Alkuteos ilmestynyt 2023, laajennettu vuonna 1981 ilmestyneestä laitoksesta. Toimittanut ja valinnut Humphrey Carpenter. Toimitustyössä avustanut Christopher Tolkien. Hakemiston koonneet Christina Scull & Wayne G. Hammond. Suomentanut Tero Valkonen. Kannen valokuva: Pamela Chandler. Sidottu.

Hobittien isän kootut kirjeet.

Kattava kokoelma kirjeitä maailman rakastetuimpiin kuuluvalta tarinankertojalta tarjoaa harvinaisen näkymän J. R. R. Tolkienin ajatusmaailmaan. Laajennettu laitos sisältää yli 150 ennen julkaisematonta kirjettä.

J. R. R. Tolkien oli 1900-luvun armoitetuimpia kirjeenkirjoittajia. Pitkissä, usein esseemäisissä kirjeissä hän selostaa Tarun Sormusten herrasta ja muiden kirjojensa taustoja, vastaa fanien kysymyksiin ja kertoo mielipiteitään maailman tapahtumista. Noin 500 kirjeen joukossa on myös paljon Tolkienin hyväsydämisiä viestejä perheenjäsenille ja ystäville sekä tiukkoja ohjeita kustantajalle ja kirjapainolle.

”Mahtava kirja – – kirjeet hehkuvat lämpöä, mielenkiintoa ja intoa.” – Private Eye

Julkaistu
7.8.2025 (WSOY)
Alkuperäinen nimi
The Letters of J. R. R. Tolkien: Revised and Expanded Edition
Suomentanut
Tero Valkonen
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

101
90
80
70
60
50
40
30
20
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

1 arvio

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

10/10

Mielenkiintoinen kurkistus Tolkienin persoonaan ja hänen teostensa eri vaiheisiin. Kirja tarjoaa myös hyvää ajankuvaa ensimmäisestä maailmansodasta 1970-luvun alkuun. 

Odotin etukäteen ehkä vähän enemmän ns. nippelitietoa teoksista, mutta kyllä sitäkin oli ihan kiitettävästi. 

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja