Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Cassandra Clare
  • Varjometsästäjät
  • Keskiyön valtiatar

Keskiyön valtiatar

Varjometsästäjät #1 / 3 ✓
Cassandra Clare
Keskiyön valtiatar (Varjometsästäjät #1) - Cassandra Clare
★ 7.86 / 56
2112131453697178891410

Aluteos ilmestynyt 2016. Suomentanut Terhi Leskinen. Kannen kuvitus: Cliff Nielsen. Sidottu. Seven-pokkari 2018.

Kiihkeästi odotettu Varjometsästäjät-trilogia on itsenäistä jatkoa Varjojen kaupungit -menestyssarjalle!

Kylmän rauhan solmimisesta saakka varjometsästäjät ovat valvoneet järjestystä Los Angelesin varjomaailmassa. Heille parabates on pyhä sana, taistelutoveri, paras ystävä. Parabateet merkitsevät toisilleen kaikkea – mutta he eivät voi rakastua toisiinsa.

Emma on varjometsästäjä, ja hänen parabateensa on Julian. Kaupunkia koettelee murhien sarja, ja uhrit on tapettu samalla tavoin kuin Emman vanhemmat vuosia sitten. Emma näkee mahdollisuutensa kostoon, ja Julianissa herää toivo löytää veljensä.

Cassandra Clare on upea myynti- ja arvostelumenestys ympäri maailman. Fantasian kuningatar!

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusUrbaani fantasia
Julkaistu: lokakuu 20, 2017 (Otava)
Alkuperäinen nimi: Lady Midnight
Käyttäjien kirja-arvioita (3)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Hukan perimät
★ 7.16 / 18
Keskiyön aurinko (Houkutus)
★ 6.58 / 36
Veren väki
★ 7.60 / 5
Muistojenlukija (Väki #1)
★ 7.82 / 48
Varjojen kaupungit IV–VI (Varjojen kaupungit)
★ 7.54 / 22
Kuura (Kuura-trilogia #1)
★ 6.86 / 64
Houkutus / Elämä ja kuolema: Twilight kymmenvuotisjuhlakirja (Houkutus)
★ 6.66 / 41

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Cassandra Clare (mm. Varjojen kaupungit -sarja)
Vastannut: Jussi, 19.10.2018
Sivut: 1, 2
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Cassandra Clare

Cassandra Clare

Cassandra Clare (kirjailijanimi, s. 1973) on newyorkilainen kirjailija. Varjojen kaupungit -esikoissarjan kirjoittamiseen hän sai innoitusta Manhattanin kaupunkimaisemasta.

Claren kirjoja on myyty maailmanlaajuisesti yli 50 miljoonaa kappaletta.

Kuva: Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0

Varjometsästäjät

Varjometsästäjät-trilogia on itsenäistä jatkoa Varjojen kaupungit -sarjalle.

Varjometsästäjät sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Pääsarja Varjometsästäjien maailma

Keskiyön valtiatar (Varjometsästäjät #1)
★ 7.86 / 56
Varjojen valtias (Varjometsästäjät #2)
★ 7.76 / 32
Pimeyden kuningatar (Varjometsästäjät #3)
★ 7.32 / 28

Kirja-arvioita

12.06.2018
Q_Black avatar
Q_Black
Kirjoja 271, Kirja-arviot 263, Viestit 115
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Huh, sainhan minä viimein luettua tämänkin. Alkuvuosi on ollut sellaista hullunmyllyä, että lukeminen on jäänyt aivan sivuun. Tämänkin ostin jo aikaa sitten, mutta lukeminen on ollut hyvin hidasta. Kyllähän tästä uhkuu sellainen Claren tyyli kirjoittaa ja oli ihanaa pitkästä aikaa sukeltaa varjometsästäjien maailmaan uusin hahmoin ja jännittävin juonin. Hauskaa oli myös, että Jace ja Clary kävivät myös vierailemassa tämän kirjan sivuilla. Ihan hyvä tarina tämä oli, ehkä paikoitellen vähän tylsä ja junnaava, mutta loppua kohden alkoi tapahtumaan sitten. Ei tämä ehkä itselle herättänyt samanlaista fani-innostusta kuin alkuperäinen Claryn tarina, mutta ihan viihteellistä luettavaa tämä kuitenkin oli. Toivottavasti tähän tulee jatkoa jossain vaiheessa suomeksi, olisi ikävää jos ei pääsisi selvittämään miten kiinnostaville juonikuvioille käy.

05.11.2017
Keskiyön kyyhkynen avatar
Keskiyön kyyhkynen
Kirjoja 221, Kirja-arviot 71, Viestit 6
★★★★★★★★★☆ 9 / 10

Tämä kirja oli minulle ilahdus, sillä alun perin en ollut varma julkaistaisiinko Keskiyön valtiatarta suomeksi. Onneksi niin kuitenkin tapahtui ja pääsin hyökkäämään kirjan sisältöön. En alussa tiennyt, kuinka suhtautua kirjaan, sillä olin tottunut lukemaan varjomaailmasta Claryn silmin ja kokemuksin. Emma oli kuitenkin positiivinen yllätys ja olin hänet jo Varjojen kaupungit-sarjassa kohdannut. Tämä sarja alkoi mieleenpainuvasti ja on uskomatonta, kuinka Cassandra Clare kykenee luomaan samaan maailmaan sijoittuvan teoksen aivan eri silmin. Keskiyön valtiatar oli juonena hyvä ja varsinkin haltijat olivat mieleeni. Jokainen sivu kätki sisäänsä salaisuuksia ja piti lukijan mielenkiintoa yllä. Loppu oli ehdottomasti yksi omista suosikeistani niin hahmojen kuin viimeisen lauseen takia! Uskon kirjasarjan ajavan minut pakkomielteen partaalle edellisen tavoin. Ja se ei todellakaan ole huono asia!

29.10.2017
rudi92 avatar
rudi92
Kirjoja 241, Kirja-arviot 189, Viestit 6
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Keskiyön valtiatar on aivan mahtava kirja. Minulla oli todella suuret odotukset kirjaa kohtaan, koska Claren tapa kirjoittaa on aivan mainio. Mietin myös, että aikooko nainen tuoda tähän kirjaan edellisestä kirjasarjasta tuttuja hahmoja. Vastaus on kyllä, mikä oli erittäin hyvä veto. Oli kuitenkin loistavaa, etteivät tutut hahmot vieneet koko showta, vaan he olivat loppujen lopuksi todella pienessä roolissa.

Pidin myös siitä, että kirjassa selitettiin paljon Varjojen kaupungit sarjan viimeistä osaa, jotta ei haittaisi, vaikkei olisi lukenutkaan kyseistä sarjaa. Tällä lailla kirja pysyi helppolukuisena. 

Lue lisää ...

Hahmoista Emma ja Julian olivat todella kivoja. Mietin jännityksellä sitä, ovatko he jotain Claryn ja Jacen kaksoisolentoja, mutta onneksi näin ei ollut. Pidin myös kaikista Julianin siskoista ja veljistä, varsinkin Tavvy tuli täytenä yllätyksenä. Yleensä en pidä kauheasti lapsihahmoista, mutta hän oli todella suloinen ja sympaattinen. 

Odotan innolla, että sarjan toinen osa tulisi pian.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja