Kannen kuva: Heli Hieta. Kannen suunnittelu: Tuija Kuusela.
1. painos: Tammi, 2002. Sidottu.
2. painos: Tammi, 2008. Nidottu.
Kaksospojat Tomi ja Timo Kokko ystävineen ovat matkalla kohti uusia seikkailuja. Hirmuinen Raakel Vastapöksy on nujerrettu ja lapset ovat päässeet pakoon kurinpitolaitoksesta, Huostolasta. He lentävät omien siipiensä kannattelemina ja laskeutuvat uuteen kotimaahansa, Austraasiaan. Siellä he kohtaavat pitkästä aikaa vanhempansa.
Jälleennäkemisen jälkeen on aika tutustua uuteen maailmaan, joka on värikkäämpi ja valoisampi kuin entinen, eläimet ja kasvitkin ovat erilaisia. Ihmiset ovat epätavallisen ystävällisiä. Austraasia vaikuttaa liian hyvältä paikalta ollakseen totta.
Pian lapset huomaavat, että Austraasiassa ei ihmisillä ole varjoja. Vähitellen he oivaltavat, että varjon myötä uhkaa kadota myös jotain muuta, ehkä koko heidän ihmisyytensä.
Varjot on saatava takaisin. Rääväsuinen merirosvo Puuttuva Peukalo kertoo lapsille kuulleensa, että varjot elelevät hirmuisten Toravuorien takana Kalmolassa.
Niin alkaa hurja seikkailu kohti vuoria, joiden väitetään olevan eläviä ja nielevän kitaansa jokaisen, joka yrittää niitä ylittää. Pääsevätkö lapset varjojensa luokse, vuorten toiselle puolelle?
Austraasian viimeiset lapset on kirja ihmisyyden puolesta. Se kääntää hyvän ja pahan välisen taistelun päälaelleen ja osoittaa, että hyvyyttä ei voi olla olemassakaan ilman mahdollisuutta valita sitä.
Kirjan tapahtumat
- lisäsi kirjan omistettuihin
- lisäsi kirjan suosikkeihin
- antoi kirjalle arvosanan 10/10
- antoi kirjalle arvosanan 6/10
- lisäsi kirjan omistettuihin
- antoi kirjalle arvosanan 6/10
-
Risingshadow-ylläpito antoi kirjalle arvosanan 8/10 - lisäsi kirjan omistettuihin
- muokkasi kirjan tietoja
- lisäsi kirjan ostoslistalle
- lisäsi kirjan omistettuihin
- antoi kirjalle arvosanan 9/10
- antoi kirjalle arvosanan 3/10
- antoi kirjalle arvosanan 7/10
- lisäsi kirjan omistettuihin
- lisäsi kirjan lukulistalle
- antoi kirjalle arvosanan 5/10
- kirjoitti kirja-arvion
- antoi kirjalle arvosanan 3/10
- antoi kirjalle arvosanan 4/10
