Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Sari Peltoniemi
  • Kummat

Kummat

Sari Peltoniemi
Kummat - Sari Peltoniemi
★ 6.78 / 33
12374510627989510

Kansi: Timo Mänttäri. Sidottu.

"Satelliittitutkien ulottumattomissa kiersi maata pienehkö ellipsinmuotoinen alus.
Oletko taas antanut Gwarpin leikkiä ihmisillä?
– Lupasin sille pienen kokeilun, jos se syö puuronsa loppuun.
– Ja minä kun olen yrittänyt opettaa sille, että ihmiset eivät ole mitään leikkikaluja."

Maarit on aivan tavallinen nuori, joka huomaa itsessään jotain outoa.

Kun yksi asia vinksahtaa perusteellisesti, ei muitten asioitten vinksahdus enää niin paljon järkytä. Kerrankos sitä nuori nainen jakaa poikaystävän viiden muun tytön kanssa, ja kautta aikainhan on ollut niitä ihmisiä, joitten täytyy teljetä ovensa täydenkuun aikaan. Uudet ystävät hämmästyttävät hyvässä ja pahassa, ja Maarit saa intensiivikurssin siitä mitä kaikkea ihmiseen voi mahtua. Elämä on kummaa, mutta lumoavaa.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusKotimainen
Julkaistu: syyskuu 2003 (Tammi)
Kirja-arviot ja kommentit (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Caapparin kääty (Roistoakatemia #1)
★ 9.22 / 23
Käärmeenlumooja (Faunoidit #1)
★ 8.80 / 266
Skandar ja yksisarvisvaras (Skandar #1)
★ 8.76 / 12
Uinuvien kirjojen kaupunki (Zamonia)
★ 8.76 / 101
Liikkuva linna (Howlin maailma #1)
★ 8.66 / 355
Kapteeni Sinikarhun 13 1/2 elämää (Zamonia)
★ 8.64 / 142
Varjojen kaupungit I–III (Varjojen kaupungit)
★ 8.64 / 88

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Sari Peltoniemi

Sari Peltoniemi

Sari Peltoniemi (1963–2023) oli äidinkielenopettaja ja kirjailija. Kauhavalla syntynyt Peltoniemi opiskeli Jyväskylän yliopistossa suomen kieltä, kasvatustieteitä ja kirjallisuutta. Hän toimi 1980- ja 1990-luvuilla Noitalinna huraa! -yhtyeen laulajana ja sanoittajana. Peltoniemi aloitti kirjoittamisen 1990-luvulla lastenhoidon lomassa. Hänellä oli kolme tytärtä. Peltoniemi sai muun muassa Kuvastaja-palkinnon 2002, Anni Polva -palkinnon 2009, Laivakello-palkinnon 2014, Arvid Lydecken -palkinnon 2021 ja Kirjailijaliiton myöntämän Tirlittan-palkinnon koko tuotannostaan. Sari Peltoniemi oli vuoden 2010 Finnconin kotimainen kunniavieras.

”Lempieläimeni on ryhävalas. Tämänhetkiset lempikirjailijani ovat Philip Pullman ja Antti Tuuri. Kannatan – tosin melko passiivisesti – luonnon- ja eläintensuojelua, mutta muuten en ole erityisen poliittinen (joskin kyllä paatoksellinen). Teen hämmästyttävän kärkkäästi kaikenlaisia vapaaehtoistöitä, kun vain kauniisti pyydetään. Kunnianhimoisin tavoitteeni kirjoittajana on yhdistää Veijo Meri -henkinen tyyli ja fantasiakirjallisuus. Olen kasvissyöjä, mutta en vegaani.”

Lue lisää ...

Kirjallisuutta

Kotimaisia tieteis- ja fantasiakirjailijoita. Toimittaneet Vesa Sisättö ja Toni Jerrman. BTJ Kirjastopalvelu, 2006.

Kuva: Ville Palonen

Muita teoksia kirjailijalta Sari Peltoniemi

Täältä minä karkaan
★ 9.00 / 2
Vattenporin simpukka (Avaimenkantaja #3)
ei arvioita
Allmaan vaskitsa (Avaimenkantaja #2)
★ 6.00 / 1
Taivazalan joutsen (Avaimenkantaja #1)
★ 7.20 / 5
Miehestä syntynyt ja muita satuja aikuisille
★ 6.62 / 13
Haltijan poika (Jouni #2)
★ 7.10 / 19
Kuulen kutsun metsänpeittoon (Jouni #1)
★ 6.70 / 33
Hämärän renki
★ 6.14 / 28
Suomu
★ 6.58 / 68
Ainakin tuhat laivaa
★ 6.84 / 19
Hirvi
★ 7.54 / 33

Kirja-arviot ja kommentit

15.09.2013
Celestine avatar
Celestine
Kirjoja 234, Arviot 50, Viestit 430
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Aivan mahtava kirja! Ihmissudet oli saatu tarinaan todella hyvin ja kirja tuntui loppuvan liian pian, olisin tahtonut lukea lisää Maaritin ja kumppaneiden elämästä. Maaritin mielialoja kuvataan todella hyvin. Ainoa, mikä häiritsi oli kursivoidut osat, jotka tuntuivat jäävän vähän turhan irrallisiksi muun tarinan rinnalla.

05.04.2015
Rauna avatar
Rauna
Kirjoja 13, Arviot 5, Viestit 6
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Tämä oli ensimmäinen lukemani kirja Noitalinna Hurraa:n ex.jäseneneltä mikä oli yhtiä seikkoja minkä takia halusin plarata tämän loppuun asti. Rakastan kirjan ulko-asua ihmeen paljon kuin myös muistan tästä asioita. Varsinkin sen kun Maarit antaa joululahjoja kavereilleen eikä se huivi/huppu niminen tyttö omastaan tykännyt. Maarit onkin se lempeäpuolinen päähenkilönä joka nauttii nörttiharrasteistaan ja jonkin aikaa myös joukon ainoalta pojalta saamastaan huomiosta. Voi olla että omaksun tosi hyvin Peltoniemen tyylin kotoisaksi kun se liittyy tavalliseen arkeen mutta myös keskiaikaiseen satukerrontaan, ja näitähän jostain suomalaisuuden oikuista löytyy. En ole kirjanörtti mutta diggasin lukemastani täysin pistein. :]

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja