Tänään täällä, huomenna poissa
Alkuteos ilmestynyt 2009. Suomentanut Pirjo Ruti. Sidottu.
Yhdeksän teiniä,
yhdeksän salaisuutta,
yhdeksän poikkeuksellista kykyä,
joilla voi muuttaa maailman.
Emily Sanders ei suinkaan ole vihainen äidilleen, joka ei ymmärrä hänen
poikkeuksellista kykyään – eihän Emily osaa käsitellä taitoaan kunnolla
itsekään. Tulevien tapahtumien näkeminen saattoi olla hyväkin juttu,
mutta Emilylle siitä oli koitunut toistaiseksi lähinnä vain harmia.
Kun Carter katoaa ja kahden muunkin erikoisluokan oppilaan kohtalo
herättää hämmennystä, ärsyttävän itsetietoinen Amanda laittaa epävarman
Emilyn kyvyt koetukselle. Kuka katoaisi seuraavaksi?
Oudon sähköpostiviestin saatuaan Emily on tiukan paikan edessä: onko kyky nähdä tulevaisuuteen lahja vaiko kirous?
Yhdysvaltalaisen Marilyn Kayen Valitut-sarjassa ovat aiemmin ilmestyneet Poissa silmistä, poissa mielestä ja Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Marilyn Kaye
Marilyn Kaye on syntynyt Connecticutissa Yhdysvalloissa 1949. Nykyään hän asuu osan vuotta New Yorkissa ja osan Pariisissa. Kirjailijalla ei ole omia lapsia. ”Elämässäni on kuitenkin paljon lapsia – kummilapsia ja sisarusten lapsia.” Kaye työskentelee St. Johnin yliopistossa informatiikan apulaisprofessorina. Aikaisemmin hän on hoitanut koulukirjastoa, arvostellut lasten ja nuorten kirjoja eri lehtiin ja opettanut yliopistossa. Harrastuksikseen hän kertoo lukemisen, taidenäyttelyt, matkustelun, ranskan kielen, elokuvat sekä ”ystävien hankkimisen ja säilyttämisen”.
Ensimmäisen nuortenromaaninsa kirjoittamisen Kaye aloitti vuonna 1980. Suomessa Marilyn Kaye tunnetaan Replica-sarjastaan.
Valitut
Kuusiosainen sarja, josta suomennettiin vain kolme ensimmäistä kirjaa.
Sarja sisältää 3 pääteosta ja yhteensä teoksia 3 kpl.
Kirja-arvioita
Emily ei aiemmin ole hirveästi päässyt esille, mutta nyt sekin hoidetaan - hienosti. Alkuasettelu on erittäin hyvä, vaikka se suuri paljastus jääkin vähän laimeaksi. Nyt Emilylle ja monelle muullekin lahjakkaalle kehittyy aimoannos lisäluonnetta, mikä luonnollisesti on hienoa. Sarja voisi minun puolestani jatkua vielä monta osaa!
Aika sekalainen kirja. En oikein pitänyt, jotenkin sekava. Luin jonkun toisen osan näistä, niin se oli kyllä paljon parempi.
Aika samanlainen kuin aiemmatkin osat, ei voi kuitenkaan jättää lukematta, kun kuuluu samaan sarjaan.
Aika samoilla kannattimilla aiempien kirjojen kanssa. Eniten näissä kirjoissa häiritsee tapahtumien nopea tempo ja ns. yksinkertaisuus, mutta kirjathan onkin tarkoitettu nuoremmille lukijoille. Hahmoista on saatu sopivasti erilaisia ja Emily on tiukan paikan edessä näkyjensä kanssa, jotka ovat kaikkea muuta kuin selviä. Kun luokkatovereita alkaa kadota, Emilyn on alettava harjoittelemaan näkyjen kanssa auttaakseen ystäviään. Kirjat menevät hyvänä viikonlopun viihteenä, mutta ei sovellu jännitystä ja romantiikkaa janoaville. Kun nyt olen kolme ensimmäistä lukenut, aion katsastaa loputkin jos suomennoksia on tiedossa.