Viiden poikasen ennustus
Alkuteos ilmestynyt 2012. Suomentanut Meri Kapari. Sidottu.
Maailmanmenestyssarja Tulisiivet alkaa!
Pyrrhian lohikäärmeheimot ovat olleet vuosia sodassa, ikuiselta tuntuvan valtapelin vankeina. Salainen vastarintaliike on päättänyt lopettaa mielettömän taistelun. He uskovat, että arvoituksellinen ennustus on ratkaisu kaikkeen.
Viittä lohikäärmeenpoikasta valmistellaan nyt toteuttamaan ennustus. Heitä koulitaan taisteluun salaisessa luolassa, maailman silmiltä kätkössä. Lohikäärmenpoikasillakin on kuitenkin oma tahto. Suostuvatko poikaset toteuttamaan ennustuksen vai valitsevatko he oman tiensä?
Tui T. Sutherland
Tui T. Sutherland (s. 1978) on yhdysvaltalainen lasten- ja nuortenkirjailija. Sutherland syntyi Venezuelassa. Hänen uusiseelantilainen äitinsä nimesi hänet kotimaansa tui-linnun mukaan. Sutherland asuu Massachusettsissa aviomiehensä kanssa. Heillä on kaksi lasta. Sutherland on kirjoittanut salanimellä muun muassa supersuosittua Soturikissat-sarjaa. Vuonna 2012 alkanut, lohikäärmeistä kertova Tulisiivet-sarjasta muodostui valtava menestys Yhdysvalloissa.
Tulisiivet
"Tulisiivet on 8–12-vuotiaille suunnattu, maailmalla megahitiksi noussut kirjasarja, joka on innostanut monet lapset lukemaan. Romaanit on kirjoitettu erilaisten nuorten lohikäärmeiden näkökulmista, ja niillä on paljon samaistuttavia piirteitä ja tunteita. Sarja sopii erityisen hyvin fantasian ja Soturikissojen ystäville."
Tulisiivet sisältää 10 kirjaa.
Kirja-arvioita
Tui T. Sutherland on Venezuelassa syntynyt, mutta sittemmin Yhdysvaltoihin emigroitunut kirjailija, joka tunnetaan paremmin Erin Hunter -kollektiivin jäsenenä. Soturikissat-formaatti on ollut tavattoman menestyksekäs, ja samaan formaattiin ollaan kirjoitettu muitakin eläinfantasia-sarjoja.
Voittavaa joukkuetta ei lähdetä vaihtamaan. Kaiketi hyvin suositun Tulisiivet-sarjan aloittava "Viiden poikasen ennustus" (Gummerus, 2021) noudattaa tismalleen samaa kaavaa kilpailevine heimoineen, verisine taisteluineen ja kaikenkarvaisine juonitteluineen. Nyt pääosissa ovat vain Pyrrhian valtakunnassa asustelevat lohikäärmeet. Hahmoja ja heimoja on paljon, ainakin minun oli vaikea aluksi muistaa kuka oli kuka. Fantasiavaltakunnasta löytyy muuten ihmisiäkin, joita kutsutaan tonkijoiksi.