Mifonki-sarja · #5 / 6

Mifongin kadottama

J. S. Meresmaa

7.2 / 10
24 arvosanaa

Sidottu, kansipaperi.

Mifonki-sarjan viides osa kertoo rajoista, jotka eivät olekaan niin lopullisia kuin miltä näyttävät – eivät edes elämän ja kuoleman välillä. Upeasta henkilögalleriasta ja taidokkaasti punotuista tarinoista tunnettu fantasiasarja on kerännyt uskollisen lukijakunnan.

Belonen entinen kuningatar Ardis Isvergal Duverney palaa takaisin kotikaupunkiinsa Merontesiin yhdessä rakastajansa Dante Rondestanin kanssa, mutta kohtaa suru-uutisia, jotka horjuttavat hänen määrätietoisuuttaan. Yhtäkkiä mikään ei ole niin kuin pitäisi. Kun menneisyydestä ilmestyy hahmo sekoittamaan suunnitelmia entisestään, Ardis saa käyttää kaiken tahdonvoimansa ja neuvokkuutensa haasteista selvitäkseen. Edes Danten siskon, Linnin, kyvyt eivät tunnu riittävän siihen, mitä Ardisilla on mielessään.

Samaan aikaan toisaalla Ardisin poika Ciaran etsii omaa paikkaansa lähtemällä Beloneen, jota hänen oikea isänsä hallitsi vuosikymmeniä. Hänen mukaansa liittyy uskollinen henkivartija Oslaf, arvaamaton Joentuoma sekä uutena tuttavuutena tyttö, josta Ciaran ei tiedä, onko tämä lintu vai kala.

Varmaa kuitenkin on, ettei merkityksellistä ole pelkästään määränpää, vaan myös matka.

Mifongin kadottama on tamperelaisen J. S. Meresmaan (s. 1983) luoman, uskollisia faneja saaneen Mifonki-sarjan viides osa. Siinä koetellaan niin ihmisten voimien rajoja kuin rajoja elämän ja kuoleman välillä. Kaikki rajat eivät kuitenkaan ole niin lopullisia kuin miltä ne näyttävät.

Julkaistu
17.10.2016 (Myllylahti)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. Kirsi
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  2. Eeva
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  3. Nix Kharon
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  4. shadowhunter
    lisäsi kirjan omistettuihin
  5. shadowhunter
    lisäsi kirjan lukulistalle
  6. Valemor
    lisäsi kirjan lukulistalle
  7. Valemor
    lisäsi kirjan omistettuihin
  8. Aleksandra
    lisäsi kirjan lukulistalle
  9. MARGO
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  10. rudi92
    lisäsi kirjan ostoslistalle
  11. Orduuka
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  12. Taru Väyrynen
    lisäsi kirjan omistettuihin
  13. wadjet
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  14. Irvikissa
    antoi kirjalle arvosanan 4/10
  15. lukuvalo
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  16. Ruosteinen susi
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  17. Laomedeia
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  18. Cressida
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  19. Ilyana
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  20. Pia
    antoi kirjalle arvosanan 5/10