Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Eric Linklater
  • Kuussa tuulee

Kuussa tuulee

Eric Linklater
Kuussa tuulee - Eric Linklater
★ 7.50 / 4
12341567281910

Alkuteos ilmestynyt 1944. Suomentanut S-L. Norko-Turja.

1. painos: WSOY, 1947.
2. painos: Kolibri-kirjasto 33. WSOY, 1980. Nidottu.

Carnegie-mitali 1944.

Kun kuuta ympäröi valkoinen sumukaulus, sanotaan että kuussa tuulee. Lasten on oltava silloin tarkkoina, sillä merkillisiä asioita voi tapahtua. Sisarukset Dinahin ja Dorindan kuu muutti taikajuoman avulla kenguruiksi ja he pääsivät eläintarhaan kokemaan jännittäviä seikkailuja brasialaisen Kultapuuman, harmaakarhu Bendigon, Grönlannin Hopeahaukan ja muiden kiinnostavien eläinten kanssa. Vielä hurjempaa seurasi, kun tytöt lopulta joutuivat lentoretkelle Bombardiaan, missä paha tyranni, kreivi Hulagu, piti heidän isäänsä vankina.

Kuussa tuulee on saturomaani. Tunnettu skotlantilainen satiirikko kirjoitti sen alun perin omille lapsilleen lievittämään pitkien sotavuosien ikävää. Kirjan huumori ja symbolistinen viisaus hankkivat sille kuitenkin ystäviä ympäri maailman. Suomessa se julkaistiin ensi kertaa 1947 ja siitä tuli suursuosikki.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusCarnegie-mitali
Julkaistu: 1947 (WSOY)
Alkuperäinen nimi: The Wind on the Moon

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Caapparin kääty (Roistoakatemia #1)
★ 9.22 / 23
Käärmeenlumooja (Faunoidit #1)
★ 8.80 / 266
Uinuvien kirjojen kaupunki (Zamonia)
★ 8.76 / 101
Skandar ja yksisarvisvaras (Skandar #1)
★ 8.76 / 12
Liikkuva linna (Howlin maailma #1)
★ 8.66 / 355
Varjojen kaupungit I–III (Varjojen kaupungit)
★ 8.64 / 88
Kapteeni Sinikarhun 13 1/2 elämää (Zamonia)
★ 8.64 / 142

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Eric Linklater

Eric Linklater

Eric Linklater (1899–1974) oli brittiläinen kirjailija. Vaikka hän syntyikin Walesissa, hän asui suuren osan lapsuudestaan Skotlannin Orkneysaarilla ja kouluttautui Aberdeenin yliopistossa. Sukunimi Linklater on vanhaa orkneylaista perua. Hänen äitinsä isä oli ruotsalaissyntyinen merikapteeni.

Eric Linklater luki yliopistossa aluksi lääketiedettä, mutta palveltuaan ensimmäisessä maailmansodassa tarkka-ampujana hän vaihtoi pääaineekseen englanninkielisen kirjallisuuden. Hän halusi siirtyä päätoimiseksi kirjailijaksi ja päätyi toimittajaksi. 1930-luvulla hän pyrki myös politiikkaan. Hän oli 1933 East Fifen vaalipiirin täytevaalissa Skotlannin kansallispuolueen ehdokkaana, muttei tullut valituksi. Linklaterilla oli neljä lasta. Hän kirjoitti yli kaksikymmentä romaania ja julkaisi myös runoja.

Lue lisää ...

Vuonna 1945 Linklaterille myönnettiin Carnegie-mitali hänen edellisvuonna ilmestyneestä lastenkirjastaan Kuussa tuulee. Kirja kertoo sota-ajasta ja sisaruksista Dinah ja Dorinda, jotka etsivät sotaan lähtenyttä isäänsä apunaan Kultapuuma ja Hopeahaukka.

Lähteitä

Wikipedia

Mette Söderman: Kuussa tuulee. Luetut 10.6.2007.

Kuva: © Estate of Lida Moser/ National Galleries of Scotland


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja