RisingshadowSpekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Ylläpitäjät
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytäntö
    • Uutiskirje
    • English Site ↗
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Vuoden kirjahitit
    • Tulevat julkaisut
    • Lukumaailma
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Arviot ja kommentit
    • Uudet lisäykset
    • Haku
    • Kirjalistaushaku
    • Sisältöhaku
    • Tyylilajit
    • + Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Nora Roberts
  • Lohikäärmesydän
  • Heräämisen aika

Heräämisen aika

Lohikäärmesydän #1 / 3
Nora Roberts
Heräämisen aika (Lohikäärmesydän #1) - Nora Roberts
★ 6.50 (20)
1122314566272859110

Alkuteos ilmestynyt 2020. Suomentanut Maija van de Pavert. Sidottu, kansipaperi.

Unelmien matka, komea soturi ja ripaus taikaa

Breen Kelly on koko elämänsä kuullut olevansa parhaimmillaankin keskinkertainen. Hän päättää, että sen on aika muuttua. Breen irtisanoutuu inhoamastaan työstä, päästää kiharapilvensä valloilleen ja varaa matkan Irlantiin.

Unelmien matka ei kuitenkaan mene suunnitelmien mukaan. Breenille selviää, että hän on tosiasiassa kotoisin rinnakkaisesta maailmasta, jossa taikuus on todellista. Siellä Breen löytää myös omat voimansa komean soturin opastuksella. Kesän lähestyessä loppuaan Breenin on valittava, minne hänen sydämensä kuuluu ja kenen puolesta hän on valmis sen uhraamaan.

Heräämisen aika on Nora Robertsin uuden romanttisen trilogian avausosa.

Adlibris: Katso saatavuus →

FantasiaRomantiikka
Julkaistu: huhtikuu 2021 · Gummerus
Alkuteos: The Awakening (2020)
Suomentanut: Maija van de Pavert
Arvostelu: Heräämisen aika
Kirja-arviot ja kommentit (2) →

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Lisää kirjahyllyyn

Lukijat suosittelevat myös

Kohtalon tähdet (Tähdet-trilogia #1)
★ 8.04 (21)
Kirottu kartano (Menetetyt morsiamet -sarja #1)
★ 8.04 (21)
Kahden veren tytär (Moorna #1)
★ 7.98 (64)
Verestä ja tuhkasta (Veri ja tuhka #1)
★ 8.30 (76)
Tuulenkutoja (Ikiaikaiset #1)
★ 7.92 (13)
Siivenisku (Empyreum #1)
★ 9.04 (146)
Vereen tatuoitu (Kohtalottomien saaga #1)
★ 6.80 (42)

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Nora Roberts

Nora Roberts

Nora Roberts (Eleanor Maria Robertson, s. 1950) on yksi maailman luetuimmista kirjailijoista. Nora Robertsin romaanit ovat jatkuvasti amerikkalaisten myyntilistojen kärjessä. Time-lehti sijoitti Robertsin sadan vaikutusvaltaisimman henkilön luetteloonsa vuonna 2007.

Nora Roberts asuu Marylandissa. Hänellä on irlantilaiset sukujuuret. Nora Robertsin kirjat eivät synny leikiten, vaan hän on kurinalainen työskentelijä joka ei odota, että innoitus syntyy tyhjästä. Suomessa ylitettiin vuoden 2000 kesällä 300 000 myydyn kirjan raja, minkä kunniaksi Roberts vieraili Suomessa.

Lue lisää ...

Nora Robertsin romaanit ovat viihdekirjallisuutta, jotka tarjoavat lukijoilleen romantiikkaa ja jännitystä. Tulevaisuuteen sijoittuvia rikosromaaneja Roberts kirjoittaa nimellä J. D. Robb.

 

Kirjallisuutta

Ulkomaisia suosikkikirjailijoita. Toimittanut Ismo Loivamaa. BTJ, 2007.

Kuva: Bruce Wilder

Lohikäärmesydän

Lohikäärmesydän sisältää 3 kirjaa ja sarja on kokonaan valmis.

Heräämisen aika (Lohikäärmesydän #1)
★ 6.50 (20)
Muutoksen aika (Lohikäärmesydän #2)
★ 7.56 (9)
Valinnan aika (Lohikäärmesydän #3)
★ 8.80 (5)

Kirja-arviot ja kommentit

22.07.2021
Keskiyön kyyhkynen avatar
Keskiyön kyyhkynen
Kirjoja 222, Arviot 71, Viestit 6
★★☆☆☆☆☆☆☆☆ 2 / 10

Aloitin tämän kirjan lukemisen innoissani ja olin varma, että saisin teoksen nopeasti luettua. Kirja vaikutti mielenkiintoiselta, mutta intoni tarinaa kohtaan laski hyvin nopeasti. Nora Roberts osaa kertoa tarinoita kauniisti, mutta tällä kertaa petyin pahasti. Odotin fantasiaa ja tapahtumia, mutta sain romaanin täynnä kuvailua. Luin Heräämisen aikaa puoleenväliin, ennen kuin vastaan alkoi tulla oikeastaan mitään fantasiaan viittaavaakaan. Päädyin jättämään kirjan kesken, sillä koin sen liian pitkäveteiseksi ja innottomaksi. Tarina voisi kiinnostaa enemmän romantiikkaa kuin fantasiaa lukevia, sillä fantasian suurkuluttajana kirja ei pitänyt otteessaan vaan karkotti luotaan. En tule jatkamaan sarjaa seuraaviin osiin, vaikka joskus saisinkin Heräämisen ajan luettua. En koe kuuluvani kirjan kohderyhmään, joten joku perinteisistä rakkausromaaneista koukuttunut voisi saada kirjasta enemmän irti ja jopa lukea sen loppuun asti.

09.02.2025
♡ avatar
♡
Kirjoja 27, Arviot 15
★☆☆☆☆☆☆☆☆☆ 1 / 10

En kyennyt lukemaan kirjaa täysin loppuun saakka. Pakolla luin ensimmäiset kaksisataa sivua, mutta siitä eteenpäin en päässyt. Ensimmäiset 150 sivua ovat pelkkää kuvailua eikä tapahdu yhtään mitään. Kun alkoi vihdoin tapahtua jotain mielenkiintoista, mielenkiinto lässähti nopeasti. En voi mitenkään suositella.

Risingshadow
Spekulativiista fiktiota
UutiskirjeFacebookMastodonMedia
Palvelintilan tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja