Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Charles Burns
  • Musta aukko

Musta aukko

Charles Burns
Musta aukko - Charles Burns
★ 6.64 / 11
12314154627289110

Alkuteos ilmestynyt lehdissä 1995–2004, kokoomateoksena 2005. Suomennos: Juha Ahokas. Nidottu.

LUULITKO ETTÄ SINUN NUORUUTESI OLI PELOTTAVA? KULTTISARJAKUVA PALJASTAA, MILLAINEN SE OLISI VOINUT OLLA PAHIMMILLAAN.

Joukko elämäänsä sisältöä etsiviä nuoria viettää aikaansa lorvailemalla ja päätään sekoittamalla 70-luvun Seattlessa. Aika kuluu leppoisasti, kunnes nuorten joukossa alkaa levitä tauti, joka muuttaa tartunnan saaneet friikeiksi. Paiseet kasvoilla, haavaumat ja rintaan kasvanut, voihkiva suu ovat ulkoisia oireita tästä teinirutosta. Tartunnan saaneet erakoituvat ja muuttavat metsään asumaan. Ja sitten alkavat murhat.

Burnsin piirrosjälki on lähellä perinteistä kauhusarjakuvaa, mutta hän luo oman tyylinsä jossa nuorten maailma tiivistyy pieneksi ja koko ajan uhkaavammaksi. Painajaismaiset hetket ja hallusinaatiojaksot ovat upeaa graafista taidetta. Kuvien varjoisat ja tummat visiot luovat vahvasti oman maailmansa. Kuvista tunnistaa helposti amerikkalaisen nuoren stereotyypin, jonka hapuilut viinan, huumeiden ja seksin parissa tuntuvat uskottavilta. Burns itse luonnehtii tarinoitaan kauhukertomuksiksi joiden lähtökohtana on fyysisen kauhun sijaan ihmismielessä piilevä kauhu.

Amerikkalainen Charles Burns (s. 1955) on Art Spiegelmanin RAW-lehden kasvatti, joka julkaisi ensimmäiset sarjakuvansa 70-luvun lopulla. Hän on sarjakuvauransa lisäksi kuvittanut muun muassa Iggy Popin levynkansia, ja häneltä on aikaisemmin suomennettu albumi El Borbah – rajumman puoleinen dekkari. Burns on kertonut, että osa kulttisarjakuva Mustan aukon tapahtumista ja hahmoista perustuu hänen omaan nuoruuteensa 70-luvun Seattlessa. Paramount suunnittelee Mustan aukon filmatisointia.

”Musta aukko ei varsinaisesti ole tarina taudista, vaan teini-iästä selviytymisestä.” – Charles Burns

”Yksi amerikkalaisen nykysarjakuvan perusteoksista.” – Harri Römpötti, Sarjainfo

”Musta aukko yhdistää kauhun ja kauneuden tavalla, johon pystyy vain sarjakuvataiteen keinoin.” – Johanna Vehkoo, Aamulehti

”Musta aukko epäilemättä tulee ansaitusti jäämään sarjakuvan historiaan.” – Erkka Leppänen, Portti

”Vaikka juoni tempaa mukaansa kuvia kannattaa. Musta aukko yhdistää kauhun ja kauneuden tavalla, johon pystyy vain sarjakuvataiteen keinoin.” – Johanna Vehkoo, Aamulehti

”Musta Aukko on liki 400-sivuinen järkäle,mutta ehkä juuri sen ansiosta niin vaikuttava. Takaumien avulla kuljetettu tarina etenee sujuvasti eikä sivumäärä edes huomaa. Henkilöt ovat monisärmäisiä ja eläviä ja näyttävät ja käyttäytyvät eri tilanteissa eri tavalla.” – Petri Hannini, Savon Sanomat

Adlibris: tarkista saatavuus

KauhuSarjakuva
Julkaistu: heinäkuu 2007 (Like)
Alkuteos: Black Hole (2005)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Kauhutarinoita
★ 8.84 / 12
Pimeällä puolella
★ 8.42 / 17
Pitkä marssi
★ 8.42 / 12
Kuoleman käytävä 1: Kaksi pientä tyttöä (Kuoleman käytävä #1)
★ 8.42 / 24
Se
★ 8.40 / 101
Tukikohta
★ 8.40 / 83
Kuoleman käytävä (Kuoleman käytävä)
★ 8.38 / 47

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Charles Burns

Charles Burns

Charles Burns (s. 1955 Washingtonissa) on yhdysvaltalainen sarjakuvataiteilija ja kuvittaja. Hän asuu puolisonsa, taidemaalari Susan Mooren kanssa Philadelphiassa. Heillä on kaksi tytärtä.

Charles Burns opiskeli vuosina 1977–1979 maalausta ja kuvanveistoa Kalifornian yliopistossa Davisissa. Hänen ensimmäiset työnsä olivat kuvituksia fanzineihin.

Vuonna 1981 Burns tutustui sarjakuvapiirtäjä Art Spiegelmaniin, joka innosti häntä siirtymään sarjakuvan pariin. Burns piirsi vuoteen 1991 asti sarjakuvia Spiegelmanin avantgardistiseen RAW-sarjakuvalehteen. Vuonna 1983 hän aloitti meksikolaisen vapaapainijan asuun sonnustautuneesta yksityisetsivästä kertovan El Borbah -sarjan Heavy Metal -lehdessä. 1980-luvun puolivälissä Burns vietti noin kaksi vuotta Italiassa. Tuolloin hän tuli tunnetuksi myös Euroopassa, jossa useat lehdet julkaisivat hänen sarjakuviaan.

Lue lisää ...

Vuonna 1993 Burns aloitti suurtyönsä nimeltä Musta aukko, kauhua ja kauneutta yhdistävän vieraantumistarinan viruksesta, joka leviää 1970-luvun Seattlessa nuorten joukossa ja aiheuttaa näissä outoja ruumiillisia muutoksia. Sarjan viimeinen osa ilmestyi vuonna 2004. Seuraavana vuonna ilmestyi kokoomateos, joka sisälsi kaikki kaksitoista osaa hieman muutettuina versioina. Teos ilmestyi suomeksi vuonna 2007.

Burnsin kuvamaailmassa on vaikutteita ja lainauksia amerikkalaisista 1950-luvun alun kauhusarjakuvista (ennen McCarthyn ajan Comics Code -säännöksiä), mutta myös 1980-luvun mainostyylin kaltaista viileää estetiikkaa. Lähde: Wikipedia.

Kuva: Yves Tennevin

Muita teoksia kirjailijalta Charles Burns

El Borbah: Tylymmänpuoleinen dekkari
★ 7.00 / 2


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja