Jumalten naamiot
Alkuteos ilmestynyt 1965, tekijän uudistama laitos 1977. Suomentanut Erkki Haglund. Päällys: Hannu Taina. Sidottu, kansipaperi. 4. painos 1997. Kannen ulkoasu: Kauko Allén. Nidottu.
Aikamme keskustelluimpia romaaneja, jonka lukemisen sanotaan kuuluvan yleissivistykseen.
Jumalten naamiot on kaikessa runsaudessaan ennen muuta kehitysromaani. Nuori englantilainen Nicholas Urfe joutuu opettajaksi kauniille, syrjäiselle Kreikan saarelle, Phraxokselle. Siellä hän tutustuu rikkaaseen maailmanmieheen Maurice Conchisiin, jonka huvilassa tapahtuu outoja asioita: totuus ja illuusio sulautuvat toisiinsa, asukkaitakin huvilassa on monin verroin enemmän kuin saaren kreikkalaiset tietävätkään. Nicholas Urfe joutuu mukaan seikkailuun, kokeeseen, joka tutkii ihmisen käyttäytymistä – tai sitä suurta tuntematonta joka määrää ihmisen käyttäytymistä; ihmisen elämää.
John Fowles
John Fowles (1926–2005) oli brittiläinen kirjailija.
John Fowles opiskeli Oxfordin yliopiston New Collegessa ranskaa ja saksaa. Hän työskenteli opettajana Ranskassa, Kreikassa ja Englannissa. Vuonna 1963 ilmestyneen esikoisromaaninsa suosion ansiosta hän saattoi luopua opettamisesta ja keskittyä kirjalliseen uraan.
Jumalten naamiot (1965) kertoo englantilaisesta opettajasta, joka joutuu Kreikassa erikoiseen käyttäytymistä tutkivaan kokeeseen. Romaani perustuu Fowlesin kokemuksiin Kreikassa. Hän aloitti teoksen kirjoittamisen jo opettajana ollessaan ja työsti sitä kolmetoista vuotta.
Vuonna 2008 Times-lehti valitsi Fowlesin 50 parhaan toisen maailmansodan jälkeisen brittikirjailijan listan sijalle 30.