Kesätulen lohikäärmeet
Alkuteos ilmestynyt 1995. Runot: Michael Williams. Suomentanut Mika Renvall. Kuvat: Larry Elmore. 2. painos 2004. Sidottu ja nidottu laitos.
Peitsen sota on ohi. Vuodenajat vaihtuvat. Maailman heiluri liikahtaa. On kesän aika, kuuman polttavan kesän jonka kaltaista Krynnissä ei ole ennen koettu. Hyvän ja pahan tasapaino järkkyy.
Heiluri siirtyy valoon. Raskaan tappion kärsinyt nuori velho Palin Majere etsii tietä syvyyteen löytääkseen kadonneen enonsa, huonomaineisen arkkivelho Raistlinin.
Heiluri liikahtaa toiseen suuntaan, pimeyteen. Pimeyden kuningatar on löytänyt uusia liittolaisia. Uskollisia seuraajia jotka uhmaavat kuolemaakin hänen vuokseen.
Heilurin liikerata pysähtyy paikalleen. Pimeällä saarella mystiset Irdat saavat haltuunsa vanhan taikaesineen käyttääkseen sitä oman turvallisuuden takaamiseen. Usha, Irdojen lapsi, saapuu Palanthasiin väittäen olevansa Raistlinin tytär. Kesästä tulee julma, kenties Ansalonin viimeinen.
Loimuavat liekit tuhoavat kuivan maan. Kaaos, jumalten isä on palannut.
Margaret Weis
Margaret Weis (s. 1948) on yhdysvaltalainen fantasiakirjailija. Hänet tunnetaan yhdessä Tracy Hickmanin kanssa alkuperäisten Dragonlance-kirjojen kirjoittajana. Hänen romaanejaan on myyty yli 22 miljoonaa kappaletta.
Weis syntyi Independencessä Missourin osavaltiossa Yhdysvalloissa. Weis löysi J. R. R. Tolkienin kirjat ollessaan collegessa. Niiden jälkeen hän ei kertomansa mukaan ole löytänyt fantasiakirjallisuutta josta pitäisi. Weis opiskeli Missourin yliopistossa ja valmistui vuonna 1970 maisteriksi pääaineinaan luova kirjoittaminen ja kirjallisuus. Hän työskenteli pienessä kustantamossa Independencessä kolmentoista vuoden ajan.
Dragonlance: Uusi sukupolvi
Suomalainen kustantaja ei ole antanut teokselle Uusi sukupolvi omaa sarjanimikettä, vaan teos on luokiteltu Legendat-sarjan neljänneksi osaksi. Kesätulen lohikäärmeet on luokiteltu Kronikat-sarjan neljänneksi osaksi, mutta kustantajan suosittelemassa lukujärjestyksessä se tulee itsenäisenä teoksena Legendat-sarjan ja Uusi sukupolvi -teoksen jälkeen.
Sarja sisältää 2 pääteosta ja yhteensä teoksia 2 kpl.
Pääsarja Dragonlance
Kirja-arvioita
Nämä kaksi kirjaa ovat myös erillisinä viihdyttävää luettavaa. Erityisesti pidin ykkös osasta. Kitiaran hahmo on aina kiehtonut kauneudellaan ja hurjuudellaan. Velho Palin on hahmollaan lähinnä ylittänyt ärsytyskynnykseni kurjuudessaan. En tiedä pidinkö toisesta osasta yksinään, mutta fantasia on luettavaa.