Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Stephen King
  • Liseyn tarina

Liseyn tarina

Stephen King
Liseyn tarina - Stephen King
★ 6.60 / 38
11232445156371089310

Alkuteos ilmestynyt 2006. Suomentanut Ilkka Rekiaro. Kannen kuva: Mark Stutzman. Sidottu, kansipaperi.

Bram Stoker -palkinto 2006. World Fantasy -palkintoehdokas 2007, Locus-palkintoehdokas 2007.

Stephen King yllättää ja vie kauhugenreä jälleen uusiin suuntiin!

Lisey ja Scott Landon olivat naimisissa 25 vuotta. Julkisuudessa Lisey oli koko avioliiton ajan miltei näkymätön hahmo, mutta kulissien takana hän oli mielenterveytensä kanssa kamppailevan miehensä tärkein tukija. Heidän suhteensa oli hyvin läheinen mutta ei helppo, välillä se oli jopa pelottava. Scott oli monimutkainen ihminen, jossa oli erilaisia puolia. Jossain vaiheessa yhteiseloa Lisey sai selville, että Scott kävi paikassa nimeltä Boo'ya Moon – toisaalta hakemassa inspiraatiota kirjoihinsa, toisaalta lepoa ja lohtua mielelleen. Boo'ya Moon on päivisin rauhan tyyssija ja öisin kauhujen maailma.

Nyt Scottin kuolemasta on kulunut kaksi vuotta, ja Lisey alkaa vihdoin tutkia miehensä papereita, joita monet muutkin havittelevat, keinoja kaihtamatta. Selvitystyö vie Liseyn Boo'ya Mooniin ja hänen on kohdattava niin miehensä kuin omatkin demoninsa.

Liseyn tarina kertoo rakkauden salaisesta kielestä, luovuuden lähteistä, hulluuden houkutuksista ja lukijoiden mielestä King on elämänsä vedossa.

“Liseyn tarina todistaa, että Stephen King on vain laajentanut perspektiiviään valtavirtaproosan suuntaan menettämättä piiruakaan pelottelukyvystään. –– Liseyn tarina on nautinnollinen siemaus myyttilammesta kaikille koskettavien tarinoiden janoisille.” – Heidi Lakkala, Lapin Kansa

“Liseyn tarina on yksi Stephen Kingin pitkän uran hienoimmista romaaneista.“ – Jan Salminen, Hämeen Sanomat

“Huolimatta klassisista King-elementeistä – verestä, pahuudesta ja muutamasta absoluuttisen karmeasta taposta – Liseyn tarina kertoo myös omistautuvasta, ehdottomasta ja sammumattomasta rakkaudesta.” – Carol Memmott, USA Today

“Tämä on Kingiä parhaimmillaan. Eläkkeellä tai ei, hän on huippuvedossa. Ja Liseyn tarina osoittaa jälleen kerran, että tarinankertojana, fantisoijana ja ihmisyyden kronikoitsijana hän on ainoa laatuaan.” – Mark Graham, Rocky Mountain News

Adlibris: tarkista saatavuus

KauhuTV-sarjaBram Stoker -palkinto
Julkaistu: lokakuu 1, 2008 (Tammi)
Alkuperäinen nimi: Lisey's Story
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Kauhutarinoita
★ 8.82 / 11
Kuoleman käytävä 1: Kaksi pientä tyttöä (Kuoleman käytävä #1)
★ 8.44 / 23
Pimeällä puolella
★ 8.42 / 17
Tukikohta
★ 8.40 / 83
Se
★ 8.38 / 100
Kuoleman käytävä (Kuoleman käytävä)
★ 8.34 / 46
Kootut kertomukset
★ 8.34 / 59

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Stephen King
Vastannut: Pate64, 18.01.2025
Sivut: 1, 2, 3, 4 ... 9
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Stephen King

Stephen King

Stephen King (Yhdysvallat, s. 1947) on tuottelias ja suosittu kauhukirjailija. Kingin monissa teoksissa on havaittavissa selvä sanoma: joskus kohteena on perheväkivalta, joskus vanhusten huono kohtelu, joskus yleinen suvaitsemattomuus ja heikompien sortaminen.

Kingin perhe asui eri paikkakunnilla, kunnes he muuttivat pysyvästi Mainen Durhamiin. Koululainen Stephen luki innokkaasti EC Comicsin kauhusarjakuvia ja alkoi kirjoittaa itse tarinoita. Stephen valmistui lukiosta vuonna 1966 ja opiskeli englantia Mainen yliopistossa, mistä valmistui vuonna 1970. Vuonna 1971 hän avioitui Tabitha Sprucen kanssa. King työskenteli englanninopettajana ja hankki lisätuloja kirjoittamalla lehtinovelleja.

Lue lisää ...

Kingin ensimmäinen romaani Carrie ilmestyi vuonna 1974 ja oli menestys. Pian tämän jälkeen King perheineen muutti Boulderiin Coloradoon, jossa hän kirjoitti paikkakunnalle sijoittuvan romaanin Hohto. Teos julkaistiin 1977 ja sen myötä hän vakiinnutti asemansa kauhukirjallisuuden huipulla. Perhe palasi pian takaisin Maineen 1975, missä hän kirjoitti romaanin Tukikohta, joka ilmestyi 1978. Sen jälkeen perhe muutti vielä Englantiin, mutta palasi pian takaisin Maineen, jossa King alkoi opettaa luovaa kirjoittamista Mainen yliopistossa. Siitä lähtien perhe on asunut Mainessa.

Kingin teosten pohjalta on tehty lukuisia elokuvia. Brian De Palma ohjasi Carriesta elokuvaversion vuonna 1976. Kuuluisin elokuva on Stanley Kubrickin ohjaama Hohto (1980). Rob Reinerin Viimeinen kesä (1986) ja Frank Darabontin Avain pakoon (1994) saivat useita Oscar-ehdokkuuksia. King on kirjoittanut myös salanimellä Richard Bachman. Kingin kaupallinen menestys on omaa luokkaansa: hänen teoksiaan on myyty ainakin 350 miljoonaa kappaletta.

Lähteitä

Wikipedia

Kuva: Virginia Sherwood

Muita teoksia kirjailijalta Stephen King

Hannu ja Kerttu
★ 5.00 / 1
Viattomien arpajaiset (Bill Hodges & Holly Gibney #6)
★ 6.84 / 6
Pitkä marssi
★ 8.78 / 9
Pimeällä puolella
★ 8.42 / 17
Holly (Bill Hodges & Holly Gibney #5)
★ 8.28 / 11
Gwendy
★ 6.82 / 11
Satumaa
★ 7.08 / 24
Myöhemmin
★ 7.12 / 17
Billy Summers
★ 7.64 / 25
Mitä enemmän verta
★ 7.58 / 14
Keveys
★ 6.68 / 19
Laitos
★ 7.94 / 29
Ulkopuolinen (Bill Hodges & Holly Gibney #4)
★ 7.36 / 30
Ruususen uni
★ 6.38 / 24
Viimeinen vartio (Bill Hodges & Holly Gibney #3)
★ 7.62 / 21
Etsivä löytää (Bill Hodges & Holly Gibney #2)
★ 7.78 / 27
Mersumies (Bill Hodges & Holly Gibney #1)
★ 7.66 / 33
Tervetuloa Joylandiin
★ 6.66 / 38
Herääminen
★ 6.66 / 29
Tohtori Uni (Hohto #2)
★ 7.64 / 42
Tuulen avain (Musta torni)
★ 7.48 / 41
22.11.63
★ 8.22 / 48
Pimeä yö, tähdetön taivas
★ 7.34 / 29
Amerikan vampyyri (Amerikan vampyyri #1)
★ 7.10 / 10
Kuvun alla
★ 7.76 / 94
Auringonlaskun jälkeen
★ 6.46 / 33
Tapahtumapaikkana Duma Key
★ 7.86 / 47
Musta torni: Pitkä kotimatka (Musta torni (sarjakuvaversio) #2)
★ 6.58 / 21
Musta torni: Revolverimiehen alku (Musta torni (sarjakuvaversio) #1)
★ 7.20 / 26
Kuulolla
★ 7.64 / 71
Musta torni (Musta torni #7)
★ 8.62 / 93
Susannan laulu (Musta torni #6)
★ 7.84 / 96
Callan sudet (Musta torni #5)
★ 7.84 / 108
Buick 8
★ 6.92 / 40
Maantievirus matkalla pohjoiseen: 14 kolkkoa tarinaa
★ 7.10 / 58
Pimeyden talo (Talismaani #2)
★ 7.92 / 34
Unensieppaaja
★ 6.94 / 68
Anteeksi, oikea numero: Painajaisia ja unikuvia 2 (Painajaisia ja unikuvia #2)
★ 7.10 / 30
Kuoleman käytävä (Kuoleman käytävä)
★ 8.34 / 46
Pedon sydän
★ 7.20 / 36
Kirjoittamisesta: Muistelmia leipätyöstä
★ 8.34 / 56
Eksyneiden jumala
★ 6.56 / 79
Yksinäinen sormi: Painajaisia ja unikuvia 1 (Painajaisia ja unikuvia #1)
★ 7.40 / 41
Kalpea aavistus
★ 7.40 / 56
Musta torni I–III (Musta torni)
★ 8.48 / 40
Velho (Musta torni #4)
★ 8.06 / 118
Kuoleman käytävä 1: Kaksi pientä tyttöä (Kuoleman käytävä #1)
★ 8.44 / 23
Kuoleman käytävä 2: Hiiri käytävällä (Kuoleman käytävä #2)
★ 8.06 / 17
Kuoleman käytävä 3: Coffeyn kädet (Kuoleman käytävä #3)
★ 8.26 / 15
Kuoleman käytävä 4: Delacroixin kurja loppu (Kuoleman käytävä #4)
★ 8.28 / 14

Kirja-arviot ja kommentit

16.08.2015
adasta avatar
adasta
Kirjoja 23, Arviot 4
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Liseyn tarina oli ihan hyvä romaani Kingiltä. Luin sen välipalaksi kahden isomman kirjan välillä ( 22.11.63 ja Kuvun Alla). Kirja oli siinä mielessä hauskaa vaihtelua, että päähahmoina oli naisia. Ei kovin yleistä Kingin kirjoissa. Juoni oli ihan mukaansa tempaava ja kirjan eteneminen tasaista. Kirja oli hyvä, mutta ei Kingin parhaimmistoa 3/5

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja