Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Elif Shafak
  • Kadotettujen puiden saari

Kadotettujen puiden saari

Elif Shafak
Kadotettujen puiden saari - Elif Shafak
ei arvioita

Alkuteos ilmestynyt 2021. Suomentanut Helinä Kangas. Sidottu, kansipaperi.

Viisautta kasvattaa pyökki, älyä mänty, rohkeutta pihlaja, anteliaisuutta pähkinäpuu, iloa kataja. Ja jos pitää oppia päästämään irti jostain mitä ei pysty hallitsemaan, suosittelen koivua, jonka hopeanvalkoinen kaarna kuoriutuu kerroksittain kuin vanha nahka. Mutta sille, joka etsii rakkautta tai joka on sen menettänyt, kehotan aina ja poikkeuksetta hakeutumaan viikunapuun luo.

Vuosi 1974 Kyproksella. Rakastavaiset jakolinjan vastakkaisilta puolilta tapaavat kotikaupunkinsa tavernassa. Siellä kreikkalainen kristitty Kostas ja turkkilainen muslimi Defne ovat turvassa. Tavernan keskellä kasvaa viikunapuu, joka todistaa niin sodan puhkeamisen, pääkaupungin raunioitumisen kuin rakastavaisten lopullisen eron. Vuosikymmeniä myöhemmin 16-vuotias Ada Kazantzakis etsii Lontoossa lannistumatta vastauksia kysymyksiin, joista perheessä on vaiettu vuosikymmenet. Hänen ainoa yhteytensä juurilleen, vanhempiensa kotisaarelle, on takapihalla kasvava viikunapuu.

Adlibris: tarkista saatavuus

Maaginen realismi
Julkaistu: toukokuu 2023 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi: The Island of Missing Trees

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Taipumattomat
★ 7.64 / 11
Sängyssä tupakoimisen vaarat
★ 8.12 / 9
Lasihotelli (Keltainen kirjasto)
★ 7.12 / 8
Mahdoton elämä
★ 6.72 / 7
Seireenit
★ 8.16 / 6
Kultainen peura
★ 8.50 / 6
Marrassäkeet
★ 7.00 / 6

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!

Elif Shafak

Elif Shafak on palkittu brittiläis-turkkilainen kirjailija. Hän kirjoittaa sekä turkiksi että englanniksi ja on julkaissut 18 kirjaa, joista 11 on romaaneja. Hänen teoksiaan on käännetty 56 kielelle.

Shafakilla on valtiotieteiden tohtorin tutkinto, ja hän on opettanut useissa yliopistoissa Turkissa, Yhdysvalloissa ja Isossa-Britanniassa mukaan lukien Oxfordin yliopisto, jonka kunniajäsen hän on.

Shafak on Royal Society of Literaturen jäsen ja varapääjohtaja. Hän on Maailman talousfoorumin kansainvälisen kehityssuunnitelmaneuvoston luovan talouden jäsen sekä Euroopan kansainvälisten suhteiden neuvoston perustajajäsen.

Lue lisää ...

Shafak on naisten oikeuksien, seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien sekä sananvapauden puolestapuhuja. Hän on innostava puhuja ja on ollut kahdesti puhujana TED-konferenssissa. Shafak kirjoittaa useisiin suuriin julkaisuihin ympäri maailmaa, ja hänelle on myönnetty Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres -kunniamerkki. Vuonna 2017 Politico valitsi hänet yhdeksi kahdestatoista ihmisestä, jotka tekisivät maailmasta paremman paikan.



^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja