Sidottu.

Ydinsodan jälkeinen harmaus on valloittanut runnotun maailman. Sodasta selvinneet ihmiset sulkeutuivat syvälle maan alle suojaan, muodostaen ihmiskunnan jäänteistä viimeisen tunnetun yhteisön.

Lähes 30 vuotta sodan tuhoisasta päättymisestä, pintasotilaat nousivat ylös taistelemaan tappavan pölyn seassa vaeltavien verenhimoisten petojen ja sortuvien rakennuksien keskelle ihmisten oikeudesta elää jälleen maan pinnalla maailmassa, josta vanhan maailman ihmiset eivät osanneet nähdä edes painajaisia.

Keskellä tätä kaikkea, partio kohtasi sumussa pojan kaukana ihmiskunnan maanpäällisestä jalansijasta, ja sitä ympäröivästä verimuurista.

Julkaistu
14.7.2016 (Laiskiainen)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

100
92
82
71
60
50
40
31
20
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

1 arvio

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

8/10

Mielenkiinnolla tartuin tuntemattoman kirjailijan esikoisteokseen. Alun kankeuden jälkeen tapahtumat lähtivät etenemään ja tarina tempaisi mukaansa. Kiinnostava juoni onkin yksi kirjan parhaita puolia, varmaan tulen lukemaan myös jatko-osan jos sellainen tulee, ilmeisesti on tulossa. Persoonalliset henkilöhahmot toivat väriä tarinaan, oli helppo kuvitella millaisia tyyppejä he ovat ja millaisessa maailmassa he elävät.

Paikoitellen kirja oli luettavuudeltaan hankakalaa, mutta se ei kuitenkaan haitannut kokemusta, laitan esikoisteoksen piikkiin. Ihan mukava lukea välillä jotain erilaista, sillä en muista lukeneeni aikaisemmin mitään vastaavaa, joskin Metro 2033 on teemoiltaan hyvin lähellä. Jos pidit siitä, kehotan tutustumaan myös tähän.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja