Atlas · #1 / 3

Atlas – Valitut

Olivie Blake

7.0 / 10
27 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt omakustanteena 2020, kustantamon julkaisemana (korjattu laitos) 2021. Suomentanut Sarianna Silvonen. Alkuperäinen kansi: Jamie Stafford-Hill. Sidottu, kansipaperi.

Goodreads Choice -palkintoehdokas 2022.

Salaisuuksia, petoksia ja viettelyä. Tervetuloa Aleksandrian seuraan!

Kerran vuosikymmenessä kuusi sukupolvensa lahjakkainta maagikkoa, medeialaista, pääsee kilvoittelemaan paikasta maailman vaikutusvaltaisimmassa salaseurassa, Aleksandrian seurassa. Valitut saavat enemmän mainetta ja vaikutusvaltaa kuin he osaavat kuvitellakaan. Mutta mihin hintaan?

Tämänkertaisesta kuusikosta jokaisella on omat syynsä ottaa seuran salaperäinen kutsu vastaan. Jokainen heistä on valmis taistelemaan kynsin hampain mahdollisuudesta liittyä aleksandrialaisiin, vaikka se tarkoittaisi tiivistä yhteistyötä pahimpien vihollisten kanssa ja luotetuimpien liittolaisten pettämistä. Vaikka se tarkoittaisi, etteivät kaikki selviä vuodesta hengissä.

Tiktok-sensaatioksi nousseen Atlas-sarjan luoja, kirjailijanimellä Olivie Blake kirjoittava Alexene Farol Follmuth on Los Angelesissa asuva juristi ja kirjailija.

”Viihdyttävä, fiksu ja mielikuvituksellinen tarina kuudesta kiehtovasta hahmosta. Tämä internet-ilmiö on faninsa ansainnut.” – Booklist

”Tyylikkään hirvittävä, loisteliaan fiksu ja uskomattoman koukuttava.” – Daily Mail

Julkaistu
14.9.2023 (Aula & Co)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. Moonlord
    lisäsi kirjan omistettuihin
  2. Verso
    lisäsi kirjan lukulistalle
  3. Laomedeia
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  4. Ageha
    antoi kirjalle arvosanan 1/10
  5. sarppis
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  6. Veriel
    lisäsi kirjan lukulistalle
  7. Depressedd
    lisäsi kirjan lukulistalle
  8. Beryllianthrox
    lisäsi kirjan omistettuihin
  9. Q_Black
    kirjoitti kirja-arvion
  10. Q_Black
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  11. Irvikissa
    lisäsi kirjan lukulistalle
  12. Seao
    lisäsi kirjan lukulistalle
  13. japperwok
    lisäsi kirjan ostoslistalle
  14. lypy
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  15. sansa
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  16. Wanda
    lisäsi kirjan ostoslistalle
  17. Henna
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  18. Wanderer
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  19. Vampire83
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  20. Vladimirian
    antoi kirjalle arvosanan 7/10