Aaveiden Tampere: Kummitustarinoita Tammerkosken rannoilta
Kuvittanut Suvi Kari. Sidottu.
2. uudistettu painos. Haamu, 2025.
Tampere kasvoi väkevän kosken varteen, punatiilisten tehdasrakennusten ympärille. Tänä päivänä maamme korkeimmat rakennukset ulottuvat siellä tehtaanpiippujakin korkeammalle. Mutta niiden varjoissa elävät toisenlaiset tarinat.
Vuoden 1918 sisällissota on kummitellut Tampereella meidän päiviimme asti - myös kirjaimellisesti, aavetarinoiden muodossa. Sodan ratkaisevissa taisteluissa kaatuneiden haamuja on nähty niin Tullikamarilla, Tampereen Teatterissa, Pyynikin alueella kuin Kalevankankaallakin.
Klassisia herraskartanoiden kummituksiakaan ei tarvitse kaukaa etsiä: Milavidan palatsilla, Ahlmanin opistolla sekä Hatanpään ja Haiharan kartanoilla on kaikilla omansa. Kirjan tarinoiden myötä vierailemme myös Finlaysonin tehdasmiljöössä, Amurin työläismuseokorttelissa ja Pispalan puutalokaupunginosassa, joissa kaikissa on nähty värikkäitä ihmiskohtaloita, elämiä ja kuolemia.
Tervetuloa aaveiden Tampereelle!
Artemis Kelosaari
Artemis Kelosaari (s. 1989) on kirjailija ja toimittaja, joka on oudon ja äärimmäisen puolella arkipäiväisyyttä vastaan. Hän on julkaissut kaksi romaania, kolme runokokoelmaa sekä kolme tietokirjaa, aiheina mm. kannibalismin historia.
Lähteitä

