Alkuteos ilmestynyt 2005. Suomentanut Jukka Nyman. Sidottu.

Nuori James Bond pelastaa ihmiskunnan nousemalla säälimättömän liikemiehen tuhoisaa suunnitelmaa vastaan

Ilman nuoren James Bondin rohkeutta, Red Kellyn katuviisautta, Max-sedän ajo-opetusta ja erästä sievää ratsastajatyttöä maailma olisi nyt toisenlainen. Eikä kukaan olisi koskaan kuullut agentti 007:stä. Jo ensimmäisenä päivänään Etonin maineikkaassa collegessa James Bond joutuu törmäyskurssille koulun pahamaineisimman tyypin kanssa. Kaverin amerikkalainen isä sattuu ikävä kyllä olemaan asekaupoilla rikastunut liikemies lordi Randolph Hellebore, jonka avokätisistä lahjoituksista koulu nauttii.

Pääsiäislomallaan Skotlannissa James tutustuu Lontoon kovien katujen kasvattiin Red Kellyyn. Pojat päättävät yhdessä ottaa selvää Redin käsittämättömällä tavalla kadonneen serkun kohtalosta. Yllättäen jäljet johtavat lordi Helleboren syrjäiseen linnaan Hopeaeväjärvelle. Järven musta vesi kätkee kauhean, koko ihmiskuntaa uhkaavan salaisuuden.

Millaista oli maailman kuuluisimman agentin elämä ennen heittoistuimia, Miss Moneypennyä, vodka martineja ja Aston Martineja – silloin, kun hän oli vasta poikanen?

Charlie Higson on tutustunut tarkasti Ian Flemingin James Bondiin ennen kirjoittamaan ryhtymistään. Nuori James Bond -toimintasarjan avausromaani Hopeaevä on ollut huikea myyntimenestys Britanniassa ja muualla maailmassa ja saanut myös kriitikoilta kiitosta kirjallisista ansioistaan.

Charlie Higson (s. 1958)on tunnettu brittiläinen näyttelijä ja kirjailija. Hän on kirjoittanut useita dekkareita ja televisiosarjoja.

Julkaistu
2006 (Otava)
Alkuperäinen nimi
SilverFin
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

101
90
85
71
66
50
41
30
20
11
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

2 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

6/10

Yllätyin kun löysin kirjan täältä, koska en pitänyt tätä itse scifinä. Mutta kun tarkemmin ajattelee, joo, kyllä se oli. Tykkäsin kirjasta todella paljon, koska se pohjustaa mukavasti James Bondin menneisyyttä. Kun luin Young Bond-sarjan kaikki suomennetut osat, huomasin myöhemmin ymmärtäväni paljon paremmin Bond-leffoja.

8/10

Tämä on taas science fictionia minun makuuni. James Bond oli nuorempana kova sana ja kyllä ne leffat vieläkin menevät. Teini-ikäisen Bondin tarinan kertominen on ideana toimiva. Nämä kirjat toimivat kuin junan vessa.

Sain kirjan lahjaksi, kun vietimme joulua Kuusamossa. Ja kyllä se piti otteessaan loppuun asti. Kirja sijoittuu kokonaan Englantiin ja Skotlantiin.

Henkilöhahmoista sanon sen verran, että ne ovat varsin uskottavia. Tai niin uskottavia, kuin Bondeilta voi vaatia - ihan vaan vaikka Young Bondeilta. Red Kelly on sellainen huithapeli ja Wilder Lawless hupaisalla tavalla röyhkeä.

Suosittelen kirjaa kaikille Bond-faneille ja scifi-ihmisille.

arvosana 9-

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja