Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Mika Lietzén
  • Pnuk

Pnuk

Mika Lietzén
Pnuk - Mika Lietzén
★ 8.00 / 1
123456718910

Mika Lietzenin sarjakuvateos Pnuk on vaihtoehtoiselle 1980-luvulle sijoittuva dystopia, jonka tapahtumapaikka on moottoriteiden alle jäänyt raunioitunut Turku.

Lännessä on moottoriteiden alle jäänyt rauniokaupunki, jota asuttavat enää vain uuteen uljaaseen yhteiskuntajärjestykseen sopeutumattomat yksilöt. Kun kaupunkiin saapuu ulkopuolinen muukalainen, yhden asukkaan kohtalo muuttuu peruuttamattomasti.

Pnuk on vaihtoehtoiselle 1980-luvulle sijoittuva dystopia, jossa Turun puretut talot tekevät paluun kaupunkikuvaan yllättävällä tavalla. Se on kertomus punkkareista, vapaudesta, taiteen tekemisestä, hitaasti katoavasta kauneudesta raunioiden keskellä, pienten asioiden tärkeydestä ja merkityksellisyydestä silloinkin kun yhteiskunta huutaa vain tuottavuuden ja suorittamisen puolesta.

Adlibris: tarkista saatavuus

DystopiaPost-apokalyptinenVaihtoehtohistoriaSarjakuva
Julkaistu: elokuu 19, 2024 (Asema)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!

Mika Lietzén

Mika Lietzén (s. 1974) on turkulainen sarjakuvataiteilija ja kuvittaja, jonka tunnusmerkkejä ovat selkeä piirrosjälki ja koskettavat tarinat. Lietzén on palkittu Kemin sarjakuvakilpailussa kolmesti ja hän voitti Sarjis 2004 -kilpailun pääpalkinnon. Hän on ollut myös kolmesti Sarjakuva-Finlandia-ehdokkaana (2008, 2014, 2017).

Vuonna 2000 Lietzén oli mukana perustamassa Asema Kustannusta, joka on julkaissut kotimaista taidesarjakuvaa.



^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja