Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Sini Helminen
  • Lujaverinen
  • Hurme

Hurme

Lujaverinen #1 / 3 ✓
Sini Helminen
Hurme (Lujaverinen #1) - Sini Helminen
★ 7.14 / 14
12324156573829110

Sidottu, kansipaperi.

Kuvastaja-palkintoehdokas 2022.

Mustankirjava Hurme yhdistelee urbaanin fantasian, kauhun ja romantiikan piirteitä kaikissa sateenkaaren sävyissä. Hirtehisellä huumorilla varustetussa teoksessa Mullan alla kohtaa Addams Familyn.

Kuinka pieleen treffit ovat menneet, jos toinen alkaa niiden jälkeen kirjaimellisesti ghostata?

Seela muuttaa opiskelemaan Helsinkiin ja majoittuu enonsa hautaustoimiston yläkertaan. Opiskelujen ohella hänen pitäisi autella hautauspalveluissa, mutta vainajat eivät ole niin säyseitä asiakkaita kuin hän oli toivonut. Kuolettavan katastrofaalisesti päättyneiden Tinder-treffien jälkeen Seelan elämää sotkevat vielä kummitteleva deitti ja alusvaatelaatikon kätköihin päätynyt huumepussi.

Luennoilla Seela ei pysty pitämään silmiään irti salaperäisestä Hallasta, joka saa hänen sisuksensa veteläksi, vaikka lähestymisyrityksiä seuraakin kylmä vastaanotto. Salaisuudet eivät kuitenkaan tahdo pysyä pimennossa, eikä Seelan menneisyys haudassaan.

Hurme tarjoaa kuolettavan hyvää young adult -viihdettä ja sopii niin yläkoululaisille kuin nuorille aikuisillekin. Romaani aloittaa itsenäisistä osista koostuvan Lujaverinen-trilogian.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusKauhuRomantiikkaUrbaani fantasiaKotimainenHuumoriKummitukset
Julkaistu: maaliskuu 10, 2021 (Myllylahti)
Kirja-arviot ja kommentit (3)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Sini Helminen

Sini Helminen

Sini Helminen (s. 1987) on syntyjään hollolalainen kirjallisuustieteen maisteri, lasten ja nuorten kirjastonhoitaja ja kirjavinkkari. Hän pukeutuu yksinomaan siniseen ja on saanut nimensä sinipiikojen mukaan.

Hän asuu Helsingissä ja viettää vapaa-aikansa fantasiamaailmoissa. Kirjallisuushulluuden lisäksi hän harrastaa musikaaliteatteria ja historiallisia tansseja.

Kuva: Mikko Helminen

Lujaverinen

Trilogia koostuu itsenäisistä osista.

Lujaverinen sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Hurme (Lujaverinen #1)
★ 7.14 / 14
Sysi (Lujaverinen #2)
★ 7.00 / 7
Kalma (Lujaverinen #3)
★ 7.66 / 6

Kirja-arviot ja kommentit

28.12.2022
Itkujänis avatar
Itkujänis
Kirjoja 78, Arviot 5
★★★★★★★★★☆ 9 / 10

Kiva lukea ensi kertaa Helsingin yliopiston opiskelijoista (allekirjoittanut tuntee itsensä viimein nähdyksi) ja tuntui myös varsin realistiselta kuvaukselta (ei pelkkiä bileitä). Varsin pätevää luettavaa, piti otteessaan loppuun asti ja kivasti kerrottu. Mielestäni paljon syvempi ja moniulotteisempi kuin kirjailijan aiemmat kirjat, mutta vielä olisin kaivannut ehkä jotain enemmän... Hallasta mielipiteeni vaihtelivat. Toisaalta tuntui että hän oli ns. "kliseinen" hottisyliluonnollinen ihastus (pointsit tosin siitä, että hän ei ole cis, LGBTQ+ sisältöä ei voi olla ikinä liikaa), mutta ehkä hänessä sitten oli tietynlainen herkkyys ja pidättyväisyys, mikä oli mukavaa vaihtelua. Suosittelen kirjaa!

25.11.2021
_kirjakeiju_ avatar
_kirjakeiju_
Kirjoja 454, Arviot 384
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Aaveita ja monipuolisia selvittelyoperaatiota Helsingissä. Seela käy "kuolettavan katastrofaalisilla tindertreffeillä", mistä lähtee melkoinen ralli henkien, huumeiden ja omien tunteiden äärellä. Juoni vaikuttaa hämmentävän realistiselta ja mahdolliselta, vaikka päähenkilö näkeekin aaveita ja tekee erilaisia kansanperinteestä tuttuja loitsuja. Kirjassa on mukavasti sivujuonia pääjuonen päällä, joten mielenkiinto pysyy lukiessa. Jostain syystä kirja ei kuitenkaan imaissut minua mukaansa aivan kokonaan. Kirjastolaisena useat kirjastosivistävät kohdat naurattivat minua ajoittain, niistä pidin.

21.04.2021
Miiwuska avatar
Miiwuska
Kirjoja 297, Arviot 22, Viestit 1
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Ihanaa vähän uudempaa fantasiaa höystettynä urbaanilla kauhulla ja suomalaisilla kansanperinne tiedoilla.

Tykkäsin kovasti yllättävistä juonenkäänteistä ja hahmoista. Odotan innolla tulevia kirjoja Lujaverisiin.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja