Alkuteos ilmestynyt 2009. Suomentanut J. Pekka Mäkelä. Kannen suunnittelu: Ilkka Kukko. Sidottu, kansipaperi.

Jaettu Hugo-palkinto 2010, Arthur C. Clarke -palkinto 2010, World Fantasy -palkinto 2010, Locus-palkinto (paras fantasiaromaani) 2010, British Science Fiction Association Award 2010. Nebula-palkintoehdokas 2009, Tähtivaeltaja-palkintoehdokas 2012, Tähtifantasia-palkintoehdokas 2012.

"Uuden vuosituhannen kirjallisuutta" – Kirjailija Neil Gaiman

TOISET on eksistentiaalinen murhamysteeri kuvitteellisesta kaksoiskaupungista, jossa ennakkoluulot ja pelko saavat ihmiset kieltäytymään näkemästä sitä mitä he eivät halua nähdä. Murhatutkimus vie komisario Borlún rappioituneesta Beszélistä moderniin Ul Qomaan, paikkaan joka sijaitseekin limittäin heidän oman kaupunkinsa kanssa.

Salaperäinen järjestö on aina pitänyt huolen, etteivät nämä kaksi päällekkäistä maailmaa ole olemassa toisilleen. Mutta kun raja on ylitetty, ei paluuta ole – ja käsitys todellisuudesta järkkyy ennennäkemättömällä ja vaarallisella tavalla.

China Miévillen ensimmäinen suomennettu teos on rohkea yhdistelmä urbaania fantasiaa ja film noir -henkistä rikostarinaa. Romaani on kriitikoiden ylistämä, ja se on voittanut kaikki alan arvostetuimmat palkinnot, mm. Arthur C. Clarke -palkinnon ja World Fantasy Awardin.

"Vetävästä murhamysteeristä kasvaa henkeäsalpaava kuvaus inhimillisen ymmärryksen ja yhteiskunnan rajojen keinotekoisuudesta." – Tähtifantasia-palkintoraati

"Ihmeen tuntua tulviva dekkari, jossa rikosetsivä Tyador Borlú setvii kinkkistä murhamysteeriä kvanttilomittuneessa, mahdottomassa kaksoiskaupungissa." – Tähtivaeltaja-palkintoraati

Julkaistu
15.8.2011 (Karisto)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. Eija
    lisäsi kirjan kokoelmaan Palkinto: Tähtivaeltaja
  2. Eija
    lisäsi kirjan kokoelmaan Palkinto: Tähtifantasia
  3. Verso
    lisäsi kirjan lukulistalle
  4. Eija
    muokkasi kirjan tietoja
  5. Nix Kharon
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  6. Salka
    antoi kirjalle arvosanan 2/10
  7. Dynierax
    lisäsi kirjan omistettuihin
  8. Wanda
    lisäsi kirjan lukulistalle
  9. marsukuningas
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  10. marsukuningas
    lisäsi kirjan omistettuihin
  11. FreakyMike
    lisäsi kirjan omistettuihin
  12. Sphhia
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  13. Sphhia
    lisäsi kirjan omistettuihin
  14. Joonas
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  15. yarskiss
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  16. Sovietonion
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  17. FreakyMike
    lisäsi kirjan lukulistalle
  18. Wanderer
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  19. Ziili
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  20. Mort
    antoi kirjalle arvosanan 8/10