Alkuteos ilmestynyt 2019. Suomentanut Meri Kapari. Sidottu, kansipaperi.

Goodreads Choice Award (paras fantasiakirja) 2019. Locus-palkintoehdokas 2020, Shirley Jackson -palkintoehdokas 2020.

Yalen yliopisto.
Maailma tuntee kahdeksan salaseuraa.
Mutta on vielä yksi.

Alex Stern on koulunsa keskeyttänyt hippiperheen lapsi, joka on ajautunut hämärien huumekauppiaspoikaystävien ja pätkätöiden maailmaan ja vielä paljon pahempaan: hän on raa'an ja selvittämättömäksi jääneen joukkomurhan ainoa selviytyjä. Mutta sairaalavuoteella Alexille tarjotaan uusi mahdollisuus: hän pääsee aloittamaan opiskelun yhdessä maailman parhaista yliopistoista, Yalessa. Miksi juuri hän?

Alex saa hyväntekijältään tehtäväksi seurata Yalen salaseurojen toimia. On yleisesti tiedossa, että seuroja on kahdeksan, vain harva on kuullutkaan yhdeksännestä, johon Alex on kutsuttu. Muiden seurojen kahdeksan ikkunatonta holvia ovat silmäätekevien vakiopaikkoja. Niissä käyvät valtiomiehet, Wall Streetin johtajat ja muut maan rikkaat ja mahtavat, joiden okkultistiset harrastukset ovat oudompia ja häikäilemättömämpiä kuin kukaan voisi kuvitellakaan. He leikkivät mustan magian kanssa. He herättävät kuolleita henkiin. Ja, silloin tällöin, he käyvät elävien kimppuun.

Leigh Bardugon romaani kertoo vallasta, etuoikeuksista, mustasta magiasta ja murhista huippuyliopistojen maailmassa. Bardugo on itsekin opiskellut Yalen yliopistossa ja kuului siellä salaseuraan. Salatun tiedon seura on Alex Sternistä kertovan sarjan ensimmäinen osa. Kirjan on suomentanut Meri Kapari.

"Salatun tiedon seura on paras fantasiaromaani jonka olen lukenut vuosiin, koska se kertoo oikeista ihmisistä. Kirjaa on mahdoton laskea käsistään." – Stephen King

"Bardugon New Haven on uskottava ja pelottava, olin lumoutunut." – Charlaine Harris, True Blood -sarjan luoja

"Erinomainen! Kirjan päähenkilö on kiehtovan rosoinen sekoitus rohkeutta ja kyynisyyttä." – Publishers Weekly

”Fantasiakirjailija Leigh Bardugon ensimmäinen aikuisille suunnattu teos on täysosuma.” – Helsingin Sanomat

Julkaistu
24.4.2023 (Aula & Co)
Suomentanut
Meri Kapari
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Alex Stern

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

103
96
89
73
64
51
40
30
20
11
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

2 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

9/10

Pidin todella paljon kirjasta. Erityisesti särmikkäät henkilöhahmot olivat kirjan parasta antia, päähenkilö varsinkin. Pidin myös tästä versiosta salaseuroista ja magiasta. Jännitystäkin oli sopivasti.

Aluksi Itselläni oli vaikeuksia paikkoja ja nimien kanssa. Kuka oli kukakin ja mikä paikka mikäkin. En myöskään hirveästi välittänyt prologista. Useammassa aikajanassa hyppiminen on juonen kuljetuksen kannalta ok, ja kolme eri aikajanaa kulki saumattomasti kirjassa rinnakkain. Mutta en välitä kamalasti siitä tyylistä, jossa ensimmäisessä kappaleessa yritetään herättää lukijan mielenkiinto viittaamalla alkulopun karmeaan tilanteeseen. Tykkään enemmän siitä, että tilanne kehkeytyy vähitellen, eikä lopun suuntaa liikaa vihjailla. Hyviä käänteitä tähän oli kuitenkin saatu.

Välillä tuntui kuin suomennoksessa olisi ollut puutteita. Muutaman kerran jäin miettimään mitä tällä yritetään sanoa, mutta asia avautuin kun pohdin mistä se olisi mahdollisesti suomennettu.

Tykkäsin todella paljon kokonaisuusesta ja odotan innolla seuraavaa kirjaa.

7/10

Tarina alkoi varsin mukaansatempaavasti. Alku kerrottiin aikajanalla takaperoisesti ja hetken kesti, että pääsi jyvälle, mistä oikein on kyse. (En lukenut ennakkoon takakantta enkä mitään muutakaan kirjaesittelyä.) Kerronta jatkui menneisyys/nykyisyys vuorottelulla ja paksun kirjan luki mielellään loppuun saakka. Lopussa pedataan jatko-osaa varten, mutta tarina ei jää kuitenkaan kesken. 

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja