Shannaran talismaanit
Alkuteos ilmestynyt 1993. Suomentanut Paula Herranen. Päällyksen kuva: Keith Parkinson. Sidottu, kansipaperi.
Shannaran jälkeläiset ovat onnistuneet tehtävissä, jotka Allanonin henki heille antoi. Valker Boh on palauttanut druidien linnan kuolevaisten maailmaan mustan maahinkaiskiven avulla. Vren on tuonut kadonneet maahinkaiset takaisin Neli-Maahan. Par on löytänyt miekan, joka ainakin näyttää tarunhohtoiselta Shannaran miekalta.
Mutta työ ei ole vielä lopussa. Neli-Maa on yhä täynnä varjoisia, jotka myrkyttävät kaiken pahalla taikuudellaan, ja varjoisten johtaja, Rimmer Dall, aikoo estää Shannaran jälkeläisiä saamasta haltuunsa tietoa, jonka avulla sairas maa voitaisiin parantaa. Hän lähettää Valkerin kimppuun neljä ratsastajaa ja Vrenin pään menoksi petollisen ystävän, mutta Parille hän varaa kohtaloista kauheimman.
Druidien linnasta, maahinkaisista ja Shannaran miekasta ei ole mitään hyötyä, elleivät Shannaran jälkeläiset onnistu välttämään heille viritettyjä ansoja. Sitä paitsi Parin on saatava selville, miten Shannaran miekkaa käytetään...
Shannaran talismaanit päättää Terry Brooksin Shannaran perintö -sarjan, joka on valloittanut fantasiakirjallisuuden ystävät ympäri maailmaa.
Terry Brooks
Terry Brooks syntyi Sterlingin pikkukaupungissa Illinoisin osavaltiossa Yhdysvalloissa 1944. Maa oli juuri toipumassa toisesta maailmansodasta. Lelujen puute ruokki pienessä pojassa kekseliäisyyttä ja taitoa viihdyttää itseään mielikuvituksen avulla. Lapsena hän luki Edgar Rice Burroughsin seikkailukertomuksia, Zane Greyn lännentarinoita ja James Fenimore Cooperin intiaaniromaaneja. Nuorukaisena hän siirtyi tieteiskirjallisuuden pariin suosikkeinaan Isaac Asimov ja Robert A. Heinlein.
Brooks hyväksyttiin ilman tarvittavaa oppiarvoa Hamiltonin yliopistoon. Pääaineena hänellä oli englanninkielinen kirjallisuus. Suoritettuaan Bachelor of Arts -tutkinnon hän sai lainopin opiskelijan paikan Washington & Lee -yliopistosta. Brooks alkoi kirjoittaa fantasiaa jo lukioaikana ja sanojensa mukaan jatkoi harrastustaan pysyäkseen selväjärkisenä opiskellessaan lakia. Mielikuvituksen käyttö oli vastapaino pykäläviidakossa tarpomiselle. Hän toimi usean vuoden ajan kotikaupungissaan asianajajana. Hän sai puolisonsa kanssa kaksi lasta. Vuonna 1986 Brooks heittäytyi kokopäiväiseksi kirjailijaksi. Seuraavana vuonna hän avioitui uudestaan. Nykyään hän asuu puolisoineen Seattlessa.
Monet Brooksin teoksista ovat sijoittuneet Shannaran maailmaan. Shannara-kirjoista on julkaistu suomeksi jälkimmäinen sarja Shannaran perintö (1990–93). Kirjat ovat perinteisten kaavojen mukaista fantasiaa, jossa on vahva J. R. R. Tolkienin vaikutus. Brooks myöntää auliisti kaupallisuutensa ja on sanonut haluavansa kirjoittaa suurille joukoille tässä ja nyt, ei jälkipolville. Brooksin romaaneja on myyty 52 miljoonaa kappaletta. Vuonna 2017 hän sai World Fantasy -palkinnon elämäntyöstään.
Shannaran perintö
Sarja on jatkoa suomentamattomalle alkuperäiselle Shannara-trilogialle, joka muodostuu kirjoista The Sword of Shannara, The Elfstones of Shannara ja The Wishsong of Shannara.
Shannaran perintö sisältää 4 kirjaa.