Ruususen uni

Ruususen uni

Stephen King, Owen King

Julkaistu
16.7.2018 (Tammi)
Suomentanut
Ilkka Rekiaro

Katso saatavuus Adlibriksestä

Kirjasta

Alkuteos ilmestynyt 2017. Suomentanut Ilkka Rekiaro. Alkuperäiskansi: Jim Tierney. Kannen kuva: Federico Bebber. Sidottu, kansipaperi.

Goodreads Choice Award (paras kauhukirja) 2017. Bram Stoker -palkintoehdokas 2018.

KUVITTELE MAAILMA ILMAN NAISIA

DOOLING, APPALAKIT, USA. Unelias pikkukaupunki muuttuu eräänä päivänä kauhun näyttämöksi, kun tytöt ja naiset eivät enää havahdu unesta. Nukahtaessaan he koteloituvat kuin perhoset, eikä heitä missään nimessä kannata herättää. Miehet jäävät omilleen pandemiaksi kasvaneeseen kaaokseen ja joutuvat tekemään kipeitä päätöksiä – mutta selittämätön, ihmiskunnan kahtia jakava tulikoe on vasta alkanut.

Kun maailma hajoaa kahdeksi todellisuudeksi, voittaako miesten vai naisten puolisko selviytymistaiston? Vai onko tästä julmasta jaosta edes mahdollista selviytyä voittajana?

"Kauhukertomusten kaunotar." – USA Today

"Runsas ja värikylläinen eepos; kuin jättikokoinen Happy Meal -ateria." – Guardian

"Kingit kirjoittavat yhdessä saumattoman luontevasti. Kun action alkaa, tarina mennä jyristää kuin juna." – Publishers Weekly

"Kireätahtinen, räjähtävä loppunäytös tunteikkaine jälkimaininkeineen tiivistää viimeisiin lukuihin kahden Kingin parhaat puolet." – USA Today

Hanki kirja Osta tai kuuntele
Linkit avaavat tämän kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Lukijan ääni

Nostettu kirja-arvio

Kirja-arviot →
Freyja6 / 10

“Stephen Kingin ja Owen Kingin Ruususen uni on 752 sivua pitkä. Tarinassa Auroraksi kutsuttu epidemia saa naiset nukahtamaan ja koteloitumaan. Myös naistenvankilassa, joka on yksi merkittävä tapahtumaympäristö. Miehet sekoavat. Ja käyttäytyvät idioottimaisesti. Tai ainakin väkivalta jää päällimmäisenä mieleen. Ei hahmot ole mustavalkoisia, mutta…”

Lue kirja-arvio →
Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja

Tutustu kirjailijaan

Stephen King

Stephen King (Yhdysvallat, s. 1947) on tuottelias ja suosittu kauhukirjailija. Kingin monissa teoksissa on havaittavissa selvä sanoma: joskus kohteena on perheväkivalta, joskus vanhusten huono kohtelu, joskus yleinen suvaitsemattomuus ja heikompien sortaminen. Kingin perhe asui eri paikkakunnilla, kunnes he muuttivat…

Tutustu kirjailijaan