Kotimaisia lasten- ja nuortenkirjailijoita 10
Nidottu.
Kotimaisen lasten- ja nuortenkirjallisuuden kenttä on laaja: realismin ja fantasian väliin mahtuu kokonainen kirjo arkielämän ihmeitä ja suuria seikkailuja.
Ismo Loivamaan ajankohtaisessa kirjassa Kotimaisia lasten- ja nuortenkirjailijoita 10 muun muassa viimeisimmät Finlandia Junior-, Arvid Lydecken- ja Topelius-palkintojen voittajat. Lastenkirjoissa lämmin realismi tuo tuttuutta ja fantasiakirjat ammentavat paljon myös suomalaisesta luonnosta ja kansanperinteestä.
Lukijat suosittelevat myös
Ismo Loivamaa
Ismo Loivamaa (s. 1963) on helsinkiläinen toimittaja, kirjallisuusarvostelija ja lasten- ja nuortenkirjallisuuden asiantuntija. Hänen monipuolinen ja syvällinen kirjallisuudentuntemuksensa välittyy hienosti hänen toimittamistaan teoksista.
Loivamaalle myönnettiin Rakkaudesta kirjaan -palkinto vuonna 2006. Loivamaata kiitettiin asiantuntemuksesta, monipuolisuudesta ja intohimoisesta paneutumisesta lasten- ja nuortenkirjallisuuden hyväksi.
Kotimaisia lasten- ja nuortenkirjailijoita
Kotimaisia lasten- ja nuortenkirjailijoita sisältää tällä hetkellä 10 kirjaa.
Pääsarja BTJ-Avaimen kirjailijaesittelyt

