Kokoelma steampunk-henkisiä novelleja. Joidenkin kirjoitustyyli vetosi minuun enemmän, joidenkin sitten vähemmän. Oikein mukava kokoelma näitä aiemmin julkaistuja novelleja kokonaisuutena kuitenkin. Pidin siitä, että novellit on jaettu kahteen teemaan, eli juurikin messinkiin ja morsiamiin. Se jäsensi kivasti ja tahtomattakin keskityin näihin teemoihin lukiessa. En esim. odottanut suhdekuvioita messinkipuolella ja jotenkin oikoluin ne lukiessa sivuseikkoina, jos sellaisia ilmeni.
Steampunk! Messinkiä ja morsiamia
Kansi: J. S. Meresmaa. Nidottu.
Osuuskumma on suomalaisten steampunk-novellien julkaisun pioneeri. Kokoelma on koottu Osuuskumman kymmenvuotisjuhlan kunniaksi ja esittelee, miten suomalaiset kirjailijat ovat tulkinneet steampunkin eri alagenrejä.
Steampunk! Messinkiä ja morsiamia on kokoelma valikoituja höyrypunknovelleja, jotka on julkaistu aiemmin antologioissa tai lehdissä.
Sisältö:
Anni Nupponen: Joka ratasta pyörittää (2012)
Shimo Suntila: Kellopelijumala
Heikki Nevala: Hevostuhatjalkainen (2012)
Kari Välimäki: Kellopeliseppä (2016)
Mia Myllymäki: Wetterbergin isännät (2016)
J.S. Meresmaa: Hyvä emo (2015)
Saara Henriksson: Valaanpyytäjän vaimo (2016)
Markus Harju: Hopeamorsian (2013)
Magdalena Hai: Vaskimorsian (2012)
Anne Leinonen: Falachustin talossa (2013)
Mitä sinä ajattelit kirjasta?
Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.
Lukijoiden arviot
1 arvioMitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta
