Noitalapsi #2 / 2
Näkijä
- Julkaistu
- 17.10.2005 (Tammi)
- Alkuperäinen nimi
- Sorceress (2002) →
- Suomentanut
- Paula Herranen
Kirjasta
Alkuteos ilmestynyt 2002. Suomentanut Paula Herranen. Sidottu, kansipaperi.
Whitbread-palkintoehdokas 2002.
Näkijä jatkaa siitä mihin Noitalapsi loppui: mitä Marylle tapahtui sen jälkeen kun hän pakeni ystävänsä Rebekahin luota Beulahn kylästä kyläläisiä, jotka halusivat surmata hänet noitana?
Nykyaika ja menneisyys sekoittuvat ja selityksen Maryn tarinaan tuo Agnes Herne, nuori intiaaninainen, joka on opiskelemassa yliopistossa ja huomaa Alison Ellmanin kyselyn Mary Newburysta netissä. Hän vastaa Alisonille ja matkustaa tapaamaan häntä kertoakseen Maryn tarinan. Intohimoisen, lumoavan ja jännittävän tarinan Maryn elämästä.
Agnes pystyy tähän, koska hän on Maryn jälkeläinen ja kykenee erityislahjansa avulla olemaan yhteydessä Maryyn.
Celia Rees opiskeli historiaa Warwickin yliopistossa ja toimi pitkään opettajana. Hän asuu Warwickshiressa ja kirjailijantyönsä ohessa opettaa luovaa kirjoittamista.
Noitalapsen julkaisuoikeudet on myyty yli 15 maahan. Noitalapsi ja Näkijä ovat olleet Guardian- ja Whitbread -kirjallisuuspalkintoehdokkaina.
