RisingshadowSpekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Ylläpitäjät
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytäntö
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Vuoden kirjahitit
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Arviot ja kommentit
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Tyylilajit
    • + Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
    • Käyttäjälista
    • Haasteet
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Dan Simmons
  • Hyperion
  • Endymion

Endymion

Hyperion #3 / 4
Dan Simmons
Endymion (Hyperion #3) - Dan Simmons
★ 7.66 (100)
1234435196774381291210

Alkuteos ilmestynyt 1995. Suomentanut Juha Ahokas. Runojen suomennokset Jaakko Tuomikoski ja Pekka Pakkala. Kannen maalaus: Ilkka Juopperi.

1. painos: Like, 1999. Like Scifi. Nidottu.
2. painos: Like, 2007. Like-pokkari. Nidottu.

Toinen sija Locus-palkintoäänestyksessä (sf-kirjat) 1997.

Huippusuositun Hyperion-sarjan kolmas osa.

274 vuotta Hyperionin tuhon jälkeen universumi on kaaoksen vallassa. Raul Endymion valitaan nappulaksi peliin, jonka lopputulos määrää ihmiskunnan kohtalon. Hänet nimitetään uuden messiaan Aenean henkivartijaksi ja pelastajaksi. Matkatessaan ajan, avaruuden ja todellisuuden rajojen läpi Endymionista tulee naismessiaan suojelija, rakastettu ja lopulta tämän opetuslapsi.

Mutta myös arvoituksellinen Lepinkäinen – hirviön, jumalan, tappokoneen ja kostonenkelin sekoitus – seuraa Aeneaa ja Endymionia tulevaisuuteen.

”Perinteisen science fictionin puolella on Simmonsin Endymion selkeästi vuoden merkittävin kirja – kuten ovat olleet Hyperion-sarjan kaksi edellistäkin osaa. Simmonsin komea kuvaus yhteiskunnan muuttumisesta jaksaa elää osasta toiseen ja vaihtaa näkökulmaansa osasta toiseen.” – Seppo Lehtinen, Turun Sanomat

Adlibris: Katso saatavuus →

ScifiAvaruusoopperaTekoäly
Julkaistu: 1999 · Like
Alkuteos: Endymion (1996)
Suomentanut: Juha Ahokas, Pekka Pakkala, Jaakko Tuomikoski
Kirja-arviot ja kommentit (1) →

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Lisää kirjahyllyyn

Lukijat suosittelevat myös

Hyperion (Hyperion #1)
★ 8.78 (212)
Ilmestysten avaruus (Ilmestysten avaruus #1)
★ 8.38 (164)
Linnunradan ääret (Ajattelun Vyöhykkeet #1)
★ 8.36 (99)
Kuilukaupunki (Ilmestysten avaruus #0.5)
★ 8.24 (147)
Aurinkojen huone (Like-scifi)
★ 8.18 (100)
Jäälinnun lento
★ 8.06 (17)
Kvanttivaras (Kvanttivaras-trilogia #1)
★ 8.04 (190)

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Dan Simmons

Dan Simmons

Dan Simmons syntyi vuonna 1948 Illinoisissa Yhdysvalloissa. Hän halusi jo nuorena ryhtyä kirjailijaksi ja kirjoitti ensimmäisen tieteisnovellinsa ollessaan neljännellä luokalla. Simmons opiskeli Washingtonin yliopistossa kirjallisuutta ja luovaa kirjoittamista. Hän valmistui vuonna 1971 ja päätyi opettajaksi toimien tässä ammatissa 18 vuotta. Samalla hän kirjoitteli pöytälaatikkoon. Hänen ensinovellinsa julkaistiin vuonna 1982. Simmonsin esikoisromaani Kalin laulu (1985) sai World Fantasy -palkinnon. 

Lue lisää ...

Simmons alkoi kirjoittaa päätoimisesti 1987. Tieteisromaani Hyperion ilmestyi vuonna 1989 ja scifi-yleisö palkitsi sen Hugolla. Teoksen jatko-osa Hyperionin tuho (1990) yhdistelee juonilankoja päätökseen. Simmons kuitenkin jatkoi vielä tarinaa. Endymion (1995) ja Endymionin nousu (1997) ovat oikeastaan yksi pitkä teos, joka on jaettu kahtia. Endymion-kirjat ovat edeltäjiään enemmän avaruusseikkailua elokuvaviihteen tyyliin toteutettuna.

Dan Simmons on saanut kahdesti World Fantasy -palkinnon, neljästi Bram Stoker -palkinnon ja 12 kertaa Locus-palkinnon.

Lähteitä

Antti Oikarinen: ”Dan Simmons”. Teoksessa Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 2. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2004.

Hyperion

Hyperion sisältää 4 kirjaa ja sarja on kokonaan valmis.

Pääsarja Like-scifi

Hyperion (Hyperion #1)
★ 8.78 (212)
Hyperionin tuho (Hyperion #2)
★ 8.32 (132)
Endymion (Hyperion #3)
★ 7.66 (100)
Endymionin nousu (Hyperion #4)
★ 7.82 (93)

Kirja-arviot ja kommentit

06.02.2011
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1518, Arviot 456, Viestit 1488
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Endymion oli jonkinlainen pettymys. Kertomuksen tyyli oli täysin erilainen kuin sarjan aiemmissa osissa. Ensimmäisten osien tapahtumien runsaus ja moniulotteisuus vaihtui suoraviivaiseen juonellisesti hitaasti etenevään seikkailuviihteeseen. Alkupuolisko oli erittäin mukaansatempaava, mutta keskivaiheilla tuntui, että sisällön pääasia on eri maailmoissa vierailu ja maailmojen ihmeiden kuvailu ja varsinainen juoni ei edennyt mihinkään. Loppupuoliskossa oli taas paljon toimintaa. Hyviä kohtiakin löytyi, mutta tiivistämistä olisi saanut olla reilusti. Tarina jäi täysin kesken ja ”Endymionin nousu” on melkeinpä pakko lukea tämän jälkeen.

Risingshadow
Spekulativiista fiktiota
UutiskirjeFacebookMastodonRSSLogo & media
Palvelintilan tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja