Susiraja

@ Lauri Lattu
Susiraja - Lauri Lattu 7.20   5

Kuvittanut Henna Sakkara-Döring. Sidottu.

Kuu paistaa, susi hiipii

Maarit asuu Havu-koiransa kanssa maalla ja tekee tauluja tingatuin hinnoin. Maalaaminen on Maaritin intohimo. Omien töidensä parissa hän uppoaa usein tilaan, luovaan transsiin. Asiakastöiden puuduttavien aiheiden kanssa siitä ei ole pelkoa.

Kun Lauri Rautio tilaa Maaritilta työn, on palkkio runsas ja toiveena lemmikin sijaan susi. Maaritin elämä muuttuu ja menneisyys hiipii vainoamaan, kun kankaalle hahmottuva eläin alkaa ottaa valtaa. Peto herää, ja sillä on nälkä.

Lauri Latun esikoisromaani vie lukijan synkkiin metsiin ja mielenmaisemiin. Psykologiasta ja shamanistista ammentava tarina liikkuu traumojen ja mytologian syvyyksissä.


Luokitus: Kauhu Kotimainen

Arvosana kirjalle
Omassa kirjahyllyssäni


Kirja julkaistu syyskuu 18, 2022 (Haamu)
Tietoja muokattu syyskuu 23, 2022

Kirja-arviot & arvosanat

Jonna Takala
Arvosanat 25
Kirja-arviot 1
Viestit 0
marraskuu 7, 2023
9 / 10

Vaikka tässä on esikoiselle tyypillistä rosoa, on silti erinomainen teos ja 9 tähteä ansaitsi. Traumat, mytologia ja luontosuhde sotkeutuvat yhteen hienoksi cocktailiksi ikäviä asioita. Erityisesti nautin myös monitulkintaisuudesta, tämän luin nimittäin jo toistamiseen, koska mietittävää riittää.

Orduuka
Orduuka
Arvosanat 284
Kirja-arviot 16
Viestit 11
lokakuu 15, 2023
Antoi 7 / 10 arvosanan kirjalle
Eija
Eija
Arvosanat 1209
Kirja-arviot 330
Viestit 1132
maaliskuu 5, 2023
Antoi 5 / 10 arvosanan kirjalle
AnneAlchemilla
AnneAlchemilla
Arvosanat 71
Kirja-arviot 0
Viestit 0
tammikuu 3, 2023
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
T Tarina
T Tarina
Arvosanat 11
Kirja-arviot 0
Viestit 0
joulukuu 25, 2022
Antoi 7 / 10 arvosanan kirjalle