Siipirikko mies

Siipirikko mies

Amin Maalouf

Julkaistu
25.9.2015 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi
Le Rocher de Tanios
Suomentanut
Lotta Toivanen

Adlibris Katso saatavuus

Kirjasta

Siipirikko mies

Alkuteos ilmestynyt 1993. Suomentanut Lotta Toivanen. Kannen suunnittelu: Jenni Noponen. Sidottu.

"Faktat katoavat, usko pois, mutta legenda jää niin kuin sielu ruumiin mentyä tai parfyymi naisen käveltyä ohitse."

Tanios on Libanoninvuorten lapsi, kylän kauneimman naisen, Lamian, poika. Hänen kohtalokseen koituu hänen syntymäänsä verhoava salaisuus. Pahat kielet kuiskivat Tanioksen oikean isän nimeä.

Kohtalo kolhaisee Taniosta 1830, kun Ottomaanien valtakunta, Egypti ja Englanti taistelevat Libanonin herruudesta, ja kielletty rakkaus ajaa Tanioksen maanpakoon. Hänestä tulee siipirikko mies.

Siipirikon miehen yhä kovin ajankohtaisessa tarinassa sekoittuvat taru ja totuus, kirjailijalle lapsuudesta tuttu legenda ja historian todelliset vaiheet. Romaanin Libanon on sekoitus appelsiinipuun tuoksua ja ruudinsavua. Ihmeellinen orientti ja jatkuvien konfliktien koti.

Libanonilaissyntyinen Amin Maalouf on yksi Ranskan nimekkäimmistä kirjailijoista ja merkittävä ajattelija, jonka maailmamme tilaa historian kautta valaisevia teoksia luetaan ja rakastetaan ympäri maailmaa. Siipirikko mies sai ilmestyttyään arvostetun Goncourt-palkinnon, ja Maaloufin varhaisempi mestariteos Samarkand (Gummerus, 2009) palkittiin Prix Maison de la Pressillä.

Hanki kirja Osta tai kuuntele
Linkit avaavat tämän kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja

Tietoa kirjailijasta

Amin Maalouf

Amin Maalouf (s. 1949 Libanonissa) on Ranskan nimekkäimpiä nykykirjailijoita, jolle on myönnetty muun muassa Goncourt-palkinto. Hän on kirjoittanut seitsemän romaania, joita on käännetty 37 kielelle.

Lisää kirjailijasta →