RisingshadowSpekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Aki Ryynänen
  • Mestarietsivä Sir Arthur Conan Doyle

Mestarietsivä Sir Arthur Conan Doyle

Aki Ryynänen
Mestarietsivä Sir Arthur Conan Doyle - Aki Ryynänen
★ 5.00 / 1
123415678910

Kannen suunnitellut Susanna Appel. Sidottu.

Sherlock Holmesin luoja oli salapoliisi itsekin.

Aki Ryynänen kertoo kirjassaan Mestarietsivä Sir Arthur Conan Doyle, kuinka kuuluisan kirjailijan menestys johdatti tämän ratkomaan rikoksia luomansa salapoliisihahmon tapaan.

Käsikirjoittaja Aki Ryynänen kiinnostui kirjailija Sir Arthur Conan Doylen elämänvaiheista tutkittuaan viktoriaanisen Britannian rikosuutisointia. Conan Doylen kirjallinen ura Sherlock Holmes -tarinoiden luojana oli vertaansa vailla oleva menestystarina, ja poikkeuksellinen oli myös kirjailijan rooli todellisten rikosten selvittäjänä.

Conan Doylen elämäntarinassayhdistyvät kirjallinen intohimo ja totuuden selvittäminen, oli kyse sitten lääketieteestä, rikoksista tai henkimaailman saloista. Sherlock Holmesin etevyys sai suuren yleisön uskomaan, että myös Conan Doylen täytyi olla mestarietsivä. Niinpä häntä pyydettiin tutkimaan mysteerejä ja rikoksia, ja syvästi oikeudentajuisena miehenä hän joissain tapauksissa suostuikin auttamaan.

Kirja seuraa erityisesti kahta suurta oikeustapausta: Englannin verisille nummille sijoittunutta George Edaljin tapausta, jossa ennakkoluulot ja poliisin virheet johtivat lähes kohtalokkaaseen oikeusmurhaan, sekä Oscar Slaterin murhajuttua, jossa viranomaisten väärinkäytökset veivät viattoman miehen tuhoon. Molemmissa tapauksissa apuun kutsuttiin Conan Doyle, joka tarkoilla tutkimuksillaan ja analyyttisellä päättelyllään paljasti poliisitutkinnan puutteet ja selvitti totuuden - tosielämän Lestradeista ja Moriartyista huolimatta.

Aki Ryynänen (s. 1983) on joensuulainen tv-käsikirjoittaja, joka on työskennellyt myös radiojuontajana ja käsikirjoittamisen opettajana. Hän on ollut Sherlock Holmes -fani nuoresta asti. Ryynänen on pitkään perehtynyt viktoriaanisen ajan rikoksiin, historiallisiin murhajuttuihin ja niihin liittyviin yhteiskunnallisiin epäkohtiin. Mestarietsivä Sir Arthur Conan Doyle on hänen ensimmäinen tietokirjansa.

Adlibris: tarkista saatavuus

TietokirjaElämäkerta
Julkaistu: elokuu 18, 2026 (Bazar)
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

J. R. R. Tolkienin maalauksia ja piirroksia
★ 7.86 / 7
The Witcher – Kuvitettu opas Andrzej Sapkowskin Noiturin maailmaan (The Witcher – Noituri)
★ 7.60 / 5
Tolkienin tulkkina: Tarina Sormusten herran suomentamisesta (Kirjokansi)
★ 8.38 / 8
Kirjoituksia Keski-Maasta
★ 9.40 / 5
Hotelli Valhalla: Opas viikinkien maailmoihin (Magnus Chase)
★ 7.30 / 13
Harry Potter: Suuri maaginen arkisto
★ 7.62 / 8
Tuoretta verta: Kauhukirjoittajan opas
★ 8.50 / 6

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!

Aki Ryynänen

Aki Ryynänen (s. 1983) on joensuulainen tv-käsikirjoittaja, joka on työskennellyt myös radiojuontajana ja käsikirjoittamisen opettajana.

Lähteitä

Wikipedia

Kirja-arviot ja kommentit

21.08.2026
Freyja avatar
Freyja
Kirjoja 1270, Arviot 48, Viestit 450
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

Sir Arthur Conan Doyle sai Sherlock Holmes -tarinoiden johdosta maineen itsekin mestarietsivänä, mikä hän ei oikeasti ollut. Toimeliaana miehenä hän kuitenkin osallistui mielipiteineen rikosten ratkaisemiseen, joista kahteen niistä keskitytään tässä kirjassa. Molemmat rikokset olivat murhia. Sen ihmeempää auktoriteettia Doylella ei ollut, vaikka teräviä huomioita tekikin. Doyle oli ilmeisesti myös spiritualismin vankkumaton kannattaja ja on kirjoittanut aiheesta tietokirjankin. Yllättävää tietoa tästä Ryynäsen teoksesta tulee ilmi, kun en ollut aiemmin perehtynyt tarkemmin kirjailijaan. Ei ehkä henkilöhistoriana kaikkein kiinnostavin teos kuitenkaan.

Risingshadow
Spekulativiista fiktiota
UutiskirjeFacebookMastodonRSSLogo & media
Palvelintilan tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja