Pieni terävä veitsi
Alkuteos ilmestynyt 2014. Suomentanut Outi Hyvönen. Kansi: Jenni Saari. Sidottu.
Voiko Meryl Streepiä olla vihaamatta?
Uuden ajan lapsi lähtee sieneen. Keltainen sukellusvene rantautuu Neuvostoliittoon. Luennolla istuu apinatyttöjä. Selibaatti alkaa ja päättyy.
Kätlin Kaldmaan kymmenessä novellissa rakastetaan etäältä, varovasti. Elämä satuttaa, mutta on silti kirpeän kaunista, koomistakin. Taidokkaissa novelleissa on satiiria ja sydämellisyyttä, maagista ja realistista – elämän kirkkaus ja pimeys.
Kourallisella sanoja ravistellaan esiin suuria tarinoita, salatut ajatukset ja tunteet tihkuvat esiin pikku rakosista.
Sisältö:
Tarina Einhver Ekkineinsdottirin äänestä
Uuden ajan lapsi
Kaksikymmentä vuotta myöhemmin
Lastensuojelupäivä
Selibaatti : how to begin it and how to end
Ailill
Kun pojat tulivat
Professori Veidemannin tähtihetki
Pieni terävä veitsi
How I stopped hating Meryl Streep
Käyttäjät lukeneet myös
Kätlin Kaldmaa
Kätlin Kaldmaa (s. 1970) on Viron nykykirjallisuuden monipuolisimpia ja omaäänisimpiä tekijöitä. Häneltä on ilmestynyt viisi runokokoelmaa, neljä lastenkirjaa, kaksi omaelämäkerrallista teosta, romaani ja kaksi novellikokoelmaa. Kaldmaan kirjoissa katsellaan maailmaa Virossa, Islannissa ja Kreikassa.
Lähteitä

