Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Brian Jacques
  • Redwallin taru
  • Mariel, taistelija

Mariel, taistelija

Redwallin taru #4 / 10
Brian Jacques
Mariel, taistelija (Redwallin taru #4) - Brian Jacques
★ 6.94 / 82
11231641518657278191310

Alkuteos ilmestynyt 1991. Suomentanut Mika Kivimäki. Etukannen piirros: John Barber. Otavan fantasiaromaani. Sidottu.

Merten valtiaan, merirosvokuningas Gabool Hurjapään raivo on talttumaton! Säästyykö viattominkaan hänen julmilta oikuiltaan?

Hiirineito Mariel ajautuu tiedottomana maihin meren tyrskyistä lähellä Redwallin luostaria. Vähitellen hän muistaa olleensa kellonvalaja-isänsä kanssa merimatkalla, kun laiva raa'asti vallattiin ja ryöstettiin. Mariel lähtee Kalmankarin saarelle selvittämään välinsä Laivarottien Kuninkaan kanssa. Onnistuuko peloton hiirineito päihittämään voittamattomana pidetyn Gabool Hurjapään?

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusEläinfantasia
Julkaistu: 2000 (Otava)
Alkuperäinen nimi: Mariel of Redwall
Käyttäjien kirja-arvioita (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Merten gorilla (Sally Jones #1)
★ 8.62 / 13
Ruohometsän kansa
★ 8.56 / 197
Tulitähden tehtävä (Soturikissat-erikoisseikkailut #1)
★ 8.46 / 132
Neljäs oppilas (Soturikissat: Tähtien enne #1)
★ 8.34 / 38
Näkö (Soturikissat: Kolmikon mahti #1)
★ 8.24 / 74
Keskiyö (Soturikissat: Uusi profetia #1)
★ 8.12 / 127
Villiin luontoon (Soturikissat #1)
★ 8.08 / 231

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Brian Jacques

Brian Jacques

Brian Jacques syntyi 1939 Liverpoolissa Englannissa sukujuuriltaan irlantilaiseen perheeseen. Hän asui lapsuutensa Liverpoolin satama-alueella. Hänellä on kaksi aikuista poikaa. Jacques on kirjoittanut romaaneja, runoja, lauluja, kolumneja sanomalehtiin sekä näytelmiä. Hän on tehnyt myös omaa radio-ohjelmaa.

Jacques huomasi jo kouluaikoina olevansa lahjakas kirjoittaja, jopa niin lahjakas, ettei hänen kouluaineitaan uskottu aina hänen itsensä kirjoittamiksi. Hän myös luki paljon erilaista kirjallisuutta seikkailukertomuksista runoihin. Jacques lopetti koulunsa 15-vuotiaana ja lähti etsimään seikkailuja meriltä. Hän matkusti kauppa-aluksen mukana useisiin kaukaisiin satamiin. Kyllästyttyään merimiehen yksinäiseen elämään hän palasi Liverpooliin, missä hän työskenteli rautateiden palomiehenä, satamatyöläisenä, rekkakuskina, bussikuskina, nyrkkeilijänä, poliisina, postimestarina ja stand-up -koomikkona. Jacques soitti 1960-luvulla yhtyeessä nimeltä The Liverpool Fishermen, jonka perustajajäseninä olivat myös hänen kaksi veljeään. 

Redwall-sarja sai alkunsa kun hän päätti kirjoittaa kirjan Liverpoolin sokeainkoulun lapsille, joille hän vei maitoa työskennellessään kuorma-autonkuljettajana. Tarina laajeni ja laajeni ja kirjailija päätti jo olla lähettämättä käsikirjoitustaan kustantajille. Hänen ystävänsä ja lapsuudenaikainen englanninopettajansa Alan Durband luki kuitenkin käsikirjoituksen ja lähetti sen kustantajalle hänen tietämättään. Kustantaja piti lukemastaan ja vuonna 1986 alkoi Redwallin menestystarina. Sarjan teoksia on myyty yli 20 miljoonaa kappaletta.

Päivittäin Jacques ulkoilee koiransa kanssa, tekee ristikoita ja lukee niin paljon kuin ehtii.

Kuva: Otava

Redwallin taru

Sarjan suomentaminen jäi kesken.

Redwallin taru sisältää tällä hetkellä 10 kirjaa.

Pääsarja Otavan fantasiaromaani

Soturi Matiaksen miekka (Redwallin taru #1)
★ 7.36 / 125
Sammalkukkametsän sota (Redwallin taru #2)
★ 7.28 / 96
Mattimeo (Redwallin taru #3)
★ 7.02 / 89
Mariel, taistelija (Redwallin taru #4)
★ 6.94 / 82
Salamandastronin aarre (Redwallin taru #5)
★ 7.06 / 79
Urhea Martin (Redwallin taru #6)
★ 7.46 / 77
Kellonvalaja (Redwallin taru #7)
★ 7.02 / 70
Pahan jälkeläinen (Redwallin taru #8)
★ 7.38 / 65
Jalokivien jäljillä (Redwallin taru #9)
★ 7.12 / 58
Jänisten kaukopartio (Redwallin taru #10)
★ 7.20 / 55

Kirja-arvioita

31.05.2009
Mist avatar
Mist
Kirjoja 41, Kirja-arviot 6
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Mariel taistelija on valloittava kertomus siitä miten tytöistä voi tulla aivan yhtä suuria sankareita kuin pojistakin. Juoni on pitkälti klassinen. On hyvä joka haluaa voittaa pahan ja lopulta voittaakin. Nuori hiirityttö lähtee ystäviensä saattamana merelle etsimään isäänsä jonka pelätty Laivarottien kuningas, Gabool hurjapää on ottanut vangikseen. Lopulta Mariel onnistuu ystäviensä ja isänsä avustuksella peittoamaan laivarotat ja kirjalla on onnellinen loppu. Pidin kirjasta enemmän kuin monesta muusta saman kaltaisesta, sillä Jacquesin hahmot ovat niin aidon tuntuisia, vaikka ovatkin eläimiä. Suosittelen kaikille jotka pitävät Jacquesin muista kirjoista.

21.11.2007
Donkii avatar
Donkii
Kirjoja 148, Kirja-arviot 2
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Tämä kirja oli hyvin samanlainen kuin kolme edellistäkin Redwallin tarua. Oli hyvikset ja pahikset, kaksi tapahtumapaikkaa ja runo, jonka mukaan matkattiin. Pidin hirveän monista kirjan hahmoista, niissä oli paljon eroavaisuuksia ja luonteenpiirteet olivat hurmaavia. Esimerkiksi Kunnon Roosa ja hänen räväkkä naurunsa tai muori Mellus, joka jatkuvasti oli laittamassa Natiaisia kylpyyn. Juoni oli tuttu aikaisemmista kirjoista, eikä oikein osannut yllättää. Tunnelma ja henkilöiden kehittyminen ajoivat kuitenkin vahvasti jatkamaan kirjan lukemista. Pääsävyltään kirja oli hyvin lämminsävyinen, vaikka sotaisiakin kohtauksia oli. Kirjan pääteemana voisi pitää juuri ystävyyttä ja sen puolustamista.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja