Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Eoin Colfer
  • Fowlin kaksoset
  • Fowlin kaksoset saavat ansionsa mukaan

Fowlin kaksoset saavat ansionsa mukaan

Fowlin kaksoset #3 / 3 ✓
Eoin Colfer
Fowlin kaksoset saavat ansionsa mukaan (Fowlin kaksoset #3) - Eoin Colfer
★ 6.50 / 2
1234156718910

Alkuteos ilmestynyt 2021. Suomentanut Jaakko Kankaanpää. Päällyksen kuvitus: Petur Antonsson. Sidottu.

ARTEMIS FOWLIN VELJET TAAS VAUHDISSA!

Lordi Teddy Bleedham-Drye on hautonut kostoa Myles ja Beckett Fowlille siitä asti, kun pojat nöyryyttivät häntä pari vuotta sitten pahemman kerran. Nyt Teddy aikoo antaa Fowlin kaksosille ansionsa mukaan: tehdä heistä pysyvästi selvää. Hän yllättää Mylesin aseistetulla kevytlentokoneellaan keskellä kirkasta päivää, mutta onneksi Beckett ja poikien keijuystävä Lazuli saavat estettyä rikollislordin aikeet ja aiheutettua onnettomuuden, jossa lordista päästään ikiajoiksi. Vai päästäänkö?

Pelissä on aaveita, klooneja, kadonneita äitejä ja keijutaikuutta, kun Fowlin kekseliäät veljekset tekevät räjähtävään tyyliin tilit selviksi pahimman vihollisensa kanssa.

Tämä on kolmas kirja Fowlin kaksosten seikkailuista. Irlantilaiskirjailija Eoin Colfer on kirjoittanut lisäksi kahdeksan huippusuosittua romaania, joiden pääosassa on poikien isoveli Artemis Fowl.

”Suosittujen edeltäjiensä tavoin kirja on yhtä hi-techin, näyttävän taikuuden ja hulluttelun riemurallia alusta loppuun.” – Kirkus Reviews

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusSeikkailuKeijut
Julkaistu: marraskuu 24, 2023 (WSOY)
Alkuperäinen nimi: The Fowl Twins Get What They Deserve

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Alle aallon (Kaksoismaailmat #1)
★ 6.50 / 8
Häkkilintu (Hopeasiipi #1)
★ 8.20 / 5
Aurinko ja tähti (Nico di Angelon seikkailut #1)
★ 7.80 / 5
Myrrys
★ 8.22 / 22
Caapparin kääty (Roistoakatemia #1)
★ 9.22 / 23
Merten gorilla (Sally Jones #1)
★ 8.62 / 13
Kesän miekka (Magnus Chase #1)
★ 8.30 / 90

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Eoin Colfer

Eoin Colfer

Eoin Colfer (s. 1965) on irlantilainen lasten- ja nuortenkirjailija. Colferin taipumus mielikuvituksellisten seikkailujen sepittämiseen sai alkunsa hänen kotikaupungissaan, jossa hän kirjoitti näytelmiä jo kouluikäisenä ja innosti luokkatovereitaan sonnustautumaan ryöstelevien viikinkien asuihin. Colfer työskenteli 15 vuotta opettajana kotikaupungissaan ennen ryhtymistään päätoimiseksi kirjailijaksi. Colfer on asunut myös Italiassa, Tunisiassa ja Saudi-Arabiassa.

Lue lisää ...

Artemis Fowlin seikkailuissa on tärkeänä osana keijut ja kääpiöt, jotka ovat Irlannille tyypillistä kansanperinnettä. Colfer on ammentanut siis vanhoista taruista, mutta hänen kirjoistaan löytyy myös scifiaineksia perinteisten fantasiahahmojen lisäksi.

Ennen menestysteostaan Artemis Fowlia (2001) Colfer ehti kirjoittaa useita lasten- ja nuortenkirjoja. Suuri kirjallinen läpimurto koitti Colferille nuori rikollisneron Artemis Fowlin myötä – peräti kolme kustannusyhtiötä oli kiinnostunut kirjan oikeuksista samaan aikaan. Colfer sai tiedon menestyksestään vaimoltaan ollessaan välituntivalvojana koulunsa pihalla. ”Lapset olisivat voineet kiivetä seinille ja hypätä katolta loppuvälitunnin aikana enkä olisi huomannut mitään”, Colfer muisteli tapausta jälkikäteen.

Ensimmäinen Artemis Fowl -kirja sai vuonna 2002 Britanniassa sekä British Book Awardin että WH Smith -palkinnon parhaana lastenkirjana. Colfer vieraili Suomessa vuoden 2013 Helsingin kirjamessuilla. 

Kuva: Mary Browne/WSOY

Fowlin kaksoset

Artemis Fowl -fantasiaromaaneissa nuori rikollisnero löytää maan alla asustavat, teknisesti kehittyneet keijut. Fowlin kaksoset -sarja kertoo jo aikuistuneen Artemiksen vähintään yhtä nokkelien pikkuveljien edesottamuksista.

Fowlin kaksoset sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Pääsarja Artemis Fowl

Fowlin kaksoset (Fowlin kaksoset #1)
★ 6.72 / 7
Fowlin kaksoset kiistävät kaiken (Fowlin kaksoset #2)
★ 7.50 / 2
Fowlin kaksoset saavat ansionsa mukaan (Fowlin kaksoset #3)
★ 6.50 / 2


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja