Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Nora Roberts
  • Noitakronikat
  • Noidan lumoissa

Noidan lumoissa

Noitakronikat #1 / 4 ✓
Nora Roberts
Noidan lumoissa (Noitakronikat #1) - Nora Roberts
★ 6.72 / 18
1223141566271829310

Alkuteos ilmestynyt 1992. Suomentanut Päivi Paju. Nidottu.

Jos pelkoa et omaa, voit saada jotain somaa…

Maassa oli merkki kohdassa, jossa Noitapuu oli seissyt. Montereyn ja Carmelin asukkaat arvostivat luontoa. Turistit tulivat usein lukemaan merkin sanoja tai vain seisoivat ja katselivat veistoksellisia vanhoja puita, kallioista rantaviivaa ja auringossa paistattelevia kirjohylkeitä.

Paikalliset, jotka olivat itse nähneet puun ja jotka muistivat päivän, jona se oli kaatunut, mainitsivat usein, että Morgana Donovan oli syntynyt sinä yönä.

Toiset sanoivat, että se oli merkki, toiset kohauttivat olkapäitään ja pitivät sitä sattumana. Monet vain ihmettelivät. Mutta kukaan ei kiistänyt sitä, että tuskin kivenheiton päässä maineikkaasta puusta syntynyt, itseään noidaksi kutsuva nainen antoi paikalle erinomaista lisäväriä.

Käsikirjoittaja Nash Kirklandin mielestä tapahtuma oli huvittava mutta käyttökelpoinen vetonaula elokuvateollisuudessa. Hän lähtee mielessään naureskellen tutkimaan tarinan taustoja, mutta huomaa pian ottaneensa askeleen kohti jotain järjellä selittämätöntä…

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaParanormaali romantiikkaNoidat
Julkaistu: tammikuu 2012 (Harlequin)
Alkuperäinen nimi: Captivated
Kirja-arviot ja kommentit (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Pimeyden rakastaja (Mustan tikarin veljeskunta #1)
★ 8.42 / 371
Verisuudelma (Mustan tikarin perintö #1)
★ 8.24 / 47
Yön kirous (Manalan valtiaat #1)
★ 8.14 / 64
Kissatyttö (Kissojen kesken #1)
★ 7.96 / 51
Morriganin risti (Kuuden piiri #1)
★ 7.76 / 175
Sydämen synnit (Synnit #1)
★ 7.76 / 25
Jumalattaren valittu (Partholon #1)
★ 7.68 / 40

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Nora Roberts

Nora Roberts

Nora Roberts (Eleanor Maria Robertson, s. 1950) on yksi maailman luetuimmista kirjailijoista. Nora Robertsin romaanit ovat jatkuvasti amerikkalaisten myyntilistojen kärjessä. Time-lehti sijoitti Robertsin sadan vaikutusvaltaisimman henkilön luetteloonsa vuonna 2007.

Nora Roberts asuu Marylandissa. Hänellä on irlantilaiset sukujuuret. Nora Robertsin kirjat eivät synny leikiten, vaan hän on kurinalainen työskentelijä joka ei odota, että innoitus syntyy tyhjästä. Suomessa ylitettiin vuoden 2000 kesällä 300 000 myydyn kirjan raja, minkä kunniaksi Roberts vieraili Suomessa.

Lue lisää ...

Nora Robertsin romaanit ovat viihdekirjallisuutta, jotka tarjoavat lukijoilleen romantiikkaa ja jännitystä. Tulevaisuuteen sijoittuvia rikosromaaneja Roberts kirjoittaa nimellä J. D. Robb.

 

Kirjallisuutta

Ulkomaisia suosikkikirjailijoita. Toimittanut Ismo Loivamaa. BTJ, 2007.

Kuva: Bruce Wilder

Noitakronikat

Noitakronikat sisältää 4 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Noidan lumoissa (Noitakronikat #1)
★ 6.72 / 18
Velhotanssi (Noitakronikat #2)
★ 7.54 / 11
Velhotohtori (Noitakronikat #3)
★ 8.18 / 11
Lumottu metsä (Noitakronikat #4)
★ 7.38 / 8

Kirja-arviot ja kommentit

18.06.2015
Mirelle avatar
Mirelle
Kirjoja 76, Arviot 35, Viestit 57
★★★☆☆☆☆☆☆☆ 3 / 10

Hmm..mitäköhän tästä nyt taas sanoisi? Olen lukenut joskus nuorenpana Robertsin kirjoja paljoan, mutta nyt myöhemmin kun ajattelee, niin eiväthän ne ihan niin hyviä ollutkaan. Kirjoissa tuppaa olemaan aina samanlaisia henkilöitä ja juonia. Tai no, hömppäähän se on. Kirja oli ihan ok tylsäksi kesälomapäiväksi.

19.07.2013
ShadowMaker avatar
ShadowMaker
Kirjoja 43, Arviot 41
★★★☆☆☆☆☆☆☆ 3 / 10

"...Käsikirjoittaja Nash Kirklandin mielestä tapahtuma oli huvittava, mutta käyttökelpoinen vetonaula elokuvateollisuudessa" (Yllä olevasta kuvauksesta) Tosiaan... Vähän samalla tavalla asiat olivat tämän kirjan kanssa. Kirja on pöhköä hömppää, jonka Nora Roberts on kirjoittanut omalla maineellaan ratsastaen ja jonka kustantamo (mikäs muukaan kuin Harlequin) on julkaissut vain ja ainoastaan sen käyttökelpoisuuden vuoksi. Anteeksi korjaan: kertakäyttöisyyden vuoksi. Totta kai, kyse on nyt Harlequin-kirjallisuudesta, mutta silti siltä voisi vaatia edes jonkinlaista panostusta. Lukiessa ei oikein tiennyt olisiko pitänyt itkeä vai nauraa (siis ei nasevan huumorin taikka koskettavan tarinan takia). "Romantiikaksi" kutsuttu siirappinen kökköys toi makeimmat naurut kesämökkinsä riippumatossa. Johtuneekohan sokeroitujen sivujen yliannostuksesta? Tätä kirjaa voi ainoastaan suositella "välipalan välipalaksi", sillä tämä ei nouse edes Harlequin-kirjallisuuden nostamiin tavoitteisiin, jotka lukija voi yhdenkäden sormilla laskea.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja