Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Harry Harrison
  • Eeden-trilogia
  • Eedenistä länteen

Eedenistä länteen

Eeden-trilogia #1 / 3
Harry Harrison
Eedenistä länteen (Eeden-trilogia #1) - Harry Harrison
★ 6.56 / 9
123435367289110

Alkuteos ilmestynyt 1984. Suomentanut Tommi Puolakka. Kuvitus: Bill Sanderson. Kansikuva: Maya Hahto. Nidottu.

Locus-palkintoehdokas 1985.

Entä jos tietty asteroidi ei olisi törmännyt Maapalloon vuosimiljoonia sitten? Olisivatko dinosaurukset jääneet henkiin ja olisiko matelijoista ennen pitkää kehittynyt älyllinen laji? Olisivatko ne maan päällä vielä ensimmäisten ihmisten ilmaantuessa? Harry Harrisonin eeppinen trilogia on vaihtoehtohistoria maailmasta, jossa näin on tapahtunut.

Jilanet, pystyssä kävelevät älykkäät matelijat, ovat ilmaston kylmetessä lähteneet etsimään uusia asuinsijoja valtameren takaa. Uudella mantereella he kohtaavat lämminveriset tanut, kivikautiset ihmiset. Kahden erilaisen kansan välille syttyy välitön vihanpito, ja yhteentörmäys johtaa väistämättä väkivaltaiseen tragediaan.

Nuori ihmispoika Kerrick joutuu jilaneiden vangiksi. Hän oppii selviytymään ja elämään matelijoiden järjestelmällisessä yhteiskunnassa, mutta kaiken aikaa hän haaveilee paosta. Mutta onko hänellä enää sijaa oman kansansa parissa ja miten käy olemassaolon kamppailussa, kun vastakkain ovat jilaneiden määrätietoisuus ja kehittynyt biotiede sekä ihmisten oveluus ja sopeutumiskyky?

Harry Harrison (1925–2012) kuuluu tieteiskirjallisuuden mestareihin. Eeden-trilogia on hänen monipuolisen tuotantonsa kunnianhimoisimpia töitä, ja monet pitävät sitä jopa hänen tärkeimpänä teoksenaan. Kirjassa on mukana myös Bill Sandersonin upea alkuperäiskuvitus.

Tarina jatkuu teoksissa Talvi Eedenissä ja Paluu Eedeniin.

Kirjan arvosteluja:

"Harrisonin pääteoksena monien pitämä Eeden-sarja ilmestyi 80-luvulla. Teos ei ole vanhentunut hiukkaakaan. Vaihtoehtoinen maapallon historia on kirjailijan käsittelyssä saanut niin aidontuntuisen tarinan, että lukija melkein uskoo, että dinosaurusten ja ihmisten kohtaaminen on ollut juuri tuollaista." – Harri Erkki, Portti 2/2019

Adlibris: tarkista saatavuus

ScifiVaihtoehtohistoria
Julkaistu: toukokuu 21, 2019 (Vaskikirjat)
Alkuperäinen nimi: West of Eden
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Muurahaisia ja dinosauruksia
★ 7.14 / 15
Joutsenlaulu
★ 7.00 / 9
Krysa
★ 7.76 / 16
Tulevaisuuden historia (Matkalla tähtiin #1)
★ 7.20 / 10
Kesämaa
★ 6.82 / 17
Liittymiä
★ 8.60 / 5
22.11.63
★ 8.22 / 48

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Harry Harrison

Harry Harrison

Harry Harrison (1925–2012) syntyi Connecticutissa Yhdysvalloissa. Hän asui eri puolilla maailmaa, muun muassa Meksikossa, Britanniassa, Tanskassa ja Italiassa. Vanhuutensa hän vietti Dublinissa Irlannissa.

Valmistuttuaan koulusta vuonna 1943 Harrison värvättiin Yhdysvaltain sotavoimiin, jossa hän palveli neljä vuotta erilaisissa tehtävissä päätyen lopulta sotilaspoliisiksi. Armeijan jälkeen Harrison matkusteli vapaana kirjoittajana ympäri maailmaa. Hän muun muassa käsikirjoitti Flash Gordon -sarjakuvaa. Sarkansa scifin parissa Harrison aloitti kuvittajana. Ensimmäiset novellinsa hän julkaisi salanimellä. Harrison saavutti ensimmäistä kertaa kuuluisuutta romaanillaan Kuoleman planeetta (1960).

Lue lisää ...

Harrison oli naimisissa Joan Merklerin kanssa vuodesta 1954 aina tämän kuolemaan asti vuonna 2002. Heillä oli kaksi lasta. Harrison tunnettiin ateistina ja rauhanaatteen kannattajana. Hän oli yksi scifikirjailijoista jotka vastustivat Vietnamin sotaa. ”Vietnamin sota on suurin Yhdysvaltain tekemistä synneistä.” Harrison on toiminut Irlannin esperantojärjestön kunniapuheenjohtaja.

Harrisonin suosituinta tuotantoa ovat hänen kepeät Ruostumaton teräsrotta -kirjansa. Ensimmäinen Teräsrotta-teos ilmestyi ensi kerran novelleina vuonna 1957, ja tarinoista koostettiin kirja vuonna 1961. Teräsrotan eli Liukas-Jim diGrizin hahmo on velkaa 1950-luvun huippuvakoojille (James Bond) ja veijaritarinoille (Pyhimys). Tarinoiden tausta on siirretty ulkoavaruuteen, jonne ihmiskunta on levittäytynyt kaukaisessa tulevaisuudessa.

Harry Harrison vieraili Suomen ensimmäisessä suuressa sf-tapahtumassa King-Conissa vuonna 1982 sekä Jyväskylän kesän vieraana 2005.

Kuva: Szymon Sokol / CC-BY-SA-3.0

Eeden-trilogia

Eeden-trilogia sisältää tällä hetkellä 3 kirjaa.

Eedenistä länteen (Eeden-trilogia #1)
★ 6.56 / 9
Talvi Eedenissä (Eeden-trilogia #2)
★ 5.00 / 1
Paluu Eedeniin (Eeden-trilogia #3)
★ 4.00 / 1

Kirja-arviot ja kommentit

14.12.2019
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1497, Arviot 449, Viestit 1453
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Kirja on vaihtoehtohistoria, joka lähtee eri uomiin todellisesta liitukaudelta lähtien. Mm. dinosauruksia ei kohdannut sukupuutto. Sukupuuttoon kuolleista eläimistä mastodontti on erityisesti tarinassa esillä.

Kirjan maailmassa on kaksi hallitsevaa älyllistä lajia. Lämminveriset nisäkkäät, ihmiset eli tanut sekä vaihtolämpöiset, muinaisista matelijoista kehittyneet jilanet. Tanujen elämänmeno on alkeellista metsästäjä-keräilijä tyyppistä.  Jilanien keskuudessa on puolestaan teknologista osaamista, he ovat ajan saatossa muokanneet geenimanipulaation avulla useita eläimiä hyötykäyttöön. Heidän ajatusmaailmansa ja käyttäytymismallit poikkeavat huomattavasti ihmisistä. Molemmat lajit ovat varsin sotaisia ja etenkin jilanet raakalaismaisia. Kirja käsitteleekin paljon lajien vihanpitoa ja keskinäistä sotimista.

Lue lisää ...

Tarinalla on toki hyvät puolensa, mutta lopulta se ei ollut minua varten. Tarinassa olisi saanut olla vähemmän sotimista, tappamista ja yksiulotteista vihanpitoa, jolloin tilaa olisi ollut enemmän muulle. Tällaisenaan tarina oli ihan liian pitkä (492s.). Eedenistä länteen on ensimmäinen osa trilogiaa ja sen voi lukea itsenäisenä teoksena. En ole erityisen kiinnostunut jatko-osista. (13.7.2019)

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja