Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • R. A. Salvatore
  • Jäätuulen laakso -trilogia
  • Puolituisen kivi

Puolituisen kivi

Jäätuulen laakso -trilogia #3 / 3 ✓
R. A. Salvatore
Puolituisen kivi (Jäätuulen laakso -trilogia #3) - R. A. Salvatore
★ 7.26 / 185
114231645466147688992710

Alkuteos ilmestynyt 1990. Suomentanut Mika Renvall. Kannen kuva: Jeff Easley. 3. painos 1999. Nidottu.

Salamurhaaja Artemis Entreri raahaa sieppaamansa Regis puolituisen etelään Calimportista ja luovuttaa hänet kostonhimoiselle Pasha Pookille. Jos Pook pystyy taivuttamaan maagisen pantterin, Guenhwyvarin tahtoonsa, odottaa Regisiä todellinen kissa ja hiiri -leikki... ja varma kuolema.

Drizzt Do'Urden kätkee kasvonsa lumotun naamion taa ja kiiruhtaa barbaari Wulfgarin kanssa näppäräsormisen ystävänsä avuksi. Juuri kun Entrerin ansa laukeaa, saavat he yllättävän liittolaisen. Mutta selviääkö Regis hengissä?

Jäätuulen laakson kumppanukset taistelevat pahamaineisen Miekkarannikon merirosvoja vastaan, uhmaavat Calimshanin autiomaita ja taistelevat toisten maailmojen hirmuja vastaan pelastaakseen ystävänsä... ja itsensä.

Puolituisen kivi on R. A. Salvatoren kiehtova päätösosa Jäätuulen laakso -trilogiaan. Se perustuu FORGOTTEN REALMS -fantasiamaailmaan.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaDungeons & DragonsForgotten Realms
Julkaistu: 1998 (Jalava)
Alkuperäinen nimi: The Halfling's Gem
Kirja-arviot ja kommentit (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Ragnarökin jälkeen: Aika Ilman Jumalia
★ 9.16 / 24
Taru Sormusten herrasta (Taru Sormusten herrasta)
★ 9.08 / 762
Tuulen nimi (Kuninkaansurmaajan kronikka #1)
★ 9.08 / 252
Valtaistuinpeli (Tulen ja jään laulu #1)
★ 9.00 / 544
Rautasusi (Vardari #1)
★ 8.86 / 23
Narrin salamurhaaja (Narri ja Näkijä #1)
★ 8.86 / 65
Locke Lamoran valheet (Herrasmiesroistot #1)
★ 8.84 / 213

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
R. A. Salvatore
Vastannut: KiLLPaTRiCK, 10.01.2026
Sivut: 1, 2
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
R. A. Salvatore

R. A. Salvatore

Robert ”Bob” Salvatore syntyi Massachusettsissa Yhdysvalloissa vuonna 1959. Salvatoren rakkaus fantasiakirjoihin alkoi hänen toisena yliopistovuonnaan, kun hän sai J. R. R. Tolkienin Taru sormusten herrasta -kirjan joululahjaksi. Heti tämän jälkeen Salvatore vaihtoi pääainetta informaatiotekniikasta tiedotusoppiin ja suoritti kandidaatin arvon tiedotusopissa Fitchburgin yliopistossa vuonna 1981. Tämän jälkeen hän jatkoi vielä kandidaatin tutkintoon englannin kielessä.

Lue lisää ...

Salvatore alkoi kirjoittaa vakavasti vuonna 1982. Hänellä oli useita ammatteja, mutta vuonna 1990 hän paneutui pysyvästi kirjoittamiseen. Salvatoren ensimmäiset romaanit olivat Forgotten Realms -sarjaan kuuluvat trilogiat Jäätuulen laakso ja Musta haltia. Salvatoren kirjoja on myyty maailmanlaajuisesti yli 35 miljoonaa kappaletta. Salvatore ja hänen vaimonsa Diane asuvat Massachusettsissa ja heillä on kolme lasta. Hänen harrastuksiinsa kuuluvat erilaiset pelit ja urheilulajit sekä musiikki, etenkin Mozart.

Kuva: Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Jäätuulen laakso -trilogia

Salvatoren ensimmäinen Drizztin seikkailuista kertova sarja.

Jäätuulen laakso -trilogia sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Pääsarja Drizztin legenda

Kristallisauva (Jäätuulen laakso -trilogia #1)
★ 7.22 / 205
Hopeavirrat (Jäätuulen laakso -trilogia #2)
★ 7.16 / 197
Puolituisen kivi (Jäätuulen laakso -trilogia #3)
★ 7.26 / 185

Kirja-arviot ja kommentit

13.07.2016
Murtunut Varjo avatar
Murtunut Varjo
Kirjoja 264, Arviot 6, Viestit 2
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Minunkin mielestäni Puolituisen kivi on ehdottomasti paras Jäätuulen laaksosta. Todella hauska ja vauhdikas. Erityisesti tässä teoksessa on paljon kekseliäitä sutkautuksia ja tilanteenasetteluja, joista nautin. Pienenä miinuksena Drizztin drow-taustan jatkuva selittäminen. Kun on kyseessä trilogian VIIMEINEN osa ja Drizztin legendan 6. kirja, on mielestäni turhauttavaa lukea jatkuvasti yksityiskohtaista selitystä Drizztin silmien herkkyyttä auringonvalolle jne. Tämä on ollut Salvatoren ongelma jo aiemmissakin kirjoissa.

29.11.2015
Sparhawk avatar
Sparhawk
Kirjoja 74, Arviot 16, Viestit 4
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Ehdottomasti Jäätuulen laakson paras osa. Salamurhaaja käy välillä raivostuttavankin nokkelaksi ja takaa-ajo Regiksen pelastamikseksi on viihdyttävä. Ainakin minut tempasi mukaan ja piti otteesaan. Tästä trilogiasta ensimmäinen osa toimii itsenäisenäkin kirjana kun taas 2&3 on selkeää jatkumoa toisilleen ja kuluu lukea järjestyksessä mutta ei välttämättä kaipaa ykköstä alle. Muille 3/5 tässä sarjassa mutta päätösosalle 3,5/5.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja