Auringonnousu
Alkuteos ilmestynyt 2009. Suomentanut Nana Sironen. Sidottu.
Myrskyklaanissa on tapahtunut salaperäinen murha, joka repii klaanitoveruksia erilleen. Samaan aikaan Närhisulalla, Paatsamalehdellä ja Leijonaroihulla on ratkaistavanaan toinenkin arvoitus: keitä ovat heidän todelliset vanhempansa? Nuoret soturit eivät olekaan enää varmoja siitä, ovatko he ennustuksessa tarkoitettu kolmikko.
Sisarukset haluavat salata asian mutta tarttuvat toimeen kukin tavallaan: Leijona-roihu käyttää soturintaitojaan etsiessään erakkokissa Solia, Närhisulka ryhtyy nuuskimaan totuutta selville mutta joutuu rämpimään halki valheiden hetteikön, ja Paatsamalehti puolestaan järkyttyy klaaninsa piittaamattomuudesta niin, että ajautuu suutuspäissään kohtalokkaisiin tekoihin.
Lehtikadon raaimpina päivinä klaanitoverit kääntyvät toisiaan vastaan, tuttujen naamojen takana piileekin petollisuus, ja yksi sotureista näyttää joutuvan ikiajoiksi kadoksiin.
Kolmikon mahti on kolmas Soturikissat-sarja. Auringonnousu on sarjan kuudes, viimeinen osa.
Erin Hunter
Erin Hunterin Soturikissat-sarjaa on myyty maailmalla yli 40 miljoonaa kappaletta. Salanimi Erin Hunterin taakse kätkeytyy seitsemän britti- ja yhden amerikkalaiskirjailijan tiimi: Victoria Holmes, Kate Cary, Cherith Baldry, Gillian Philip, Inbali Iserles, Tui T. Sutherland, Kasey Widhalm ja Rosie Best.
Soturikissat: Kolmikon mahti
"Kolmikon mahti on kolmas Soturikissat-sarja. Se on jatkoa Uusi profetia -sarjalle: pääosassa on nyt kissojen seuraava sukupolvi."
Sarja sisältää 6 pääteosta ja yhteensä teoksia 6 kpl.
Pääsarja Soturikissat
Kirja-arvioita
Paras! Ylivoimaisesti paras soturikissat kirja tähen mennessä! Juoni oli loistava ja täysin ennalta arvaamaton ja mukaansa tempaava. Juonessa oli paljon täysin yllättäviä ja mielenkiintoisia käänteitä. En malttaisi millään odottaa kevääseen että saan uuden soturikissat kirjan käsiini.