Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Ken Follett
  • Kingsbridge
  • Tulipatsas

Tulipatsas

Kingsbridge
Ken Follett
Tulipatsas (Kingsbridge) - Ken Follett
★ 8.00 / 3
12345167189110

Alkuteos ilmestynyt 2017. Suomentaneet Hilkka ja Tuukka Pekkanen. Alkuperäispäällys: Daren Cook. Sidottu, kansipaperi. Nidottu laitos 2024.

SALAJUONIA JA VAKOOJIA 1500-LUVUN ENGLANNISSA

Tulipatsas, Kingsbridge-trilogian päätösosa, jatkaa Taivaan pilarit ja Maailma vailla loppua -kirjojen suurta tarinaa. Nyt Kingsbridgessä eletään jo 1500-lukua, ja katedraalin paljon nähneet kivet saavat todistaa uutta aikaa. Ned Willard, porvarisperheen älykäs ja yritteliäs poika, palaa oppireissulta mannermaalta ja aikoo kosia kaunista rakastettuaan Margery Fitzgeraldia. Katolisella Fitzgeraldin perheellä vain on muita suunnitelmia.

Protestantit ja katoliset taistelevat keskenään, ei ainoastaan oikeasta uskosta, vaan valtakunnista. Onko kuningatar Elisabetilla lopulta edes oikeutta valtaistuimeen? Kuuluuko kruunu sittenkin Skotlannin katoliselle kuningattarelle Maria Stuartille? Estääkseen hallintoaan vastustavia salajuonia Elisabet tulee perustaneeksi historian ensimmäisen salaisen palvelun, ja Ned astuu kuningattaren palvelukseen. Neuvonantajana hän saa kokea 1500-luvun hurjimmat käänteet niin Englannissa kuin Ranskassa ja muuallakin manner-Euroopassa. Hänen vastustajansa ovat teräviä ja vaarallisia – ja jotkut heistä yllättävän lähellä.

”Perinpohjaisesti taustoitettu – – Tulipatsas on kiehtova, valaiseva ja todella hauskaa luettavaa – – Mahdoton vastustaa.” – The Washington Post

”Follettin eeppiset saagat Taivaan pilarit ja Maailma vailla loppua sijoittuvat kuvitteelliseen keskiaikaiseen Kingsbridgen kaupunkiin, ja myös [kolmas] osa hurmaa fanit takuuvarmasti.” – New York Post

”[Follett on] syväluotaavien, mukaansatempaavien eeppisten kertomusten mestari.” – The Philadelphia Inquirer

Adlibris: tarkista saatavuus

JännitysHistoria
Julkaistu: lokakuu 9, 2017 (WSOY)
Alkuperäinen nimi: A Column of Fire
Käyttäjien kirja-arvioita (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Vedenpaisumuksen lapset
★ 6.64 / 11
Taivaan pilarit (Kingsbridge)
★ 8.72 / 22
Maailma vailla loppua (Kingsbridge)
★ 8.70 / 10
Kahdeksan
★ 7.64 / 39
Labyrintti
★ 6.98 / 67
Krypta
★ 6.74 / 31
Aikamatka
★ 6.16 / 46

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Ken Follett

Ken Follett

Ken Follett syntyi 1949 Walesin Cardiffissa. Hänen isänsä oli pienipalkkainen verotarkastaja. Koska vanhemmat olivat vannoutuneita kristittyjä, Follett ei saanut lapsena katsoa televisiota eikä käydä elokuvissa. Tämän vuoksi hän alkoi käyttää mielikuvitustaan viihdykkeenään. Follett aloitti kirjoittamisen jo lapsena.

Follett opiskeli filosofiaa Lontoossa ja työskenteli toimittajana lehdissä ennen kirjallista läpimurtoaan. Omassa kirjoitustyössään Follett pyrkii omien sanojensa mukaan läpikuultavaan proosaan, rakentamaan yksinkertaisia lauseita, jotka lukija ymmärtää kertalukemalla. Näin kieli ei vedä huomiota itseensä vaan vapauttaa viihtymään jännärin parissa, pelkäämään, jännittämään, liikuttumaan.

Lue lisää ...

Follettin teoksia on myyty liki 190 miljoonaa kappaletta yli 80 maassa. Yksin historiallista romaania Taivaan pilarit (1989) on myyty yli 15 miljoonaa kappaletta.

Kuva: CC BY-SA 3.0

Kingsbridge

Kingsbridge-kirjoja on myyty maailmanlaajuisesti 40 miljoonaa kappaletta.

Kingsbridge sisältää tällä hetkellä 5 kirjaa.

Taivaan pilarit (Kingsbridge)
★ 8.72 / 22
Maailma vailla loppua (Kingsbridge)
★ 8.70 / 10
Tulipatsas (Kingsbridge)
★ 8.00 / 3
Tuli ilta ja tuli aamu (Kingsbridge)
★ 9.00 / 2
Valon aseet (Kingsbridge)
★ 8.00 / 1

Kirja-arvioita

04.02.2018
rudi92 avatar
rudi92
Kirjoja 241, Kirja-arviot 189, Viestit 6
★★★★★★★★★★ 10 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Tulipatsas on mahtava kirja. Pidin juonesta, henkilöistä ja siitä, että kirjaa ei ollut yritetty pitkittää. Toisin kuin Maailma vailla loppua kirjassa, Tulipatsaassa ei yritetty työntää edellisen osan maailmaa liikaa mukaan, vaan kirja porskutti täysin omillaan. Kirjassa oli juuri sopivasti kertomuksia edellisiin osiin, mutta ei kuitenkaan samalla lailla, kuin edellisessä kirjassa.

 

Henkilöistä pidin Nedistä ja Syviestä. Minusta he olivat paljon parempi pari, kuin Ned ja Margery ja siksi minua ärsytti hieman se, että jälkimmäinen pari sai paljon enemmän huomiota, ja että loppujen lopuksi he päätyivät elämään loppuelämänsä yhdessä. Myös se, että Nedin tunteet Margerya kohtaan olivat paljon syvemmät kuin Sylvien, oli ärsyttävää. Vaikka kirjassa koko ajan hoettiin, kuinka Ned rakasti Sylvietä valtavasti, niin minä ainakin huomasin, että tämä kuitenkin koko ajan haikaili Margeryn perään. Se oli todella törkeää ja inhottavaa. 

 

Henkiöistä vielä sen verran, että Follettilla on mahtava tapa tehdä kirjojen pahiksista todella vastenmielisiä, hulluja ja fanaattisia mulkkuja, jotka kuvittelevat, että heidän mielipiteensä ja tekonsa ovat ainoita oikeita. Kunnioitan sellaisia kirjailijoita ja se on yksi monista syistä, miksi pidän Follettista.

 

Kingsbridge sarja on todella loistava ja mahtava. Maailma vailla loppua on hiukan heikompi, kuin muut osat, mutta se ei lopulta haittaa paljoa muuten mahtavaa sarjaa. Lyhyesti sanottuna, Follett on nero, jota on suotu kirjoittamisen taidolla.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja