Alkuteos ilmestynyt 1979. Suomentanut Esa Adrian. Suomennettu Druzba narodov -lehden numerosta 12/1979. Päällys, Ilkka Pesonen. Sidottu, kansipaperi.
Arvostetun tšuktšikirjailijan Juri Rytheun tarinoiden miljööna on Pohjoinen Jäämeri vähäisine rantakylineen, aiheena synnyinheimon elintavat, myytit, uskomukset sekä ennen muuta ihmisen ja luonnon erottamaton yhteys.
Ihmissusi on pieni kertomus rakastavaisista nimeltä Goigoi ja Tin Tin. Hylkeenmetsästysmatkalla Goigoi joutuu jäähän aukeavan railon yllättämäksi ja ajelehtivan jäälautan vangiksi. Sitkeä elämänhalu, metsästystaito ja rakkauden muisto pitävät nuorukaisen hengissä läpi koettelemuksen, mutta pitkä eristyneisyys muuttaa hänet ihmissudeksi niinkuin ikivanha legenda on ennalta määrännyt.
Tämä vanhan myytin voimallinen toisinto on yhtä aikaa romanttinen rakkauskertomus, ylistyslaulu jäämeren julmalle kauneudelle ja unohtumassa olevan elämänmuodon vaikuttava kuvaus.
Kirjan tapahtumat
- muokkasi kirjan tietoja
- antoi kirjalle arvosanan 6/10
- aloitti kirjan lukemisen
- lisäsi kirjan omistettuihin
- lisäsi kirjan lukulistalle
- lisäsi kirjan omistettuihin
- antoi kirjalle arvosanan 7/10
- antoi kirjalle arvosanan 6/10
- antoi kirjalle arvosanan 6/10
- lisäsi kirjan tietokantaan
- lisäsi kirjan omistettuihin
- lisäsi kirjan omistettuihin
