Ram löytää synnyinsijansa
Päällyksen kuvat: Hannu Lukkarinen. Sidottu.
Suomen kivikauteen ajoittuva tarina, Ram ja linnunkuvainen ruukku (1993), kertoi Saarella asuvista Ramista ja Jamista, kahdesta orpolapsesta, joiden perhe hukkui.
Nyt lapset elävät kodassaan päivä kerrallaan varoen antamasta surulleen valtaa. Ram huolehtii pikkuveljestään, puuhaa jokapäiväisiä askareissa ja valmistautuu talven tuloon muistellen, miten emo oli toiminut. Vaikka sisaruksilla on sija ja olemisen oikeus saarelaisten keskuudessa, Ram mielii maahan, josta iso ja emo olivat kauan sitten lähteneet.
Saarelaisten suuren kuunjuhlan jälkeen Ram ja Jam alkavat suunnitella matkaa, jolle kylänvanhin on antanut suostumuksensa. Naapuritulisijan sudentappaja Kara apunaan lapset lähtevät Merentakaiseen Maahan. Ramin synnyinkylässä heille paljastuu ison ja emon salaisuus.
Maijaliisa Dieckmann
Maijaliisa Dieckmann (s. 1934) on Porvoossa asuva kirjailija. Maijaliisa Dieckmann on valmistunut humanististen tieteiden kandidaatiksi Turun yliopistosta ja työskennellyt peruskoulunopettajana. Dieckmann on erityisesti nuorille kirjoitetun historiallisen kertomakirjallisuuden taitaja, joka on kirjoittanut näytelmiä televisiolle ja teatterille.
”Haluan kirjoissani kertoa lapsille ja nuorille heidän oman maansa ja kansansa entisestä elämästä. Haluan osoittaa, että ihminen voi elää onnellista ja täysipainoista elämää myös ilman niitä hyödykkeitä ja turhakkeita, joista nykyajan nuoret näyttävät olevan riippuvaisia. Haluan myös tuoda esiin positiivisia elämänarvoja, ystävyyttä ja rakkautta, toisista välittämistä.”
Kirja-arvioita
Mukavan jännittävää luettavaa nuoremmille paleofaneille tai historianörteille! Nopea juonen kulku ja hauskoja juttuja :)