Soturikissat: Kolmikon mahti · #2 / 6

Pimeyden joki

Erin Hunter

8.1 / 10
55 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 2008. Suomentanut Nana Sironen. Sidottu.

Tulitähden lapsenlapset Leijonatassu, Paatsamatassu ja Närhitassu edistyvät soturikoulutuksessaan.

Kokemus tuo mukanaan valtaa ja vaaroja: Leijonatassu saa uuden salaisen ystävän ja tekee löydön, josta on parempi olla kertomatta kenellekään. Paatsamatassu tietää asioita, jotka voisivat estää taistelun, jos muu klaani uskoisi häntä. Parantajaoppilas Närhitassu puolestaan saa selville salaisuuden, joka voisi hyödyttää Myrskyklaania mutta vahingoittaa muita.

Toisilleen läheinen kolmikko uhkaa ajautua erilleen, kun jokainen löytää pimeyden niin itsestään, klaaneista kuin niiden menneisyydestäkin.

Julkaistu
17.6.2015 (Art House)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Erin Hunter

Salanimi Erin Hunterin taakse kätkeytyy seitsemän britti- ja yhden amerikkalaiskirjailijan tiimi: Victoria Holmes, Kate Cary, Cherith Baldry, Gillian Philip, Inbali Iserles, Tui T. Sutherland, Kasey Widhalm ja Rosie Best.

Kustantaja

Art House

Risingshadow'ssa 89 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja