Pähkinänkuoressa: ihan ok. Silloin, kun Aleia ei yritä sanoa mitään, siihen voi suhtautua kevyenä fantasiaseikkailuna, jota lukee kohtuullisen mielellään. Maisemat ovat hienosti kuvailtuja, meno nopeaa ja taikalisko amargundi hellyttävää luettavaa.
Silloin, kun teos nostaa puun takaa esiin mitään yhteiskunnallista tematiikkaa, menee koko homma metsään. Ei siksi, ettei se olisi tärkeää, vaan siksi, että aiheita käsitellään sävyyn, joka kirkuu: "Näin tämän pukisi sanoiksi vain cissukupuolinen kantasuomalainen, joka ei ole ottanut sorron historiasta mitään selvää."
Pitäisin fantasiamaailmaan siirtämistä helppona keinona nauttia villin lännen estetiikasta joutumatta tuomaan maailmaansa todellisen historian hirveyksiä, joille Amerikka on rakennettu. Näin Vik ei kuitenkaan tee - hän pitää historiallisten inspiraatioidensa ongelmista kiinni kiusallisin tavoin sen sijaan, että pyrkisi tarkastelemaan niitä kriittisesti tai tyytyisi jättämään ne sikseen.
Dialogissa tulee aivan yllättäen ilmi "villejä" jotka ryöstelevät junia. Vankkurimatkalla käy ilmi, että nämä sorretut alkuperäisasukkaat ovat tosimaailman verrokkien sijaan perussuomalaisen sinisilmäisiä ja vaaleita mormoniblondeja. Lisäksi tarinan ainoa kuvaillen musta nainen on poliisin suurperheen pyylevä vaimo, joka säälii ja paapoo maagista herrasmiespäähenkilöä äidilliseen tyyliin niin pitkälle, että kylvettää tämän - mutta älä pelkää, lukija, poliisin lapset ovat sinisilmäisiä ja "täydellinen sekoitus" isää ja äitiään, eivät suinkaan liian mustia. Kohtaus on kuin suoraan jostain rasististen Mammy-karikatyyrien kirjoitusoppaasta. Ja tietysti ainoa oikeaa rasismia ja syrjintää kokeva henkilöhahmo on taikavoimainen herrasmiespäähenkilö Corildon - häntäkin syrjivät vain selkeästi pahat hahmot koomisiin mittasuhteisiin asti, eivät tietenkään oikeasti merkitykselliset tavalliset ihmiset arjessaan. Sivuhahmoksi kirjoitettu transnainen on kuvailtu niin iljettävän frenologisella huolella kallon luustoa myöten ja toistuvasti "mies mekossa" -keskustelun tai haamunimen heittelyn kautta, että sitä on todella kiusallista ja inhottavaa lukea.
Joo, vuosi 2017 oli jo jonkin aikaa sitten. Mutta ei ihan hirveän kauan. On ikävää, että näin on pakko sanoa, mutta jos aivot kykenee kääntämään pois päältä, Hän sanoi nimekseen Aleia on ihan viihdyttävä. Jos sitä ajattelee vähänkään syvemmin, uupumus iskee.
Kirjailijalla on sana hanskassa ja hyvin visuaalinen tyyli kuvailla asioita, paikkoja ja tapahtumia. Toisinaan elokuvallisuus on jopa vähän liioiteltua, ja lauserakenteissa ja hahmojen kuvauksissa on yliselityksen makua - sanavalinnat itsessään haiskahtavat myös erikoisuudentavoittelulta. Hiilen sijaan poltetaan kohlia (siis pohjoisafrikkalaista meikkihiiltä? kajalia?) ja kaikki pukeutuvat ulstereihin villakangastakkien sijaan (eli mikä siis on Pohjois-Irlannin poliittinen tilanne tässä maailmassa?)
Jälkikäteen ajatellen Hän sanoi nimekseen Aleia on kohtuu juoneton teos. En pidä sitä pahana asiana - on ihan virkistävää lukea fantasiaa, joka ei yritä osua jokaiseen Save the Cat -kässäri-iskuun. Pidin matkustelusta kovasti, ja Vik on tehnyt järkevästi valitessaan sen tarinansa perustuksiksi. Erityisplussaa kivasta kartasta, joka esittelee kuljettua reittiä!
