Draculan tarina
Alkuteos ilmestynyt 1992. Perustuu James V. Hartin Bram Stokerin kirjan Dracula pohjalta laatimaan elokuvakäsikirjoitukseen. Jälkisanat Francis Ford Coppola. Suomentanut Jaana Lahtinen. Nidottu.
Veret seisauttavaa kauhua.
Viettelevää erotiikkaa.
Kuolemattoman Draculan tarina nyt aikamme ihmisille.
Kuka ja mikä Dracula oikeastaan on? Kyltymätön viettelijä? Onneton Romeo? Tuhoa kylvävä antikristus?
Draculan tarina perustuu Bram Stokerin 1897 ilmestyneeseen vampyyrikertomusten klassikkoon. Mutta vanha tarina on nyt uusi. Se nostaa alitajunnan uumenista salatuimmat toiveemme, haluja jotka eivät siedä päivänvaloa. Rakkauden ja kuoleman vietit ottavat mittaa toisistaan.
Lukijat suosittelevat myös
Fred Saberhagen
Fred Saberhagen (1930–2007) oli yhdysvaltalainen kirjailija ja toimittaja, joka työskenteli Encyclopaedia Britannicalle 1967–1973 ja laati sen alkuperäisen science fiction ‑artikkelin. Hän aloitti uransa vuonna 1961 ja pysyi aktiivisena koko elämänsä ajan.
Saberhagen tunnetaan erityisesti Berserker‑sarjasta, jossa avaruudessa liikkuvat tekoälyn ohjaamat tuhoamiskoneet pyrkivät hävittämään kaiken elämän. Hän loi myös laajan Empire of the East ‑kokonaisuuden, jossa ydintuhon estänyt maailman muodonmuutos tekee energiasta eläviä olentoja ja mahdollistaa magian toimimisen rationaalisten sääntöjen mukaan. Samassa maailmassa jatkuneet Swords‑ ja Lost Swords ‑sarjat rakentuvat jumalten luomien maagisten artefaktien ympärille ja sisältävät pelimäisiä rakenteita.
Kirja-arviot ja kommentit
Hieman päivitetty versio Bram Stokerin klassikkoteoksesta. Tarinasta löytyi uutta, mutta myös vanhoja tuttuja juttuja hiukan uudistetussa muodossa. Tämä oli perushyvä kirja, jonka luki nopeasti, mutta mikään maailmoja avartava teos se ei ollut. Kirja ei lunasta mainoslauseitaan ("veret seisauttavaa kauhua", "viettelevää erotiikkaa"). Ei ollut pelottava, ei missään vaiheessa. Eikä kyllä kovin eroottinenkaan. Oli sitä toki enemmän kuin alkuperäisteos, mutta suhteesa nykyajan teoksiin ei. Olen nähnyt leffan joskus aikoja sitten enkä siitä paljoa muista, mutta joitain kohtia palautui mieleen kirjaa lukiessa, hyvässä mielessä. Eikä sitä voi pitää missään mielessä negatiivisen asiana, että näin mielessäni koko ajan Gary Oldmanin Draculana. Suosittelen lukemaan, ihan hyvää ajanvietettä.
Tälle kirjalle on pakko antaa plussaa, koska tämä on ainut vanhemman ikäinen teos jonka olen jaksanut lukea mielenkiinnolla loppuun. Tarina vie perinteisen vampyyrikertomuksen juurille ja on erinomaista vaihtelua nykyajan vampyyrikirjallisuudelle. Teksti on vanhahtavaa ja siksi ajoittain vaikeasti luettavaa tälläiselle nuoremman sukupolven lukijalle, mutta kyllä siitä selviää jos on tarpeeksi intoa ja malttia. Ihan mielenkiintoinen kirja, suosittelen.
Yllättän viihdyttävä versio Bram Stokerin Draculasta. Kirja perustuu Coppolan elokuvaan ja siksi seurailee alkuperäistä tarinaa hieman löyhemmin. Sekaan on lisätty totta ja tarua, varsinkin vanhoihin vampyyrielokuviin löytyy viittauksia. Kaiken kaikkiaan kirja on viihdyttävä ja kiehtova versio alkuperäistekstistä. Se toimii kunnianosoituksena niin Bram Stokerille kuin myöhemmillekin elokuvantekijöille, jotka tekivät Draculasta todellakin kuolemattoman.


