Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Uutiskirje
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Valon aseet

Kingsbridge
Ken Follett
Valon aseet (Kingsbridge) - Ken Follett
ei arvioita

Alkuteos ilmestynyt 2023. Suomentaneet Hilkka ja Tuukka Pekkanen. Kannen suunnittelija: Tal Goretsky. Sidottu, kansipaperi.

Vuosi 1792. Euroopassa kuohuu. Ranskan vallankumouksen jälkimainingit hyökyvät koko mantereelle. Yhteenottoa ei voi estää, ja murroksen edessä vapisevat niin Englannin ylhäisö kuin työläisetkin.

Teollisen vallankumouksen mahtava voima vyöryy halki Englannin kylien ja kaupunkien. Kehruukoneet ja höyryvoima ovat saapuneet myös Kingsbridgeen, ja monet käsityöläiset menettävät elantonsa. Sodan ja hintojen nousun kurittama kansa alkaa vaatia leipää ja rauhaa. Kaupungin asukkaat, joita johtavat kankaanvalmistaja David Shoveller, kehrääjä Sal Clitheroe ja hänen lahjakas poikansa Kit, käyvät kamppailuun paremman tulevaisuuden puolesta.

Vastassaan heillä on siekailematon raatimies Hornbeam, joka halveksii ammattiyhdistysliikettä eikä epäröi saattaa köyhiä ja kurjia hirteen. Samaan aikaan Napoleon Bonaparte punoo juoniaan maailman valloittamiseksi. Sodan pitkittyessä yhä useampia kingsbridgeläisiä koskettavat rintaman kauhut ja moni ottaa osaa viimeiseen, veriseen taisteluun.

Valon aseet on jo viides osa Kingsbridgen kaupungin suuressa tarinassa, jota edeltävät historiallisen viihteen mestariteokset Taivaan pilarit, Maailma vailla loppua, Tulipatsas ja Tuli ilta ja tuli aamu.

Valon aseet -teoksesta sanottua:

"Kirjaa on mahdotonta laskea käsistään – – Follett taitaa vivahteikkaat historialliset ja tekniset yksityiskohdat, mikä nostaa teoksen edeltäjiensä tavoin silkan historiallisen melodraaman yläpuolelle." – The Washington Post

"Ihmissuhteiden saumaton kudelma loistaa eeppisessä kertomuksessa, jossa Follett vie Kingsbridgeä kohti sijaishallitsijoiden aikakautta." – Booklist

"Vaikuttava ja mukaansatempaava jättiläinen." – Publishers Weekly

"Sal ja Kit – – ovat ihailtavia ja kunniallisia hahmoja, mutta henkilökaartiin kuuluu myös – – hirttotuomioita jakavia tuomareita, ahneita liikemiehiä, varkaita, avionrikkojia, henkipattoja sekä piispan avustaja, joka vaalii odottamatonta kunnianhimoa. Nämäkin hahmot ovat uskottavia ja hienosti kirjoitettuja, ja lukijasta on ihanaa vihata heitä." – Kirkus Reviews

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni
Muokannut 24.01.2024
Luokitus: Historia, Jännitys
Julkaistu: tammikuu 4, 2024 (WSOY)
Alkuperäinen nimi The Armor of Light

Käyttäjät lukeneet myös

Vedenpaisumuksen lapset
  ★ 6.80 / 10
Taivaan pilarit (Kingsbridge)
  ★ 8.66 / 21
Kahdeksan
  ★ 7.64 / 39
Labyrintti
  ★ 6.98 / 67
Krypta
  ★ 6.74 / 31
Aikamatka
  ★ 6.16 / 44
Ajattoman kaupungin varjot
  ★ 6.04 / 22
Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Ken Follett

Ken Follett

Ken Follett syntyi 1949 Walesin Cardiffissa. Hänen isänsä oli pienipalkkainen verotarkastaja. Koska vanhemmat olivat vannoutuneita kristittyjä, Follett ei saanut lapsena katsoa televisiota eikä käydä elokuvissa. Tämän vuoksi hän alkoi käyttää mielikuvitustaan viihdykkeenään. Follett aloitti kirjoittamisen jo lapsena.

Follett opiskeli filosofiaa Lontoossa ja työskenteli toimittajana lehdissä ennen kirjallista läpimurtoaan. Omassa kirjoitustyössään Follett pyrkii omien sanojensa mukaan läpikuultavaan proosaan, rakentamaan yksinkertaisia lauseita, jotka lukija ymmärtää kertalukemalla. Näin kieli ei vedä huomiota itseensä vaan vapauttaa viihtymään jännärin parissa, pelkäämään, jännittämään, liikuttumaan.

Lue lisää ...

Follettin teoksia on myyty liki 190 miljoonaa kappaletta yli 80 maassa. Yksin historiallista romaania Taivaan pilarit (1989) on myyty yli 15 miljoonaa kappaletta.

Kuva: CC BY-SA 3.0

Kingsbridge

Kingsbridge-kirjoja on myyty maailmanlaajuisesti 40 miljoonaa kappaletta.

Kingsbridge sisältää 5 kirjaa.

Taivaan pilarit (Kingsbridge)
  ★ 8.66 / 21
Maailma vailla loppua (Kingsbridge)
  ★ 8.56 / 9
Tulipatsas (Kingsbridge)
  ★ 8.00 / 3
Tuli ilta ja tuli aamu (Kingsbridge)
  ★ 9.00 / 2
Valon aseet (Kingsbridge)
ei arvioita


Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Ken Follett
  • Kingsbridge
  • Valon aseet
Seuraa meitä: Facebook | X | Mastodon | Instagram | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja