Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Terry Brooks
  • Shannaran perintö
  • Shannaran jälkeläiset

Shannaran jälkeläiset

Shannaran perintö #1 / 4 ✓
Terry Brooks
Shannaran jälkeläiset (Shannaran perintö #1) - Terry Brooks
★ 5.82 / 80
1723134154262710819410

Alkuteos ilmestynyt 1990. Suomentanut Paula Herranen. Päällyksen kuva: Keith Parkinson. Sidottu, kansipaperi.

Kolmesataa vuotta on vierähtänyt druidi Allononin kuolemasta, ja Neli-Maa on muuttunut murheelliseen suuntaan. Maahinkaiset ovat kadonneet, lyhyiset on orjuutettu, ja totalitaarinen Liitto hallitsee maata kovalla kouralla. Kaikki taikuus on ankarasti kielletty.

Par Omsford kuitenkin vielä taitaa ajatuslaulun. Yhdessä muiden Shannaran perillisten – Länsi-Maassa asuvan Vrenin ja Itä-Maassa majailevan Valker Bohin – kanssa hän saa kutsun pelätylle Manalanjärvelle kuulemaan Allononin hengen viestin heille.

Toistuvat unet kertovat perillisille hirveästä tulevaisuudesta, missä varjoiset, myyttiset kauhuoliot, ovat mädättäneet hedelmälliset maat elottomaksi hetteiköksi ja tuhonneet kaikki kuolevaiset. Vain Par, Vren ja Valker Boh voivat estää varjoisten aikeet, mutta siihen tarvitaan kauan sitten kadonnut Shannaran miekka.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaKorkea fantasia
Julkaistu: 1995 (WSOY)
Alkuperäinen nimi: The Scions of Shannara

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Tuulen nimi (Kuninkaansurmaajan kronikka #1)
★ 9.08 / 252
Taru Sormusten herrasta (Taru Sormusten herrasta)
★ 9.08 / 762
Valtaistuinpeli (Tulen ja jään laulu #1)
★ 9.00 / 544
Narrin salamurhaaja (Narri ja Näkijä #1)
★ 8.86 / 65
Rautasusi (Vardari #1)
★ 8.86 / 23
Locke Lamoran valheet (Herrasmiesroistot #1)
★ 8.84 / 213
Narrin matka (Lordi Kultainen #1)
★ 8.78 / 323

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Terry Brooks

Terry Brooks

Terry Brooks syntyi Sterlingin pikkukaupungissa Illinoisin osavaltiossa Yhdysvalloissa 1944. Maa oli juuri toipumassa toisesta maailmansodasta. Lelujen puute ruokki pienessä pojassa kekseliäisyyttä ja taitoa viihdyttää itseään mielikuvituksen avulla. Lapsena hän luki Edgar Rice Burroughsin seikkailukertomuksia, Zane Greyn lännentarinoita ja James Fenimore Cooperin intiaaniromaaneja. Nuorukaisena hän siirtyi tieteiskirjallisuuden pariin suosikkeinaan Isaac Asimov ja Robert A. Heinlein.

Brooks hyväksyttiin ilman tarvittavaa oppiarvoa Hamiltonin yliopistoon. Pääaineena hänellä oli englanninkielinen kirjallisuus. Suoritettuaan Bachelor of Arts -tutkinnon hän sai lainopin opiskelijan paikan Washington & Lee -yliopistosta. Brooks alkoi kirjoittaa fantasiaa jo lukioaikana ja sanojensa mukaan jatkoi harrastustaan pysyäkseen selväjärkisenä opiskellessaan lakia. Mielikuvituksen käyttö oli vastapaino pykäläviidakossa tarpomiselle. Hän toimi usean vuoden ajan kotikaupungissaan asianajajana. Hän sai puolisonsa kanssa kaksi lasta. Vuonna 1986 Brooks heittäytyi kokopäiväiseksi kirjailijaksi. Seuraavana vuonna hän avioitui uudestaan. Nykyään hän asuu puolisoineen Seattlessa.

Monet Brooksin teoksista ovat sijoittuneet Shannaran maailmaan. Shannara-kirjoista on julkaistu suomeksi jälkimmäinen sarja Shannaran perintö (1990–93). Kirjat ovat perinteisten kaavojen mukaista fantasiaa, jossa on vahva J. R. R. Tolkienin vaikutus. Brooks myöntää auliisti kaupallisuutensa ja on sanonut haluavansa kirjoittaa suurille joukoille tässä ja nyt, ei jälkipolville. Brooksin romaaneja on myyty 52 miljoonaa kappaletta. Vuonna 2017 hän sai World Fantasy -palkinnon elämäntyöstään.

Lue lisää ...

Lähteitä

Mervi Koski: Ulkomaisia nuortenkertojia. BTJ Kirjastopalvelu, 2001.
Ulkomaisia fantasiakirjailijoita. BTJ Kirjastopalvelu, 2003.

Kuva: Ranger714 / CC-BY-SA-3.0

Shannaran perintö

Sarja on jatkoa suomentamattomalle alkuperäiselle Shannara-trilogialle, joka muodostuu kirjoista The Sword of Shannara, The Elfstones of Shannara ja The Wishsong of Shannara.

Shannaran perintö sisältää 4 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Shannaran jälkeläiset (Shannaran perintö #1)
★ 5.82 / 80
Shannaran druidi (Shannaran perintö #2)
★ 5.82 / 70
Shannaran kuningatar (Shannaran perintö #3)
★ 6.04 / 65
Shannaran talismaanit (Shannaran perintö #4)
★ 5.68 / 56


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja