Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Arthur Conan Doyle
  • Polestar-laivan kapteeni

Polestar-laivan kapteeni

Arthur Conan Doyle
Polestar-laivan kapteeni - Arthur Conan Doyle
★ 5.50 / 6
123242561718910

Suomentanut Jorma-Veikko Sappinen. Sisältää yhden sf-novellin (Merkittävä koe Keinplatzissa). Sidottu.

Sisältö:

  • Amerikkalaisen tarina (The American Tale, 1879)
  • Polestar-laivan kapteeni (The Captain of the Polestar, 1894)
  • Hopeakirves (The Silver Hatchet, 1883)
  • Kummituksen valinta (Selecting a Ghost, 1883)
  • Aution laivan arvoitus (J. Habakuk Jephson's Statement, 1884)
  • Merkittävä koe Keinplatzissa (The Great Keinplatz Experiment, 1885)
  • John Barrington Cowles (John Barrington Cowles, 1886)

Sherlock Holmesin luojan hiuksianostattavia tarinoita

Valaanpyyntialus on juuttunut ahtojäihin hyisellä Jäämerellä. Jokin riivaa kapteenin mieltä, ja kauhistunut miehistö raportoi vertahyytävistä valitushuudoista, joita kantautuu pimeältä jäälakeudelta, ja valkeista, aavemaisista hahmoista.

Marie Celeste -laiva tavataan ajelehtimasta avomereltä. Sen miehistö ja martkustajat ovat kadonneet. Vaikuttaa siltä kuin he olisivat haihtuneet ilmaan kesken askareidensa. Mysteeri saa valaistusta vasta vuosien kuluttua, kun laivalta ainoana pelastunut ilmaantuu kertomaan tarinansa.

Äkkirikastunut moukkamainen liikemies ostaa kartanon, jossa on kaikki hienoston tykötarpeet. Yhtä vain puuttuu: talossa ei ole omaa kummitusta. Sellainenhan pitää ostaa!

Nämä ja kirjan muut kertomukset edustavat Arthur Conan Doylen (1859–1930) vähemmän tunnettua puolta. Sherlock Holmes -tarinat ovat näet vain pieni osa hänen laajasta tuotannostaan. Siihen sisältyy muun muassa lehtiartikkeleita, historiallisia romaaneja ja myös näitä hyytäviä kertomuksia, joissa on yliluonnollisia aineksia.

Adlibris: tarkista saatavuus

ScifiKauhuNovellikokoelma
Julkaistu: elokuu 2011 (Siniplaneetta)
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Kootut kertomukset
★ 8.34 / 59
Varjo menneisyydestä
★ 8.14 / 34
Laitos
★ 7.94 / 29
Helvetin piirit (Helvetin piirit #1)
★ 7.92 / 66
Nousu
★ 7.34 / 18
Jekyll ja Hyde ja muita kertomuksia (Basam Books klassikko)
★ 7.20 / 25
Lintuhäkki (Bird Box #1)
★ 7.18 / 22

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle (1859–1930) oli brittiläinen kirjailija, joka tunnetaan parhaiten yksityisetsivä Sherlock Holmesista kertovista tarinoista. Hän kirjoitti myös tieteiskirjallisuutta, historiallisia romaaneja, runoutta ja tietokirjallisuutta.

Nuori Arthur oli jo varhain innokas lukija. Hänen äitinsä rakasti historiaa, ja tämä piirre periytyi myös pojalle. Erityinen suosikki oli skotlantilainen historiallisten romaanien kirjoittaja Walter Scott. Myöhempi vaikuttaja oli Edgar Allan Poe. Doyle kirjoittautui vuonna 1876 Edinburghin yliopistoon lukemaan lääketiedettä. Iltansa Doyle vietti kirjoittelemalla kauhuromantiikkaa ja rikostarinoita. Hän alkoi lähetellä kertomuksiaan lehtiin lisätuloja saadakseen. Doyle valmistui 21-vuotiaana lääkäriksi ja avasi oman vastaanoton Portsmouthissa. Potilaita kävi ehkä kaksi viikossa, joten Doyle käytti aikansa kirjoittamiseen. Vuonna 1885 hän avioitui.

Lue lisää ...

Vuonna 1886 hän alkoi kirjoittaa salapoliisiromaania, vastinetta rikostarinoille joiden kehnouteen Doyle oli kyllästynyt. Päähenkilö Sherlock Holmesin päättelykyvyn esikuvina olivat Poen salapoliisi C. Auguste Dupin ja Doylen eräs yliopisto-opettaja, tohtori Joseph Bell. Doyle sai romaaninsa Punaisten kirjainten arvoitus julkaistua vuonna 1887, mutta sitä tuskin huomattiin ja Doylekin piti sitä vain välityönä. Pari vuotta myöhemmin yhdysvaltalainen lehti tilasi kuitenkin tarinalle jatkoa. Romaani Neljän merkki ilmestyi 1890. Doyle lopetti lääkärinammattinsa ja ryhtyi ammattikirjailijaksi. Hänen ensimmäinen Sherlock Holmes -tarinakokoelmansa ilmestyi heti seuraavana vuonna.

Doyle aateloitiin vuonna 1902. Vanhemmalla iällään Doyle alkoi harrastaa spiritismiä, ensimmäisessä maailmansodassa kaatuneen poikansa kuoleman masentamana.

Kirjallisuutta

Ulkomaisia kauhukirjailijoita. Toimittaneet Jukka Halme ja Juri Nummelin. BTJ Kirjastopalvelu, 2005.

Kuva: Walter Benington - Doyle vuonna 1914

Muita teoksia kirjailijalta Arthur Conan Doyle

Baskervillen koira: Selkokirja
ei arvioita
Hopeakirves ja muita kummallisia kertomuksia
★ 6.00 / 4
Kun Maa kirkui ja muita epätavallisia tarinoita (Fan-sarja)
★ 6.96 / 26
Hämärätarinoita (A. Conan Doylen kootut teokset #4)
★ 6.50 / 2
Tarinoita lääkärien elämästä (A. Conan Doylen kootut teokset #5)
ei arvioita
Pelko- ja kauhutarinoita (A. Conan Doylen kootut teokset #3)
★ 5.66 / 3
Cloomber Hallin salaisuus
ei arvioita
Myrkkyvyöhyke
★ 6.00 / 3
Vedenalaisten saartama maa: ynnä muita kertomuksia
ei arvioita
Kadonnut maailma
★ 6.70 / 13
Thothin sormus (Helppohintainen kirjasto #5)
★ 6.00 / 2
Nahkaratti
★ 6.00 / 3
Hopeapeili
★ 6.00 / 2
Uusi katakombi ja muita kertoelmia (Joutoaikoina #11)
ei arvioita
Suuri koe
★ 6.00 / 1
Kullan voima
ei arvioita
Ruskea kummitus (Matkakirjallisuutta)
★ 8.00 / 1
Baskervillen koira (Keskiyön kirjasto)
★ 7.54 / 65
Aarnihauta eli kullankaivaja Jackmans Gulchissa
ei arvioita
Jännittäviä kertomuksia
ei arvioita

Kirja-arviot ja kommentit

11.12.2015
Emelie avatar
Emelie
Kirjoja 729, Arviot 100, Viestit 2743
★★★★☆☆☆☆☆☆ 4 / 10

Päätin kokeilla Arthur Conan Doylelta jotain muuta kuin etsivätarinoita. Ei olisi pitänyt, nämä novellit jättivät tylsän, tyhjän ja kyllästyneen olon. Kaikissa novelleissa oli potentiaalia, mutta niitä ei sitten viety tarpeeksi pitkälle, tarpeeksi korkealle. Toki tässä nyt minun ajatuksiani rajoittaa se, että näen maailman hyvin erilaisena paikkana kuin Doyle, mutta se vain kertoo siitä, että novellit eivät ole kestäneet aikaa. Ehkä lukijana olisi pitänyt osata sijoittaa tarina aikakontekstiinsa, mutta olen lukenut parempia novelleja muilta Doylen aikalaisilta, joten en koe ongelmaksi kritisoida näitä tylsiksi. Scifi- ja kauhuelementit olivat todella niukassa ja mitään "hiuksiuanostattavaa", niin kuin takakansiteksti lupaili, niissä ei ollut missään. Erityisen puuduttava oli Hopeakirves novelli, joka olisi voinut olla ihan kelpo tarina, mutta kaikkien hahmojen nimet alkoivat S:llä ja taisipa olla jopa niin, että melkin kaikissa oli alussa "Sch"-äänne. Ei mitään toivoa pysyä perässä siitä, että kuka teki ja kenelle tapahtui ja mitä. Väsyttävää ja harmaata, ei näitä novelleja oikein muuten voi kuvailla. Pysyn ehkä jatkossa Sherlock Holmes -tarinoissa. 

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja