Paha poika
Nidottu.
”Se, joka peittää kasvot kämmeniin, on sortajista julmin.”
Paha poika on maaginen, kauhusävytteinen pienoisromaani siirtomaa-ajan pitkistä varjoista.
Romaani sai alkunsa, kun Laura Luotola asui kolmen vuoden ajan Belgian ranskankielisellä maaseudulla. Tuona aikana hän kiinnostui kolonialismin historiasta. Monet teoksen henkilöistä ovat saaneet innoituksensa Luotolan kotikylän asukkaista.
Laura Luotola (s. 1976) on kuopiolaissyntyinen kirjailija. Luotolan aiempaan tuotantoon kuuluu kaksi kiitettyä fantasiaromaania. Spekulatiivinen fiktio on Luotolalle paitsi leikkiä, paluuta lapsuuden mielikuvitusmaailmoihin, myös mahdollisuus tarkastella todellisuutta ainutlaatuisen, allegorisen linssin lävitse.
Koulutukseltaan Luotola on filosofian maisteri ja artenomi. Pitkäaikainen työ saneerausalalla vaihtui täysipäiväiseen kirjailijuuteen syksyllä 2020. Samalla Luotola aloitti vloggaamaan työstään YouTube-kanavalla ”Kirjailijan huoneessa”.
Käyttäjät lukeneet myös
Laura Luotola
Laura Luotola (s. 1976) on koulutukseltaan filosofian maisteri sekä rakennusrestauroija. Syntyjään hän on Kuopiosta, mutta asuu Helsingissä ja kirjoittamisen ohella työskentelee maalarina. Hänen kirjallisia suosikkejaan ovat William Gibson, Neal Stephenson, Thomas Mannin Tohtori Faustus, Monica Fagerholm, Ursula K. Le Guin, Tarkovskin Stalker ja Solaris.
Iris Kustannus on Luotolan vuonna 2016 perustama indiekustantamo.
“Kirjoittaminen ja lukeminen on leikkiä, paluuta lapsuuden taikamaailmaan. Fantasiakirjallisuus tarjoaa mahdollisuuden tarkastella todellisuutta ainutlaatuisen, allegorisen linssin lävitse.”
Kuva: Marko Juhani

