Seitsemän lyhyttä luentoa fysiikasta

Carlo Rovelli

7.7 / 10
3 arvosanaa

Italialainen teoreettinen fyysikko Carlo Rovelli maalaa levein siveltimenvedoin modernin fysiikan maailmankuvan erityisesti niille, jotka ”tietävät vähän tai eivät mitään modernista tieteestä”.

Seitsemän kaunista ja selkeää luentoa johdattaa fysiikan ratkaisemattomiin arvoituksiin ja yrityksiin selvittää niitä. Millainen on avaruuden pienimmän mittakaavan rakenne ja maailmankaikkeuden alku, miksi ajalla on suunta ja mikä on mustien aukkojen kohtalo? Mikä on näiden asioiden merkitys ihmiskunnalle?

Alkuteosta on myyty Italiassa yli 300 000 kappaletta ja teoksen oikeudet on myyty 28 kielelle.

Julkaistu
2017 (Ursa)
Alkuperäinen nimi
Sette brevi lezioni di fisica
Suomentanut
Markku Sarimaa
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Carlo Rovelli

Carlo Rovelli (s. 1956) on italialainen fyysikko, joka on työskennellyt Italiassa, Yhdysvalloissa ja Ranskassa. Hänen työnsä ovat enimmäkseen kvanttigravitaation parista. Hän on yksi silmukkakvanttipainovoimateorian kehittäjistä. Carlo Rovelli työskentelee tällä hetkellä Université de la Méditerranéessa, Ranskassa.

Suomentanut

Kustantaja

Ursa

Risingshadow'ssa 19 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja