Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Uutiskirje
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Kesätulen lohikäärmeet

Dragonlance: Uusi sukupolvi #2 / 2
Margaret Weis, Tracy Hickman
Kesätulen lohikäärmeet (Dragonlance: Uusi sukupolvi #2) - Margaret Weis, Tracy Hickman
  ★ 6.90 / 170
1★22★3★194★15★706★37★508★29★2310★

Alkuteos ilmestynyt 1995. Runot: Michael Williams. Suomentanut Mika Renvall. Kuvat: Larry Elmore. 2. painos 2004. Sidottu ja nidottu laitos.

Peitsen sota on ohi. Vuodenajat vaihtuvat. Maailman heiluri liikahtaa. On kesän aika, kuuman polttavan kesän jonka kaltaista Krynnissä ei ole ennen koettu. Hyvän ja pahan tasapaino järkkyy.

Heiluri siirtyy valoon. Raskaan tappion kärsinyt nuori velho Palin Majere etsii tietä syvyyteen löytääkseen kadonneen enonsa, huonomaineisen arkkivelho Raistlinin.

Heiluri liikahtaa toiseen suuntaan, pimeyteen. Pimeyden kuningatar on löytänyt uusia liittolaisia. Uskollisia seuraajia jotka uhmaavat kuolemaakin hänen vuokseen.

Heilurin liikerata pysähtyy paikalleen. Pimeällä saarella mystiset Irdat saavat haltuunsa vanhan taikaesineen käyttääkseen sitä oman turvallisuuden takaamiseen. Usha, Irdojen lapsi, saapuu Palanthasiin väittäen olevansa Raistlinin tytär. Kesästä tulee julma, kenties Ansalonin viimeinen.

Loimuavat liekit tuhoavat kuivan maan. Kaaos, jumalten isä on palannut.

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni
Muokannut 23.04.2021
Luokitus: Fantasia, Lohikäärmeet, Dragonlance, Dungeons & Dragons
Julkaistu: 1996 (Jalava)
Alkuperäinen nimi Dragons of Summer Flame

Käyttäjät lukeneet myös

Taru Sormusten herrasta (Taru Sormusten herrasta)
  ★ 9.08 / 754
Tuulen nimi (Kuninkaansurmaajan kronikka #1)
  ★ 9.06 / 245
Valtaistuinpeli (Tulen ja jään laulu #1)
  ★ 9.02 / 537
Narrin salamurhaaja (Narri ja Näkijä #1)
  ★ 8.90 / 61
Rautasusi (Vardari #1)
  ★ 8.84 / 18
Locke Lamoran valheet (Herrasmiesroistot #1)
  ★ 8.84 / 211
Narrin matka (Lordi Kultainen #1)
  ★ 8.78 / 317
Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Margaret Weis

Margaret Weis

Margaret Weis (s. 1948) on yhdysvaltalainen fantasiakirjailija. Hänet tunnetaan yhdessä Tracy Hickmanin kanssa alkuperäisten Dragonlance-kirjojen kirjoittajana. Hänen romaanejaan on myyty yli 22 miljoonaa kappaletta.

Weis syntyi Independencessä Missourin osavaltiossa Yhdysvalloissa. Weis löysi J. R. R. Tolkienin kirjat ollessaan collegessa. Niiden jälkeen hän ei kertomansa mukaan ole löytänyt fantasiakirjallisuutta josta pitäisi. Weis opiskeli Missourin yliopistossa ja valmistui vuonna 1970 maisteriksi pääaineinaan luova kirjoittaminen ja kirjallisuus. Hän työskenteli pienessä kustantamossa Independencessä kolmentoista vuoden ajan.

Lue lisää ...

Weis palkattiin vuonna 1983 kustannustoimittajaksi ja kirjailijaksi Dungeons & Dragons -roolipeliä julkaisevalle TSR-yhtiölle. Weis muutti Wisconsiniin ja tapasi pelisuunnittelija Tracy Hickmanin. Weis ja Hickman saivat tehtäväkseen kirjoittaa kirjasarjan, joka sijoittuisi uuden Dragonlance-roolipelin maailmaan. Dragonlancen maailman olivat suunnitelleet TSR:lle työhön tulleet Laura ja Tracy Hickman. Ensimmäinen Dragonlance-trilogia Kronikat ilmestyi 1983–85 ja siitä tuli menestys. 

Weis pitää itse päätyönään neliosaista avaruusoopperaa Suojelijoiden tähti (1990–93). Scifisarjan suomentaminen lopetettiin ensimmäisen kirjan jälkeen.

Weisillä on yksi lapsi ensimmäisestä avioliitostaan. Hän on eronnut myös toisesta aviomiehestään, kirjailija Don Perrinistä. Weis omistaa kaksi pelituotteita julkaisevaa yhtiötä. Hän asuu eteläisessä Wisconsinissa satavuotiaasta ladosta kunnostetusta talossaan taideteosten, kirjojen, koirien ja kissojen keskellä.

Lähteitä

Ulkomaisia fantasiakirjailijoita. Toimittanut Vesa Sisättö. BTJ, 2003.

Kuva: CC-BY-SA-2.0

Dragonlance: Uusi sukupolvi

Suomalainen kustantaja ei ole antanut teokselle Uusi sukupolvi omaa sarjanimikettä, vaan teos on luokiteltu Legendat-sarjan neljänneksi osaksi. Kesätulen lohikäärmeet on luokiteltu Kronikat-sarjan neljänneksi osaksi, mutta kustantajan suosittelemassa lukujärjestyksessä se tulee itsenäisenä teoksena Legendat-sarjan ja Uusi sukupolvi -teoksen jälkeen.


Dragonlance: Uusi sukupolvi sisältää 2 kirjaa.

Pääsarja Dragonlance

Uusi sukupolvi (Dragonlance: Uusi sukupolvi #1)
  ★ 6.32 / 162
Kesätulen lohikäärmeet (Dragonlance: Uusi sukupolvi #2)
  ★ 6.90 / 170

Kirja-arvioita

17.11.2009
satunen avatar
satunen
Kirjoja 67, Kirja-arviot 11
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Nämä kaksi kirjaa ovat myös erillisinä viihdyttävää luettavaa. Erityisesti pidin ykkös osasta. Kitiaran hahmo on aina kiehtonut kauneudellaan ja hurjuudellaan. Velho Palin on hahmollaan lähinnä ylittänyt ärsytyskynnykseni kurjuudessaan. En tiedä pidinkö toisesta osasta yksinään, mutta fantasia on luettavaa.

Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Margaret Weis
  • Tracy Hickman
  • Dragonlance: Uusi sukupolvi
  • Kesätulen lohikäärmeet
Seuraa meitä: Facebook | X | Mastodon | Instagram | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja