Käärmeen lahja
Alkuteos ilmestynyt 2001. Suomentanut Annika Eräpuro. Sidottu.
Huippusuosittu, viidelletoista kielelle käännetty fantasiasarja jatkuu
Näkijän tytär, äitinsä pelätyn lahjan perinyt Dina ei ole koskaan nähnyt isäänsä. Juhannusmarkkinoilla Dina ihmettelee salaperäistä miestä, joka seurailee ihmeen tarkasti perheen liikkeitä. Outojen tapahtumien myötä Dinan äidin on viimein pakko paljastaa totuus: mies on mustamestari Sezuan, pahamaineinen valehtelija ja ihmisten manipuloija – ja Dinan isä.
Tapahtumat johdattavat Dinan äiteineen ja sisaruksineen hurjalle pakomatkalle, joka ei pääty ennen kuin Dina uskaltaa kohdata myös isältä perityn puolen itsessään.
Tanskalaisen Lene Kaaberbølin (s. 1960) neliosaisesta menestyssarjasta ovat aiemmin ilmestyneet kirjat Näkijän tytär sekä Näkijän amuletti, jotka ovat lumonneet kaikenikäiset lukijansa.
Käännetty englanniksi The Serpent Gift
Lene Kaaberbøl
Lene Kaaberbøl (Tanska, s. 1960) on kirjoittanut lapsesta asti. Fantasia on Lene Kaaberbølin suuri rakkaus, ja hän onkin sanonut, että haluaa pitää kirjansa sopivan välimatkan päässä tylsästä tosielämästä. Kaaberbøl on opiskellut englantia ja draamaa Aarhusin yliopistossa. Hän on itse kääntänyt Näkijä-sarjan kirjat englanniksi, ja kirjojen suomennokset on tehty kirjailijan omien englanninkielisten käännösten pohjalta. Ennen ryhtymistään päätoimiseksi kirjailijaksi Kaaberbøl työskenteli muun muassa englanninopettajana, kustannustoimittajana, mainostoimiston tekstitoimittajana ja ratsastuksenopettajana. Vapaa-aikanaan hän harrastaa petankin pelaamista. Hän on jopa saavuttanut lajissa maailmanmestaruushopeaa.
Näkijän kirja
"Näkijän kirja -sarjan keskiaikainen fantasiamaailma on lumonnut tiensä kaikenikäisten lukijoiden sydämiin."
Sarja sisältää 4 pääteosta ja yhteensä teoksia 4 kpl.
Kirja-arvioita
Minusta Sezuan muistutti hiukan lasta. Hän ei täysin ymmärtänyt, miksei olisi saanut tappaa Nazimia. Kirjailija on tässä onnistunut herättämään sympatioita veljensätappajaa kohtaan. Olisi ollut mukava tietää tästä hahmosta enemmän. Kirja itse soveltuu paremmin minua nuoremmille. En muista, milloin luin sen ensimmäistä kertaa. Kärsivällinen kahdeksanvuotias tai vähän lukenut nuori saisi siitä varmaankin eniten irti.
Kirja oli hieman parempi kuin sarjan edelliset kirjat. Juoni oli erittäin mielenkiintoinen ja uusia henkilöitä oli mukava seurata. Sezuanin ja Dinan suhteen kehittyminen oli kuvailtu hyvin. Isoa miinusta kirjalle aiheuttaa lapsille suunnattu kirjoitustyyli. Myös eläimien nimien suomentaminen ärsyttää.
Kirjassa Dina oli hieman erilainen kuin aiemmin, vailla Näkijän silmiä hänellä ei ollut yhtä suurta voimaa kuin niiden kanssa. Sezuan ja Nazim olivat traagisia hahmoja ja ruhtinas Arthos lievästi sanoen psykopaattinen. Tarina kulki hyvin ja kuljetti mukanaan ilman että kiinnostus olisi hiipunut. Kaaberböl kirjoittaa hyvää nuorten fantasiaa. Saurus oli lopussa jotenkin hauska hahmo, yksinäinen peto joka lauloi. Nico jäi varsin sivuun kun Davinia korostettiin lisää. Varmaankin Nico nousee seuraavassa kirjassa merkittävämpään asemaan kun käydään lopullista taistelua Dunarkin hallinnasta. Sagislocin ruhtinaskunnan valtiojärjestelmä muistutti minusta aika paljon Kolmannen Valtakunnan ja Stalinin Neuvostoliiton meininkiä. Lapset käännetään vanhempiaan vastaan ja lapsia muokataan psykologisilla keinoilla. Dina sai tavallaan Näkijän silmiä korvaavan kyvyn saadessaan Sezuanin huilun. Suosittelen kaikille fantasianystäville. Arvosana: 8.
Tämän kirjan arvostelin viiden tähden arvoiseksi ihan siitä syystä, että tämä ylitti edeltäjänsä kirkkaasti. Mustamestari on hyvä hahmo, paha vain että hänen ilmestymisensä myötä Dinan mahdollinen Käärmeen lahja vie Dinaa koko ajan lähemmäs "kaikkivoipa sankari, jonka taikavoimat ovat maailman mahtavimmat"-tyyliä. Lopputuloksen saa tietää vasta neljänmnessä kirjassa, mutta olen varma, että Kaaberbol keksii jotain parempaa. Saurus oli ihana. Jostain syystä tämä kirja nosti Davinia tärkeäksi hahmoksi ja karkoitti Nikon jonnekin kauas kärjestä. Miksi? Oletin asian olevan toisinpäin. kaikesta huolimatta, tässä kirjassa oli toimintaa ja jännitystä hyvin yhteen kudottuna. Mainiots nuortenfantasiaa.